Kolejna pomoc finansowa od Niemców dla uchodźców z Ukrainy

2022-08-16 08:26:07(ost. akt: 2022-08-16 09:05:36)
Już w kwietniu 2022 przekazano 10 tys. euro. Wówczas przywieniono takze dary rzeczoweTu: w sali iławskiego "żeromka"

Już w kwietniu 2022 przekazano 10 tys. euro. Wówczas przywieniono takze dary rzeczoweTu: w sali iławskiego "żeromka"

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Do samorządu powiatu iławskiego trafiło 15 tysięcy euro w postaci darowizny na rzecz uchodźców z Ukrainy mieszkających w ośrodku administrowanym przez powiat. Środki te zostały przekazane przez dwie zaprzyjaźnione szkoły z miasta Herborn w Niemczech. Pieniądze pochodzą ze zbiórki publicznej zorganizowanej m.in. podczas biegu charytatywnego.
Środki zostały zebrane przez szkołę Comenius Schule oraz Johanneum Gymnasium z Herborn, które od wielu lat są szkołami partnerskimi Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Iławie. Przeprowadziły one zbiórkę pieniędzy, organizując imprezę charytatywną – bieg, w którym wzięło udział 2500 uczniów z Herborn oraz podczas targów staroci i sprzedaży roślin.

Zebrane i przekazane kwoty 10 tysięcy euro (w kwietniu 2022 r.) oraz przelane niedawno 15 tysięcy ruro są przeznaczone zgodnie z umową o darowiźnie na pomoc osobom, które zmuszone zostały do opuszczenia Ukrainy w wyniku działań wojennych. Środki te zostały przeznaczone w szczególności na dostosowanie i remont budynku, w którym mieszkają obywatele Ukrainy, na zakup wyposażenia pomieszczeń, środków higieny osobistej, odzieży, obuwia, leków niewymagających recept, wyżywienia itp.

Warto wspomnieć, że uciekinierzy z Ukrainy dotarli również do partnerskiego miasta Iławy – Herborn. W Johhaneum Gymnasium uczy się około 40 uczniów ukraińskich i zostały utworzone trzy klasy. Tym bardziej liczy się gest solidarności i pamięć o tych, którzy ponoszą największe koszty w związku z przyjęciem największej liczby uciekających przed inwazją Rosji.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5