IŁAWA\\\ Linia ZKM na Gajerku. Znamy wstępne lokalizacje przystanków

2022-07-05 10:43:52(ost. akt: 2022-07-05 11:07:41)
Autobus ZKM Iława na ul. Sobieskiego

Autobus ZKM Iława na ul. Sobieskiego

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Gdzieś przez morza i oceany płyną właśnie do Polski dwa autobusy elektryczne, która mają stać się ważną częścią taboru Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie. Wyprodukowane w Chinach pojazdy zeroemisyjne mają obsługiwać m.in. linię, która przebiegać będzie przez osiedle Gajerek.
Rozwój i dostosowanie ZKM do aktualnych potrzeb mieszkańców Iławy było jednym z priorytetów Dawida Kopaczewskiego na liście postulatów w wyborach na burmistrza. I trzeba przyznać, że w tej akurat dziedzinie widać efekty pracy urzędników oraz pracowników miejskiej spółki przewozowej. Na naszym portalu informowaliśmy już niejednokrotnie o rozbudowie konkretnych linii (m.in. na os. Piastowskim), oraz o fakcie zakupu kolejnych autobusów.

Projekt „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie” zakłada zakup dwóch — pierwszych w historii miasta nad Jeziorakiem — autobusów "elektryków", ale w jego zakres wchodzi także m.in. przebudowa zatok oraz zakup biletomatów i elektronicznych tablic informacyjnych. Zmiany widoczne są m.in. na ulicy Kopernika, która doczekała się przystanków i linii ZKM przebiegającej przez nią.

Na realizację tego projektu pozyskano dofinansowanie unijne, przyznane przez urząd marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego w Olsztynie, w kwocie 4,26 miliona złotych.

Autobusy, które do Iławy dopłynąć mają w okolicach 15 lipca, mają obsługiwać kolejne rejony Iławy. W planach komunikacyjnej spółki i władz miasta było poprowadzenie linii ZKM także przez osiedle Gajerek, które w ten sposób nie było jeszcze nigdy skomunikowane z miastem. Ma się to zmienić w drugiej połowie roku 2022, być może już od września (wcześniej raczej nie ma na to szans) pierwsi pasażerowie wsiadać i wysiadać będą na przystankach na Gajerku.

Jak się dowiedzieliśmy, linia ZKM przez Gajerek będzie przebiegała ulicą Gdańską, fragmentem ulicy Bydgoskiej, oraz ul. Grudziądzką, czyli przecinać będzie to osiedle ze wschodu na zachód, lub jak kto woli — z zachodu na wschód.


We wstępnych planach zakładano, że autobusy mogłyby robić "pętlę" po Gajerku, to znaczy spinać dwie najważniejsze ulice tej części miasta: Grudziądzką i Gdańską właśnie. Jest to jednak mało realne i bardzo trudne do wykonania, ponieważ ulice na Gajerku są wąskie, zabudowa ścisła, a przejazd łącznikami (np. fragmentem ulicy Bydgoskiej na południe, czy ul. Brodnicką lub Toruńską) uciążliwy także dla samych mieszkańców tej części miasta.

Jest bardzo prawdopodobne, że w związku z poprowadzeniem linii ZKM przez to osiedle, trzeba będzie zmienić tu organizację ruchu, tak aby przejazd autobusów, ale również całego transportu osobowego itd. odbywał się w sposób bezpieczny i sprawny.

Ulice wąskie, skrzyżowania także, więc nie ma szans, aby po Gajerku jeździły autobusy o tradycyjnych rozmiarach. Dlatego też te zakupione przez miasto, dwa zeroemisyjne Yutongi E-8, mają tylko 9 metrów długości, a na swoim pokładzie posiadają 24 miejsca dla pasażerów, także te przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Autobusy te posiadają akumulatory o pojemności ponad 250 kWh, dzięki czemu mogą każdorazowo na jednym ładowaniu przejechać odległość 350 kilometrów.

Wiemy już także, gdzie wstępnie zlokalizowane będą przystanki ZKM na Gajerku. Jadąc od strony ulicy 1 Maja (skrzyżowanie przy zakładzie karnym) pierwszą okazję do wysiadki (lub wejścia) będziemy mieli w okolicach bagienka. Kolejny przystanek ma się znajdować tuż przy blokach mieszkalnych (Gdańska 10, Gdańska 5a i 5b), a następny — w okolicach skrzyżowań ulicy Gdańskiej z Bydgoską. Rozważany jest także czwarty przystanek, już na ul. Grudziądzkiej, czyli tuż przy wyjeździe/wjeździe z ul. Biskupskiej, ale w tej kwestii nie zapadła jeszcze żadna decyzja.

Przystanki nie będą miały formy zatok, na to też na Gajerku nie ma miejsca. O zlokalizowaniu przystanku będzie świadczyła tablica informacyjna przy ulicy oraz poziome oznakowanie na drodze. Wkrótce dowiemy się, jaka linia będzie obsługiwała tę część miasta.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5