IŁAWA \\\ 20-latka znęcała się nad mamą, babcią i rodzeństwem! "Szarpie, popycha, wykręca ręce, pluje w twarz"

2022-08-12 07:43:20(ost. akt: 2022-08-12 10:38:51)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

— Wyzywanie czy szarpanie — to niestety była codzienność w jednej z rodzin w Iławie. Kobieta stwierdziła, że ma dość, kiedy jej córka po raz kolejny zaczęła się awanturować. Funkcjonariusze zatrzymali 20–latkę i wszczęli procedurę Niebieskiej Karty — mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.
We wtorek (9 sierpnia) iławscy policjanci zostali poinformowani o znęcaniu się nad rodziną. Zgłaszająca oświadczyła, że od dłuższego czasu jej 20–letnia córka znęca się psychicznie, a także fizycznie nad nią, babcią a także siostrą i młodszym bratem.

— Zgłaszająca dodała, że jej córka codziennie wszczyna awantury, w trakcie których wyzywa domowników, szarpie, popycha, wykręca ręce, a także pluje w twarz. W związku z agresywnym zachowaniem kobieta została zatrzymana i osadzona w policyjnym areszcie — relacjonuje st. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa komendy powiatowej policji w Iławie.

Funkcjonariusze wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie. Policjanci złożyli również wniosek do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec 20–latki.

— Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności — tłumaczy rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

— Przypominamy, że w chwili stwierdzenia przemocy w rodzinie Niebieską Kartę może założyć policjant, ale także kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia. To właśnie te wszystkie podmioty współpracują razem realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych — mówi st. asp. Kwiatkowska.

— Wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych. Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej — wyjaśnia oficer prasowa KPP Iława.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5