IŁAWA\\\ Czy rondo na "obwodnicy" jest potrzebne? Wyraź swoją opinię w naszej sondzie

2022-10-18 10:11:49(ost. akt: 2022-10-18 11:11:10)
Tak obecnie wygląda opisywane przez nas skrzyżowanie na tzw. obwodnicy Iławy

Tak obecnie wygląda opisywane przez nas skrzyżowanie na tzw. obwodnicy Iławy

Autor zdjęcia: UM Iława

IŁAWA\\\ Władze miasta szykują się do kolejnej inwestycji drogowej. Tym razem chodzi o tzw. obwodnicę północną Iławy, u zbiegu al. Jana Pawła II, ul. Ziemowita i Kwiatowej. Powstanie tu rondo, które — zdaniem pomysłodawców — wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu.
Oczywiście "obwodnica" to określenie nieformalne, w rzeczywistości Iława jako takiej obwodnicy nie ma. Pod taką nazwą funkcjonuje jednak wśród (niektórych) iławian i mieszkańców okolicy aleja Jana Pawła II, która łączy osiedla przy ul. Dąbrowskiego, Ostródzkiej, aż z ul. Lubawską.

Rzeczywiście, na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II z ulicą Ziemowita i Kwiatową zdarzały się w przeszłości wypadki. — Dlatego też podjęliśmy decyzję o budowie ronda, ma to podnieść bezpieczeństwo uczestników ruchu w tym miejscu — mówi nam Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy.

Pytanie jednak, czy samo rondo nie wpłynie na zakorkowanie "obwodnicy" np. przy okazji 1 listopada? To przecież w tej części miasta znajdują się największe iławskie cmentarze. To jednak rozważania na przyszłość, bo decyzja już zapadła.

— Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski podpisał umowę na przebudowę skrzyżowania skanalizowanego na skrzyżowanie typu rondo na al. Jana Pawła II, ul. Ziemowita i Kwiatowej. Wykonawca rozpocznie pracę w listopadzie — poinformował urząd miasta Iława w swoich social mediach w poniedziałek 10 października.

— Czas na wykonanie robót zgodnie z umową to cztery miesiące od podpisania. Roboty wykona firma Wnortex sp. z o.o. z Dywit za kwotę 227 292,33 zł brutto. Przebudowa ma na celu usprawnić ruch w tym miejscu i pomóc uniknąć kolizji drogowych. Efekty prac będą widoczne w pierwszym kwartale przyszłego roku — czytamy w informacji, pod którą pojawiło się sporo komentarzy, także krytycznych w stosunku do tego pomysłu.

Oto tylko dwa z nich:
"Sądzę, że jeśli już, to w tym miejscu wystarczyłoby postawić światła, a nie kolejne rondo. Niedługo będzie tak jak pod Ostródą — z ronda na rondo"
"Rondo w tamtym miejscu jest zupełnie niepotrzebne. Będzie to tylko utrudniać ruch na obwodnicy, która straci na znaczeniu"

Są także opinie pozytywne ("Bardzo dobra inicjatywa"). Postanowiliśmy więc zapytać Was, szanowni czytelnicy, co sądzicie o pomyśle stworzenia ronda na tzw. obwodnicy Iławy. To dobry pomysł, czy niekoniecznie? Zapraszamy do udziału w sondzie. Do wyboru są 4 odpowiedzi.

Czy rondo na północnej "obwodnicy" Iławy, przy skrzyżowaniu z ul. Ziemowita i Kwiatową, jest potrzebne?
pokaż wyniki »

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5