Iława. Radni zgodzili się na kupno młyna przy ul. Kościuszki

2022-09-26 15:06:45(ost. akt: 2022-09-26 16:17:20)
Gaszenie pożaru młyna w marcu 2020 r.

Gaszenie pożaru młyna w marcu 2020 r.

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Na sesji rady miasta radni podjęli pozytywną, choć niejednogłośną decyzję o zakupie strawionego pożarami młyna przy ul. Kościuszki do zasobów miasta Iława. Być może w przyszłości będzie tam muzeum. Sprawa nie jest przesądzona.
Kwestię zakupu rozpatrywano w kilku płaszczyznach: reprezentacyjnej, finansowej i bezpieczeństwa. Reprezentacyjnej, bo trasą będącą wylotem z Iławy w stronę Ostródy dziennie przejeżdża ok. 10.000 samochodów. Kwestie bezpieczeństwa dotyczyły natomiast ewentualnych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych pod wpływem warunków pogodowych. Najistotniejszym pytaniem zadawanym na sesji 26 września było jednak: czy Iławę stać po pierwsze na kupno, a po drugie na modernizację niszczejącego, ale zabytkowego obiektu pod okiem konserwatora zabytków.

Za zagłosowali radni: Edward Bojko, Ewa Jackowska, Michał Kamiński, Zbigniew Miecznikowski, Michał Młotek, Dariusz Paczkowski, Anna Pogodowska, Włodzimierz Ptasznik, Feliks Rochowicz, Aneta Rychlik, Tomasz Woźniak, Janusz Zaborowski.

Przeciw:
Ryszard Foryś, Dariusz Rozborski, Tomasz Sławiński.

Wstrzymali się od głosu:
Elżbieta Prasek, Andrzej Rykaczewski, Wojciech Szymański.

Nieobecni byli: Stefan Hatała, Piotr Rykaczewski i Martyna Wyżlic.

Zatem mimo że nie wszyscy, to jednak większością głosów radni podjęli uchwałę o kupnie.

Co będzie się znajdować w budynku, którego doprowadzenie do stanu używalności na pewno nie będzie tanie? Najczęściej wymienia się muzeum, którego w Iławie jeszcze nie ma.

eka

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5