Aktywni Ząbrowianie zapraszają wszystkich na bezpłatne zajęcia

2022-08-18 10:18:54(ost. akt: 2022-08-18 10:40:04)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Aktywni Ząbrowianie

Działania społeczne na obszarach wiejskich nie są prostą sprawą. Jednak są osoby w gminie Iławy, które zechciały zaktywizować lokalną społeczność. W Ząbrowie mieszkanki: Ilona Sobczuk, Beata Nowakowska, Agnieszka Śmigielska stworzyły nieformalną grupę Aktywni Ząbrowianie. I pozyskały środki na projekt „Wspólnie działamy i korzystamy”. Partnerami projektu są GOK w Lasecznie, OSP w Ząbrowie oraz Rada Sołecka w Ząbrowie.

Środki zostały pozyskane z mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO WARMIA MAZURY LOKALNIE 5”- dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Celem projektu jest holistyczne podejście do zdrowia fizycznego i psychicznego, pożyteczne zagospodarowanie czasu integrując przy tym środowisko lokalne. Uczestnicy czerpią radość ze wspólnego działania. Projekt skierowany jest do wszystkich chętnych ząbrowian, mieszkańców gminy Iława i okolic, każdego kto chce zadbać o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i na nowo włączyć się do życia w społeczeństwie, po trudnym dla nas okresie pandemii. Projekt skierowany jest także do ludności ukraińskiej przebywającej na naszym terenie. Zajęcia są bezpłatne dla uczestników.

Działania zaplanowane w ramach projektu:

1. Joga prowadzona przez Ewę Michałowską, która prowadzi zajęcia na terenie Iławy i okolic. W swojej pracy podchodzi holistycznie do człowieka. Oprócz tego jest dietetykiem z wieloletnim stażem.

2. "Wiem co jem" to autorskie warsztaty prowadzone przez Ilonę Sobczuk. Celem zajęć jest pokazanie, że zdrowo żyć to nie znaczy „drogo, skomplikowanie i niesmacznie”, ale wykorzystując lokalne produkty możemy zaoszczędzić i żyć zdrowo w zgodzie z sobą i naturą. Na zajęcia przychodzą dzieci, mamy, opiekunowie, którzy są bardzo aktywnymi uczestnikami i degustatorami. To czas spędzany wspólnie z rówieśnikami i ich opiekunami. Gotując wspólnie łączymy pokolenia. Spotykamy się w wiejskiej Sali w Ząbrowie oraz w terenie (miejscach, które należą do zaplecza gminy Iława, plac zabaw - Pumptrack, Plac zabaw i Plaża w Kamionce).
Ostatnie spotkanie „Wiem co jem” przeprowadzi dla nas Ewa Michałowska. Zaczniemy od zajęć jogi, a potem warsztaty kulinarne. Tematem przewodnim będzie wzmocnienie naszej odporności przed jesienią.

3. Spotkanie z psychologiem pod hasłem "Oddycham pełną piersią" odbyło się w lipcu, prowadziła je psycholog Ewelina Woźniak. Pani Ewelina pokazała nam nowe oblicze terapii. Było to bardzo inspirujące spotkanie. Pani Ewelina uświadomiła nam jak ważne jest pozwolenie sobie na uwolnienie emocji, aby żyć w zgodzie ze sobą. Przeprowadziła z nami medytację.

4. Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przeprowadzone przez strażaków z OSP Ząbrowo. Strażacy pokazali i opowiedzieli nam jak wygląda ich praca od podszewki. Każdy miał możliwość przećwiczenia swoich umiejętności na fantomach: założenia prawdziwego munduru strażackiego, dokładnego obejrzenia wozu strażackiego i całego dostępnego asortymentu. Opowiedzieli nam z jakimi trudnościami się borykają i jaką satysfakcję mają z wykonywanej pracy. Było to spotkanie bardzo inspirujące zarówno dla dzieci młodszych, młodzieży, ale i dla dorosłych (spotkanie odbyło się 12.08.2022).

5. "Maluję jak czuję", to cykl zajęć uwzględniających malowanie intuicyjne, gdzie każdy jest artystą. Tutaj nie liczą się umiejętności, ale emocje jakie zostaną uwolnione podczas zajęć. Zajęcia te adresowane są do mieszkańców gminy Iława, a także rodzin ukraińskich po traumatycznych przeżyciach związanych z wojną. Prowadzonych przez artystkę Danutę Glińską. Zajęcia odbywają się w plenerze i w Sali Wiejskiej w Ząbrowie. Zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnego malowania (środa 17.08 i 23.08, godzina 11.00)

6. Otwarta konferencja podsumowująca projekt z prezentacją wszystkich etapów działań - 25.08.2022, godzina 17.00. Wiejska sala Ząbrowo.

Plan na ten tydzień:
18.08 czwartek, 17:30: joga na plaży w Kamionce
23.08 wtorek, 17:30: joga, wiejska sala w Ząbrowie
24.08 środa, 11:00: „Maluję jak czuję”- wiejska sala Ząbrowo lub plener w zależności od pogody
25.08 czwartek, 17:00: otwarta konferencja podsumowująca projekt „Wspólnie działamy i korzystamy”- wiejska sala Ząbrowo

Jesteś zainteresowany, chcesz przyjść na zajęcia? Skontaktuj się z koordynatorem projektu: Ilona Sobczuk tel. 504 599 194

O wszelkich zmianach w terminach zajęć informujemy na naszym Facebooku Wspólnie działamy i korzystamy


Materiały: Aktywni Ząbrowianie

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5