Żeglarka z Iławy mistrzynią Polski klasy ILCA 6! Wiktoria Gołębiowska powtórzyła sukces z 2019 roku

2022-09-25 19:41:03(ost. akt: 2022-09-25 20:04:42)
Wiktoria Gołębiowska — mistrzyni Polski 2022 w żeglarskiej klasie ILCA 6

Autor zdjęcia: Sail Spotting Bartosz Modelski

ŻEGLARSTWO\\\ Mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich za nami. W Górkach Zachodnich (Gdańsk) rywalizowało ponad 150 zawodników i zawodniczek. Medale rozdano w klasach ILCA 6, ILCA 7 i 470. W pierwszej z nich wygrała iławianka, Wiktoria Gołębiowska. W windsurfingowej klasie iQFoil nie udało się rozegrać żadnego wyścigu z uwagi na zbyt słaby wiatr.

Słabe warunki wiatrowe towarzyszyły zawodnikom od samego początku do końca regat. W klasie ILCA 6 i ILCA 7 komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić zaledwie 4 wyścigi, w klasie 470 odbyło się pięć wyścigów. Szczęścia do wiatru nie mieli windsurferzy. Klasa iQFoil potrzebuje co najmniej 8 węzłów stabilnego wiatru, by deski wyposażone w hydroskrzydło mogły oderwać się znad wody. Takich warunków nie było ani przez moment. Polski Związek Żeglarski szuka teraz nowego terminu na rozegranie mistrzostw Polski.

W klasie ILCA 6 klasą dla siebie była Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń, wychowanka SSW MOS Iława), która wygrała trzy z czterech wyścigów i po raz drugi w swojej seniorskiej karierze zdobyła mistrzostwo Polski. Poprzednio triumfowała na tym samym akwenie w 2019 roku.

— Cieszę się z tego sukcesu, bo ciężko na niego zapracowałam. To sukces całego teamu, który ze mną pracuje. Byłam bardzo skoncentrowana, bo warunki na trasie były trudne, trzeba było szukać tego wiatru i perfekcyjnie wykorzystywać każdą zmianę. Stawka była bardzo silna, ale ja skupiałam się na sobie, nie na rywalkach. Miałam robotę do zrobienia i ją wykonałam najlepiej jak potrafiłam – mówi Wiktoria Gołębiowska.

Srebrny medal wywalczyła Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), a brąz przypadł Magdalenie Kwaśnej, dla której był to pierwszy start w klasie ILCA 6 od czasu Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Przez ten czas Magda skupiała się na żeglowaniu na jachtach oceanicznych i na studiach na kierunku stomatologia.

W mistrzostwach Polski klasy ILCA 6 brały udział dwie żeglarki klubu SSW MOS Iława. Aktualna wicemistrzyni świata, Agata Barwińska, była 5. w klasyfikacji końcowej, a Natalia Chojnowska — 43.

W klasie ILCA 7 mistrzem Polski został Mateusz Hanke (AZS AWFiS Gdańsk), ceniony szkoleniowiec klasy ILCA i były trener kadry narodowej juniorów w klasie ILCA 6. Mateusz, który na te mistrzostwa zamienił łódkę trenerską na łódkę zawodniczą, wygrał dwa z czterech wyścigów. Srebrny medal wywalczył Maxime Thommen (YKP Gdynia), a na najniższym stopniu podium stanął Mikołaj Silny (Sejk Pogoń Szczecin).

Piotr Malinowski (SSW MOS Iława) regaty zakończył na 7.pozycji.