Iławianie Święto Niepodległości obchodzą (także) nad wodą i w niej [zdjęcia]

2022-11-12 09:34:33(ost. akt: 2022-11-12 10:53:34)
No to hop — do "gorącego" Jezioraka!

No to hop — do "gorącego" Jezioraka!

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W jaki sposób mieszkańcy Iławy i okolic mogą niesztampowo obchodzić Narodowe Święto Niepodległości? Na przykład kąpiąc się w zimnych już o tej porze roku wodach Jezioraka lub startując w regatach żeglarskich.
Oczywiście, w Iławie miały miejsce także uroczystości mniej i bardziej oficjalne, jednak też fajną tradycją są wydarzenia organizowane co roku na nabrzeżu jeziora Jeziorak, w okolicach Ekomariny i Dzikiej Plaży przy ul. Kajki.

Morsy, jak to morsy — wykorzystają każdą okazję do kąpieli w zimnej wodzie. Ale wczoraj (piątek 11.11.2022) morsy weszły do Jezioraka patriotycznie — kąpiel z okazji Narodowego Święta Niepodległości to tradycja w Iławie. Teraz odbywa się ona na Dzikiej, kiedyś miała miejsce na plaży Prawdziwce.

— To już zdaje się 12. taka masowa kąpiel morsów z okazji 11 listopada — zauważa Karol Wilczyński z Iławskiego Klubu Morsów "Lodowaci", który organizuje to wydarzenie.

We wczorajszej kąpieli wzięło udział ok. 150 morsów, nie tylko z Iławy i najbliższej okolicy, ale także z innych miejscowości (m.in. Ostróda, Susz, Prabuty, Sztum, Zalewo, Elbląg). A gdy kąpiel powoli się kończyła, a morsy ogrzewały się już przy rozpalonych na brzegu Jezioraka ogniskach, to do pierwszych wyścigów ruszali... żeglarze.

Regaty Niepodległościowe to również tradycja w Iławie 11 listopada, choć trochę młodsza, niż morsowanie. Do zmagań (na łodziach klasy Omega) zgłosiło się 10 załóg, regaty odbywały się w formule match racing'u.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z nadwodnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Iławie.zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5