Małpia ospa coraz bliżej. Pierwsze zakażenie w powiecie iławskim

2022-08-10 09:13:37(ost. akt: 2022-08-10 10:15:59)

Autor zdjęcia: pixabay

Najważniejsza jest profilaktyka, w tym zwykłe mycie rąk – przypomina sanepid, informując jednocześnie, że jednym z zakażonych ospą małpią jest mieszkaniec powiatu iławskiego. Osoby zaszczepione na ospę prawdziwą mogą odetchnąć z ulgą.
Potwierdzone zostało zakażenie ospą małpią u 2 pacjentów z Warmii i Mazur. 3 kolejne osoby czekają pod obserwacją na wyniki. Pacjenci to głównie młodzi mężczyźni z Olsztyna oraz powiatów olsztyńskiego i iławskiego. Osoby z kontaktu z chorymi zostały poddane trzytygodniowej kwarantannie. W Polsce jest potwierdzonych około 200 przypadków zakażenia.

Ospa małpia to choroba odzwierzęca. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Do zakażeń dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami przez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy, szczury), albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę.

Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne. Do zakażeń dochodzi drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki.

Najczęstsze objawy ospy małpiej:
- wysoka gorączka 39-40 stopni,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- złe samopoczucie, osłabienie,
- bóle głowy, pleców,
- zmiany skórne, wysypka.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przebieg choroby może być różny – od łagodnego do ciężkiego.
Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, ze względu na bliskie pokrewieństwo wirusów krowianki, ospy prawdziwej i ospy małpiej szczepionka przeciw ospie prawdziwej (opracowana na bazie wirusa krowianki) zapewnia krzyżową ochronę przed ospą małpią i ospą prawdziwą.

W uniknięciu zachorowania konieczna jest stosowanie zasad profilaktyki:
- unikanie kontaktów bezpośrednich lub skóra do skóry z osobami z objawami choroby,
- unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych, bez zabezpieczeń,
- używanie własnych przedmiotów higienicznych, w tym pościeli i ręczników,
dbanie o higienę rąk.

oprac. eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5