Jażdżówki, Kamionka, Lubawa: Znaleziono granat moździerzowy i dwa pociski artyleryjskie

2022-08-09 08:33:35(ost. akt: 2022-08-09 09:39:33)

Autor zdjęcia: KPP Iława

Policjanci z Iławy zabezpieczali miejsca znalezienia niewybuchów pochodzących najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Zostały on znalezione podczas łowienia ryb i prac polowych na terenie powiatu iławskiego.
O pierwszym niewybuchu oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany w piątek, 5 sierpnia. Zgłaszający oświadczył, iż jego pracownica będąc na rybach w Kamionce wyłowiła przedmiot przypominający swym wyglądem niewybuch.

Na miejsce pojechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Iławie, którzy oświadczyli, że jest to granat moździerzowy kal. 82mm. Przedmiot ten najprawdopodobniej pochodzi z czasów II wojny światowej. Do czasu zabrania przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego pocisk pilnowali policjanci.

O kolejnym niewybuchu policjanci zostali poinformowani w niedzielę (7.08.2022 r.). Zgłaszający oświadczył, że podczas prac polowych w Jażdżówkach znalazł pocisk pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Na miejsce także przyjechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego KPP Iława. Stwierdzili, że jest to pocisk artyleryjski przeciwpancerny kal. 100 mm. Najprawdopodobniej pochodzi również z czasów II wojny światowej.

Tymczasem w poniedziałek (8 sierpnia) w Lubawie także podczas prac polowych znaleziono pocisk pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Tutaj również pojechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Oświadczyli oni, że jest to pocisk artyleryjski kal. 76 mm.


Wszystkie niebezpieczne znaleziska do czasu zabrania ich przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego pilnowali policjanci. Zostaną one zneutralizowane na poligonie.

oprac. eka / KPP Iława

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5