Znamy termin startu PlusLigi. Na dzień dobry Indykpol AZS gra w Iławie z mistrzem Polski

2022-06-29 12:40:14(ost. akt: 2022-06-29 13:17:55)
Kibice Indykpolu AZS Olsztyn, tu w trakcie meczu w Iławie ze Skrą Bełchatów w ćwierćfinale poprzedniego sezonu

Kibice Indykpolu AZS Olsztyn, tu w trakcie meczu w Iławie ze Skrą Bełchatów w ćwierćfinale poprzedniego sezonu

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

SIATKÓWKA\\\ Prezesi klubów PlusLigi w trakcie spotkania w Uniejowie ustalili kluczowe zasady dotyczące sezonu 2022/2023 ligi mistrzów świata. Sezon startuje 1 października, a prezesi jednogłośnie zmienili system rozgrywania fazy play-off.

W pierwszej kolejce sezonu 2022/23 Indykpol AZS Olsztyn zagra w hali widowiskowo-sportowej w Iławie z drużyną Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, czyli mistrzem Polski i zdobywcą (dwa razy z rzędu) siatkarskiej Ligi Mistrzów!


W trakcie spotkania przedstawicieli klubów PlusLigi ustalono najważniejsze punkty dotyczące sezonu 2022/2023. Udziałowcy jednogłośnie zmienili system rozgrywania fazy play-off, a awans do kolejnej rundy wywalczy zespół, który wygra trzy mecze — w każdej rundzie będzie ona toczona do trzech zwycięstw.

— Mamy bardzo fajny kalendarz, w nowym sezonie zagramy do trzech wygranych w fazie play-off — opowiada Piotr Szpaczek, prezes mistrzów Polski Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. — W ćwierćfinale i półfinale systemem dwa mecze bez zmiany gospodarza, a w meczach o medale ze zmianą gospodarza po każdym spotkaniu, tak jak w minionym sezonie. To bardzo dobra decyzja, faza play-off jest naszą największą atrakcją i chcieliśmy ją maksymalnie wydłużyć — dodaje.

Ustalony kalendarz rozgrywek zakłada, że mistrza Polski poznamy najpóźniej 17 maja 2023 roku. Prezesi klubów podjęli także decyzję — wynikiem 13:2 — że w ćwierćfinale rozgrywek Tauron Pucharu Polski 2023 wystąpi sześć najwyżej sklasyfikowanych drużyn po zakończeniu pierwszej rundy fazy zasadniczej PlusLigi oraz dwie najlepsze ekipy z wcześniejszych rund.

— To bardzo ważne decyzje, szczególnie granie do trzech wygranych meczów w fazie play-off — zauważa Konrad Piechocki, prezes PGE Skry Bełchatów. — Poza podnoszeniem atrakcyjności kluczowej fazy rozgrywek, unikniemy także przypadkowości. Rywalizacja do dwóch wygranych w ćwierćfinale może czasem powodować, że zaprzepaści się to, co wcześniej wypracowało się przez trzy czwarte sezonu. Dodatkowo porozmawialiśmy o tym, co trzeba było jeszcze zmienić, udało się wspólnie wypracować rozwiązania, które zwiększają transparentność rozgrywek — dodaje.

W ramach nowego kalendarza PlusLigi zostawione są rezerwowe terminy, w razie konieczności odrabiania zaległości wynikających z sytuacji pandemicznej.
— Mamy pewien zapas na ewentualne mecze zaległe, które trzeba by było nadrabiać, wydaje mi się, że wszystkie kluby są zadowolone z wypracowanego kompromisu — podkreśla Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Ustalono, że po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek ostatnia, szesnasta drużyna opuści szeregi PlusLigi, awans do ligi mistrzów świata wywalczy mistrz Tauron 1. Ligi.

W pierwszej kolejce zagrają (po raz pierwszy w historii zmieniono zasady rozstawiania ekip w poszczególnych kolejkach, numery z którymi drużyny występują w rozgrywkach zostały rozlosowane, mistrz i wicemistrz Polski byli rozstawieni):

1. kolejka sezonu PlusLigi 2022/2023:
Jastrzębski Węgiel — GKS Katowice
Indykpol AZS Olsztyn — Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
LUK Lublin — Cerrad Enea Czarni Radom
Aluron CMC Warta Zawiercie — PGE Skra Bełchatów
BBTS Bielsko-Biała — Cuprum Lubin
PSG Stal Nysa — Ślepsk Malow Suwałki
Trefl Gdańsk — Volley Club Barkom Lwów
Asseco Resovia Rzeszów — Projekt Warszawa

red
źródło: PlusLiga

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5