Medali nie ma, ale też jest pięknie. Żeglarki z Iławy w Top 10 mistrzostw świata w klasie ILCA 6

2022-10-17 10:33:18(ost. akt: 2022-10-17 12:40:46)
Agata Barwińska (SSW MOS Iława, na zdjęciu) mistrzostwa świata zakończyła na bardzo wysokim, siódmym miejscu. Druga z iławianek Wiktoria Gołębiowska w klasyfikacji końcowej była tuż za nią (8 pozycja)

Agata Barwińska (SSW MOS Iława, na zdjęciu) mistrzostwa świata zakończyła na bardzo wysokim, siódmym miejscu. Druga z iławianek Wiktoria Gołębiowska w klasyfikacji końcowej była tuż za nią (8 pozycja)

Autor zdjęcia: Szymon Sikora

ŻEGLARSTWO\\\ W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego w amerykańskim Kemah zakończyły się mistrzostwa świata w olimpijskiej klasie ILCA 6. W regatach startowały dwie zawodniczki z Polski, obie to iławianki!
O mistrzostwach świata w klasie ILCA 6, czyli w dawnym Laserze Radialu, pisaliśmy przed startem regat u wybrzeży stanu Teksas, a także w ich trakcie. Przypomnijmy, że w gronie startujących były dwie iławianki: Agata Barwińska (SSW MOS Iława), która broniła tytułu wicemistrzyni świata oraz Wiktoria Gołębiowska (wychowanka SSW MOS Iława, od niedawna Wiking Toruń), aktualna mistrzyni Polski.


Nie relacjonowaliśmy jeszcze sobotnich oraz niedzielnych (wg. czasu obowiązującego w stanie Teksas w USA, różnica wynosi 7 godzin) startów żeglarek z Iławy.

Sobotnie ściganie Agata Barwińska rozpoczęła od "odrzutki" (najgorszy wynik z dotychczasowych w drugiej fazie MŚ, nie liczy się w tworzeniu końcowych rezultatów), ale potem zajęła już miejsca: 5. i 6. To dało jej promocję na 5. lokatę w klasyfikacji. Gołębiowska w pierwszym sobotnim wyścigu była 3., dzięki czemu na chwilę wskoczyła nawet na fotel liderki, jednak w kolejnych zaliczyła "odrzutkę" oraz 27. pozycję, przez co też spadła w generalce na 10. miejsce.

W nocy z wczoraj na dziś (niedziela-poniedziałek, 16-17 października) zakończyła się rywalizacja w miejscowości Kemah.

Medali nie ma, ale też jest... pięknie. Dwie Polki w Top 10 mistrzostw świata w olimpijskiej klasie ILCA 6! Agata Barwińska (MOS Iława / PGE Sailing Team Poland) uplasowała się na miejscu 7., a tuż za nią, na pozycji 8. zakończyła rywalizację Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Mistrzynią świata, już po raz trzeci w swojej karierze, została Anne-Marie Rindom. Warto wspomnieć, że Dunkę, aktualną mistrzynię olimpijską, do kolejnego dużego sukcesu doprowadził polski trener Piotr Wojewski — czytamy w dzisiejszej relacji Polskiego Związku Żeglarskiego.

— Ostatniego dnia mistrzostw rozgrywanych w Kemah w Teksasie, obie Polki mogły jeszcze realnie myśleć o medalach, wszak ścisk w czołówce był bardzo duży. Przy wietrze wiejącym w granicach 8-10 węzłów trochę lepiej jednak popłynęły najgroźniejsze rywalki i zarówno Agata, jak i Wiktoria, zakończyły rywalizację poza podium. Ich występ należy jednak uznać za udany, przed nimi znalazły się bowiem bardzo utytułowane i doświadczone zawodniczki.
Agata z 12 wyścigów aż 7 zakończyła w pierwszej 10, jeden wyścig wygrała. Zabrakło trochę punktów w wyścigach, które kończyła poza Top 10. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland potwierdziła jednak przynależność do ścisłej światowej czołówki. W przypadku Wiktorii możemy mówić wręcz o rewelacyjnym występie i progresie, wszak ubiegłoroczne mistrzostwa świata ukończyła na 38. miejscu, a dotychczas jej najlepszym wynikiem na arenie międzynarodowej w seniorkach było 10. miejsce w regatach Pucharu Świata Hempel World Cup Series (czerwiec 2022). Wiktoria w Teksasie potrafiła kończyć wyścigi w pierwszej trójce, ale też dopływać do mety w trzeciej 10-tce. Co jednak ważne, każdy mniej udany wyścig wyzwalał w niej nowe pokłady waleczności i poprawę w kolejnym. Jeszcze raz, wielkie brawa dla Polek! — czytamy w relacji zamieszczonej w social mediach PZŻ.

— Z jednej strony, nie do końca jestem zadowolona z tego wyniku. Celowałam tutaj w medal. Z drugiej jednak, zdaję sobie sprawę, że 7. miejsce to bardzo dobra lokata, wciąż utrzymuję się w czołówce światowej, do ostatniego dnia medal był w moim zasięgu — powiedziała Agata Barwińska już po regatach.

— To tylko pokazuje, że trzeba dopracować niektóre szczegóły i może być jeszcze lepiej. Okazja do wyciągnięcia wniosków i poprawy tego wyniku nadarzy się już niedługo, bo w listopadzie czekają nas mistrzostwa Europy, które będą równie mocno obsadzone, jak mistrzostwa świata – dodaje iławianka.

Wyniki mistrzostw świata w klasie ILCA 6
Top 10:

1. Anne-Marie Rindom (Dania) – 47 pkt.
2. Maud Jayet (Szwajcaria) – 67
3. Emma Plasschaert (Belgia) – 69

4. Josefin Olsson (Szwecja) – 87
5. Mári Érdi (Węgry) – 90
6. Maxime Jonker (Holandia) – 91
7. Agata Barwińska (Polska) – 95
8. Wiktoria Gołębiowska (Polska) – 96

9. Marit Bouwmeester (Holandia) – 97
10. Erika Reineke (USA) – 97

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5