Wiadomo już, gdzie w razie zagrożenia otrzyma się jodek potasu. W Iławie to 11 punktów

2022-10-06 12:32:19(ost. akt: 2022-10-06 12:50:00)
Wojewoda Artur Chojecki podczas konferencji przedstawił informacje o sposobie dystrybucji jodku potasu

Wojewoda Artur Chojecki podczas konferencji przedstawił informacje o sposobie dystrybucji jodku potasu

Autor zdjęcia: warmińsko-mazurski urząd wojewódzki

Punkty, w których w razie zagrożenia będzie można odebrać jodek potasu, rozsiane są po całej Iławie. Poniżej lista.
Na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, rząd zdecydował o utworzeniu rezerwy tabletek jodku potasu. W województwie warmińsko-mazurskim ustalono ponad 400 punktów wydawania preparatu. W samej Iławie jest ich 11.

W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja, w trakcie której wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przedstawił szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu w województwie warmińsko-mazurskim, co jest prewencyjnym działaniem w przypadku ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego.

- Preparaty znajdują się na poziomie magazynów gminnych. Gminy ustaliły miejsca lokalizacji punktów dystrybucji preparatu. Jest ich obecnie 456 – to głównie: szkoły i ośrodki zdrowia, ale także ośrodki kultury, OSP, czy apteki, a nawet sołtysi. Z uwagi na specjalny charakter rezerw strategicznych, asortyment rezerw nie podlega przepisom prawa farmaceutycznego, m.in. w zakresie transportowania, przechowywania i wydawania produktów leczniczych. Jednak konieczne jest zachowanie wymagań wymaganych przez producenta - powiedział wojewoda.

W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom, które się zgłoszą do punktu, a także osobom mieszkającym na stałe w innych województwach, obywatelom państw trzecich, uchodźcom z Ukrainy. To tzw. zasada dystrybucji ślepej – nie ma tu ograniczeń, które by eliminowały z procesu pobierania preparatu.

Nie będzie tu więc obowiązywać rejonizacja.

Lista punktów w Iławie


Obrazek w tresci


Lista punktów w Suszu


Obrazek w tresci

Lista punktów w Kisielicach


Obrazek w tresci

eka

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5