Jeden ukrywał się w woj. wielkopolskim, innego ujawniono podczas kontroli drogowej

2022-07-05 09:19:49(ost. akt: 2022-07-05 09:48:42)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

POWIAT\\\ Policjanci z powiatu iławskiego w ostatnich dniach zatrzymali kolejnych poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Do jednego z zatrzymań doszło w województwie wielkopolskim, gdzie ukrywał się pewien 46-latek.
— Policjanci każdego dnia zatrzymują osoby, które próbują uniknąć konsekwencji za popełnione przestępstwa czy wykroczenia. W tym celu poszukiwani podejmują różnego rodzaju działania mając nadzieję, że może ktoś zapomni, nie zapuka skoro świt do drzwi z nakazem, nie namierzy, nie zatrzyma — mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

— Tak się jednak nie dzieje. Policjanci są skuteczni w ustalaniu miejsc pobytu poszukiwanych, a zmiany miejsc zamieszkania, czy posługiwanie się fałszywymi danymi nie są dla nich przeszkodą — dodaje oficer prasowa KPP Iława, która relacjonuje ostatnie zatrzymania.

Mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska:
— Sprawdzenie adresu zamieszkania, rozmowy z sąsiadami, rodziną oraz znajomymi — tak m.in. wyglądały poszukiwania jednego z mieszkańców Iławy. Policjanci nie przerwali poszukiwań i sprawdzali kolejne wątki, które mogły pomóc w ustaleniu adresu zamieszkania 46–latka. Mężczyzna zerwał wszystkie kontakty z rodziną i znajomymi. Jak się okazało, pracował dorywczo na terenie województwa wielkopolskiego i często zmieniał miejsce zamieszkania. W związku z tym policjanci z zespołu do spraw poszukiwań iławskiej komendy policji pojechali do powiatu poznańskiego, gdzie zatrzymali szukanego listem gończym 46-latka. Następnie przetransportowali go do więzienia, gdzie spędzi najbliższe 17 dni m.in. za nieprzestrzeganie nakazów i zakazów.

Tymczasem policjanci z Zalewa ustalili miejsce przebywania szukanego 35–latka. Funkcjonariusze natychmiast pojechali pod wskazany adres, gdzie zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że mieszkaniec gminy Zalewo poszukiwany jest przez Sąd Rejonowy w Iławie do ustalenia miejsca pobytu i doprowadzenia do zakładu karnego. Mężczyzna został przetransportowany do więzienia, gdzie spędzi 6 miesięcy.

Natomiast w Iławie policjanci zatrzymali 33–latka. Mężczyzna szukany był przez Sąd Rejonowy w Iławie w celu odbycia kary zastępczej ponieważ nie zapłacił grzywny za popełnione wykroczenia. Mieszkaniec Iławy został przewieziony do zakładu karnego, gdzie spędzi 18 dni.

Kolejnego poszukiwanego zatrzymali policjanci podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusze zatrzymali mercedesa, po czym wylegitymowali kierowcę i sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna jest trzeźwy, ale jest także poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Piasecznie do ustalenia miejsca pobytu i opłacenia grzywny. 58–latek opłacił zaległość, po czym został zwolniony.

Przypominamy o tym, że funkcjonariusze codziennie w ramach swoich obowiązków kontrolują i sprawdzają miejsca przebywania osób poszukiwanych, a ich zatrzymanie w wielu przypadkach jest tylko kwestią czasu. Informujemy, że każdy kto pomaga przestępcy w uniknięciu odpowiedzialności karnej, w szczególności ukrywa sprawcę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

źródło: KPP Iława
red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5