Złota Iga Wielczyk! Żeglarka SSW MOS Iława zdobyła wraz z Pauliną Rutkowską mistrzostwo Polski! [zdjęcia]

2022-09-15 09:00:00(ost. akt: 2022-09-15 10:04:57)
Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia, z lewej) i Iga Wielczyk (SSW MOS Iława, wychylona z prawej strony) w klasie 420 po raz kolejny udowodniły żeńską siłę, zdobywając mistrzostwo Polski!

Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia, z lewej) i Iga Wielczyk (SSW MOS Iława, wychylona z prawej strony) w klasie 420 po raz kolejny udowodniły żeńską siłę, zdobywając mistrzostwo Polski!

Autor zdjęcia: Sail Spotting Bartosz Modelski

ŻEGLARSTWO\\\ Reprezentanci woj. warmińsko-mazurskiego dobrze spisali się w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich. Najlepiej w Górkach Zachodnich pływała Iga Wielczyk (SSW MOS Iława), która wraz z Pauliną Rutkowską zdobyła złoto w klasie 420!

Zresztą, w tej klasie, w której pływały zarówno żeglarki jak i żeglarze, zawodnicy klubów z woj. warmińsko mazurskiego stanęli na wszystkich stopniach podium.

Wielczyk i Rutkowska zdobyły złoto w 420, medal srebrny wywalczył Tomasz Lewandowski (w regatach MP reprezentował jeszcze barwy OKŻ Olsztyn, ale jest w trakcie przenosin do AZS AWFiS Gdańsk), który tworzył załogę z Patrykiem Kosmalskim (Chojnicki Klub Żeglarski), a trzecie miejsce zajął Kacper Wojczulanis (Baza Mrągowo), który pływał z Janem Zamojskim (Yacht Klub Polski Gdynia). Do tego Bartosz Andrzejak (Nauticus YC Olsztyn) zdobył srebro w klasie ILCA 6.

— Po czterech dniach rywalizacji, jedenastu wyścigach w klasach ILCA 6, 420 i Europa oraz piętnastu w klasach 29er i Hobie Cat 16 wyłoniliśmy najlepszych żeglarzy w klasach nieolimpijskich. Regaty odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich, a udział w nich wzięło ponad 300 zawodników i zawodniczek — informuje Jakub Jakubowski z Polskiego Związku Żeglarskiego.

— Przez cztery dni rywalizacji zawodnicy zmierzyli się z całym spektrum żeglarskich warunków. Wiatr o zróżnicowanej sile i kierunku, zmienny, różny stopień zafalowania, mocne prądy — akwen w Górkach Zachodnich okazał się bardzo wymagający — zauważa Jakubowski.

— Były to warunki godne mistrzostw Polski, z czego bardzo się cieszę, bo rzeczywiście wygrali zawodnicy najbardziej wszechstronni, potrafiący odnaleźć się zarówno w wiatrach silnych, jak i słabych. Wysoki poziom sportowy, wysoka frekwencja i sporo emocji. A już za dwa tygodnie w tym samym miejscu odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich, na które już teraz serdecznie zapraszam — mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

W klasie ILCA 6 Filip Olszewski złoty medal zapewnił sobie przed ostatnim wyścigiem. Zawodnik MKS Dwójka Warszawa w regatach prowadził od początku do końca. Równe żeglowanie i aż 6 zwycięstw w 11 wyścigach dały przewagę czternastu punktów nad Łukaszem Machowskim (także MKS Dwójka Warszawa).

— Dla Łukasza był to powrót na łódkę klasy ILCA, z którą pożegnał się dwa lata temu. Od tego czasu, z sukcesami żeglują wraz z Tytusem Butowskim na klasie 49er — tłumaczy Jakub Jakubowski.

Machowski każdego dnia piął się w górę i ostatecznie wywalczył srebrny medal. O najniższy stopień podium walka trwała do samego końca, bowiem Bartosz Andrzejak (Nauticus YC Olsztyn) wyprzedził Przemysława Machowskiego jednym punktem. Najlepszą żeglarką okazała się Klara Sobczak (Chojnicki Klub Żeglarski), która ukończyła rywalizację na 10 pozycji, ale klasa ILCA 6 kobiet swoje mistrzostwa rozegra w dniach 23-25 września, kiedy to, również w Górkach Zachodnich, odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich.

Niesamowitą formę żeglarską w klasie 29er pokazali Katarzyna Wajdowska i Leon Sapijaszko. Załoga Golden Boats Academy była bezkonkurencyjna rozstrzygając na swoją korzyść większość wyścigów, a najgorszym miejscem, jakie zajęli w 15 rozegranych startach, było czwarte. Po dużych rotacjach, finalnie drugie miejsce zajęli reprezentanci Jacht Klubu WielkopolskiStanisław Radojewski i Alexander Ślusarczyk, zaś brązowe medale MP trafiły w ręce Gustawa Kwieka i Marianny Gębickiej (Golden Boats Academy)

Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia) i Iga Wielczyk (SSW MOS Iława) w klasie 420 po raz kolejny udowodniły żeńską siłę. Żeglarki w dzień finałowy wchodziły w roli liderek. Trzema ostatnimi wyścigami przypieczętowały swoje zwycięstwo, wyprzedzając Patryka Kosmalskiego (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasza Lewandowskiego (OKŻ Olsztyn, w trakcie przenosin do AZS AWFiS Gdańsk). Chojnicko-olsztyńskiej załodze na osłodę przypadł złoty medal w klasyfikacji mężczyzn. Na trzecim miejscu uplasowali się Jan Zamojski (Yacht Klub Polski Gdynia) i Kacper Wojczulanis (Baza Mrągowo).


Iga Wielczyk i Paulina Rutkowska na najwyższym stopniu podium klasyfikacji klasy 420 (tu akurat dekoracja żeńskich załóg), fot. Sail Spotting Bartosz Modelski. Kliknij, aby powiększyć.

Najlepszym zawodnikiem w klasie Europa okazał się Jeremi Zimny (Wolsztyński Klub Żeglarski), który wygrał aż siedem z jedenastu wyścigów i nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń. O drugie miejsce zacięcie walczył Damian Sieczkowski (ŻLKS Kiekrz), który ostatecznie jednym punktem pokonał Łukasza Włocha (Klub Żeglarski Mewa).

Rywalizację w klasie Hobie Cat 16 zdominowała załoga Iga Saj i Maksymilian Nadolski (Stowarzyszenie Port Mechelinki). Wygrali oni aż 10 z 15 wyścigów. Za ich plecami trwała zacięta walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie wicemistrzami Polski zostali Makary Gałka i Veronika Didenko, zaś z brązowymi medalami z Gdańska wyjechała załoga Franciszek Wołyniec i Jarosław Stella — obie załogi z UKS Navigo Sopot.

— Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich za nami, a już w dniach 23-25 września w Górkach Zachodnich w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich. Na akwenie rywalizować będą żeglarze i żeglarki w klasach 470, ILCA 6 kobiet, ILCA 7, iQFoil kobiet i mężczyzn — zapowiada Jakub Jakubowski z PZŻ.

Wszystkie wyniki TUTAJ

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
źródło: PZŻ

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5