Pies odgryzł dziecku kawałek ucha! Do zdarzenia doszło na plaży, 10-latek trafił do szpitala w Olsztynie

2022-07-28 12:02:28(ost. akt: 2022-07-28 12:39:26)
Zdjęcie ilustracyjne — karetka jadąca ul. Sobieskiego w Iławie

Zdjęcie ilustracyjne — karetka jadąca ul. Sobieskiego w Iławie

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

— Policjanci interweniowali w związku z pogryzieniem dziecka przez psa w miejscowości Murawki w gminie Zalewo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 10–latek bawił się na plaży, kiedy to ugryzł go w ucho pies. Chłopiec z poważną raną został przetransportowany do szpitala w Olsztynie — relacjonuje st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa komendy powiatowej policji w Iławie.
W środę (27 lipca) kilka minut po godzinie 13:00 policjanci otrzymali informację o pogryzieniu dziecka przez psa. Funkcjonariusze od razu pojechali na miejsce, na plażę znajdującą się w miejscowości Murawki (powiat iławski, gmina Zalewo).
— Policjanci ustalili, że 10-latek bawił się na plaży ze swoimi kolegami. W pewnym momencie z niewyjaśnionej przyczyny pies podbiegł do chłopca i odgryzł mu kawałek ucha. Właścicielka próbowała odciągnąć zwierzę, ale było już za późno — mówi rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

— Policjanci ustalili, że kobieta leżała na kocu, a pies znajdował się obok niej. 10-latek z poważną raną ucha został przetransportowany do szpitala w Olsztynie. Właściciel zwierzęcia oświadczył, że jego pies był szczepiony i jest psem obronnym, takiej jest rasy i prawdopodobnie chłopiec podszedł zbyt blisko kobiety, dlatego zwierzę go zaatakowało. Okoliczności pogryzienia przez psa będą jednak ustalać jeszcze policjanci — dodaje st. asp. Kwiatkowska.

Funkcjonariusze KPP Iława apelują o szczególną ostrożność w przypadku kontaktu z czworonogami. Mówi oficer prasowa komendy powiatowej policji w Iławie:
— Pamiętajmy, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.
W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy, jak i prawa miejscowego. Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody dziecku czy osobie dorosłej. Często zdarzają się również uszkodzenia rzeczy przez zwierzę. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga, właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone, zgodnie z art. 156 § 1 za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli jednak działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (art. 156 §2 i §3). Dodatkowo sąd może również orzec nawiązkę na rzecz osoby poszkodowanej.
Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tę kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”.

Obowiązkowe szczepienia ochronne
Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności. Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi, w szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne.

— Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii! — dodaje na koniec st. asp. Joanna Kwiatkowska z KPP Iława.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GregOlsztyn #3103868 28 lip 2022 13:57

    Nie powiem, co trzeba mieć w głowie, aby zabierać ze sobą na plażę agresywnego psa bez smyczy i kagańca. Rodzice tego dzieciaka powinni dochodzić solidnego odszkodowania.

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5