Tężnia solankowa w Iławie? To jeden z pomysłów w IBO

2022-09-21 11:25:16(ost. akt: 2022-09-21 12:31:01)
To tu miałaby stanąć tężnia solankowa

To tu miałaby stanąć tężnia solankowa

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Grzybek z zadaszeniem i ławeczki wokół miałyby stanąć w pobliżu siłowni pod chmurką, altany i mniejszego z placów zabaw nad Iławką. Koszt miałby wynieść 440.000 zł.
Wiadomo już, jakie projekty zgłoszone do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną poddane głosowaniu mieszkańców.

O wszystkich pisaliśmy tutaj: Znamy listę projektów zgłoszonych do IBO. Na co zagłosujesz?


Tymczasem przyglądamy się bliżej jednej z propozycji.


– Członkowie Stowarzyszenia Iławscy Seniorzy postanowili napisać projekt, którego efekt służyłby nie tylko seniorom – mówi prezes stowarzyszenia Lech Żendarski.

Ma na myśli tężnię solankową. – Takie tężnie są już w różnych miastach, więc dlaczego nie u nas? – mówi Maria Tulik, zastępczyni prezesa. I tak razem z Hanną Kowalkowską, Alicją Raciborską i Krystyną Falkowską stworzyła projekt.
– Przy takiej tężni można pooddychać, zadbać o swoje zdrowie fizyczne.

Grzybek z zadaszeniem i ławeczki wokół miałyby stanąć w pobliżu siłowni pod chmurką, altany i mniejszego z placów zabaw nad Iławką. Tuż obok prowadzi alejka nad Iławką, która jest systematycznie uczęszczania przez spacerowiczów.


– Projekt budowy minitężni zakłada niewielkie zagospodarowanie terenu, które pozwoli stworzyć namiastkę uzdrowiska. Sercem konstrukcyjnym tężni jest drewno iglaste i gałązki brzozowe ze zbiornikami na solankę. Tężnia wyposażona będzie w specjalne pompy, które będą rozprowadzać solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytworzy się aerozol bogaty w cenne mikroelementy - brom, jod, magnez, potas, żelazo, sód. Kształt tężni w formie grzybka sześciokątnego o wymiarach min. 3 m średnicy i wysokości min. 4 m z ławeczkami wokół obiektu. Tężnia będzie podświetlana, a teren wokół niej w promieniu min. 2,5m będzie utwardzony nawierzchnią z kostki betonowej. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo placu zabaw i siłowni zewnętrznej teren tężni odseparowany będzie zielenią izolującą, np. kwitnącymi krzewami ozdobnymi czy wysokimi, kolorowymi trawami. Poza budową samej konstrukcji "grzybka" należy doprowadzić do obiektu media w postaci przyłącza elektroenergetycznego do zasilania oświetlenia i pomp tężni oraz przyłącze wodociągowe do zasilania zbiornika na solankę (wraz z jej odpowiednim rozprowadzeniem) – mówi Maria Tulik.

Rozprowadzona w tężni solanka podlega odparowaniu, wytwarzając intensywny aerozol. Powietrze wokół tężni charakteryzuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem, wapniem oraz innymi mikroelementami. Jest to także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które coraz poważniej podchodzi do swojego zdrowia. Teren wokół tężni stanowi strefę relaksu chętnie odwiedzanego przez osoby w każdym wieku – czytamy w projekcie.

Koszt?


Koszt całości to 440.000 zł.

eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5