IŁAWA\\\ Kamienica przy ulicy Kościuszki ma szansę na odnowienie — informuje burmistrz Kopaczewski

2022-09-30 16:14:41(ost. akt: 2022-09-30 17:05:34)
Kamienica przy ul. Kościuszki 27

Kamienica przy ul. Kościuszki 27

Autor zdjęcia: UM Iława

IŁAWA\\ — We wrześniu 2020 r., radni rady miejskiej na wniosek burmistrza Dawida Kopaczewskiego, przyjęli uchwałę uprawniającą do wykupów mieszkań z zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 27 — czytamy w informacji urzędu miasta Iława.
Mowa o budynku, który już nie raz gościł na naszych łamach. Pisaliśmy o nim m.in. w naszym cyklu przybliżającym zabytki Iławy objęte prawną ochroną konserwatora i wpisane do rejestru.


Kamienica ta jest jednym z ciekawszych tego typu obiektów w mieście nad Jeziorakiem, jednak aby jej piękno ukazało się w pełnej krasie — tak choćby jak stało się w przypadku prywatnej inwestycji w kamienicę przy ul. Ostródzkiej 2 — to niezbędny jest solidny remont (oczywiście — odbywający się pod nadzorem konserwatora zabytków). Budynek jest bowiem mocno nadgryziony zębem czasu.

Okazuje się, że miasto Iława, które jest właścicielem części tego obiektu, ma pomysł na jego dalsze "życie".
— We wrześniu 2020 r., radni rady miejskiej na wniosek burmistrza Dawida Kopaczewskiego, przyjęli uchwałę uprawniającą do wykupów mieszkań z zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 27. Dzięki temu miasto będzie miało możliwość wyremontowania tego pięknego zabytku lub sprzedania go — informuje UM Iława na łamach najnowszego wydania "Życia Powiatu Iławskiego".

— Doświadczenia z lat wcześniejszych pokazują, że przedsiębiorcy także potrafią zadbać o tego typu obiekty — czytamy w artykule.

— Naszym obowiązkiem jest zadbanie o piękne, ale zaniedbane zabytki, bo przecież mamy ich niewiele. Kamienica przy ul. Kościuszki 27 jest jednym z nich — mówi burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski.

— Cieszę się, że wykupy mieszkań postępują. Zostało nam do wykupienia już tylko jedno mieszkanie. Musimy mieć 100% własności, by podjąć się kolejnych działań, czyli generalnego remontu lub sprzedaży. Kamienica przy ul. Ostródzkiej 2 jest bardzo dobrym przykładem tego, jak zabytek może wyglądać, gdy zainwestuje w niego prywatny przedsiębiorca — dodaje w rozmowie z nami burmistrz Kopaczewski.

Przypomnijmy przy okazji, że na ostatniej sesji rady miasta (poniedziałek 26 września) radni zgodzili się na kupno znajdującego się dość blisko kamienicy przy ul. Kościuszki 27 zabytkowego młyna, w którym być może w przyszłości powstanie iławskie muzeum. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5