Chwila i są! Zespół karetki wodnej z Jezioraka pomógł osobie w centrum Iławy

2022-06-27 17:41:40(ost. akt: 2022-07-27 15:18:17)
Karetka wodna stacjonuje w Porcie Iława

Karetka wodna stacjonuje w Porcie Iława

Autor zdjęcia: Archiwum Portu Iława / Życie Powiatu Iławskiego

IŁAWA\\\ Zdarzenie, na szczęście niegroźne, które miało miejsce w piątek (24 czerwca) w centrum miasta pokazuje, jak ważna jest obecność na jeziorze Jeziorak, ale także w jego najbliższej okolicy, zespołu pogotowia ratunkowego z karetki wodnej.
Piątkowe południe, na termometrach grubo ponad 20 stopni Celsjusza, żar leje się z nieba. Turystów i spacerowiczów przebywających wówczas nad brzegiem Małego Jezioraka dźwięk syreny karetki wodnej mógł zaskoczyć. Jak się okazało, ratownicy medyczni nie interweniowali na wodzie, tylko na brzegu — w centrum miasta źle poczuła się osoba, do której świadkowie wezwali pomoc.

Tego dnia w Iławie, podobnie jak w całym kraju, trwało zakończenie roku szkolnego 2021/22. W związku z tym miasto było zakorkowane, zwłaszcza w centrum, z tego też powodu dojazd karetki tradycyjnej ze szpitala przy ul. Andersa nad Mały Jeziorak zająłby sporo czasu, na pewno więcej niż dopłynięcie karetki wodnej, która stacjonuje w Porcie Iława, przy ul. Chodkiewicza. A że wodny zespół ratownictwa może również udzielać pomocy na brzegu, a nawet spory kawałek w głąb lądu, to też podjęto logiczną i słuszną decyzję, aby to właśnie wodna popłynęła z Jezioraka Dużego na Mały.

Z Portu Iława w okolice amfiteatru jest blisko, syreny było słychać za mostem, a po chwili ratownicy byli już na brzegu i mogli udzielać pomocy osobie poszkodowanej, której na szczęście nic poważnego się nie stało. Ta akcja pokazuje jednak, jak ważna jest obecność tej karetki i w sumie wszystkich służb ratunkowych na Jezioraku i praktycznie na każdym większym akwenie. Pomyślcie sobie, co byłoby, gdyby do groźnego zdarzenia, zagrażającego zdrowiu i życiu, doszło np. na wyspie Wielka Żuława. A do takich zdarzeń karetka wodna także w przeszłości wypływała.

— Od momentu otrzymania zgłoszenia o wypadku czy innym niebezpiecznym zdarzeniu zespół ratowników w ciągu minuty już będzie na pokładzie swojego wodnego ambulansu. Czas dopłynięcia z Iławy w najdalsze regiony Jezioraka, np. na zatokę Kraga, to ok. 20-25 minut — tę wiedzę potwierdzili nam ratownicy medyczni, stacjonujący także w Porcie Iława.

Akurat ta karetka wodna, o której akcji piszemy i która działa na Jezioraku, należy do powiatowego szpitala w Iławie i czuwa nad bezpieczeństwem żeglarzy jeziora Jeziorak od 1 czerwca 2022 r.. Wówczas to na wody najdłuższego jeziora w Polsce powrócił wodny zespół ratownictwa medycznego, którego załoga wykwalifikowanych ratowników medycznych dba o bezpieczeństwo mieszkańców, turystów i żeglarzy korzystających z uroków Jezioraka.

— Wodna karetka udziela pomocy medycznej m.in. na wodzie w sytuacjach nagłych zdarzeń, są to zarówno wypadki podczas żeglowania jak urazy kończyn, pogorszenie stanu zdrowia przy kontakcie z wodą, jak i przypadki losowe: zasłabnięcia, zawały czy udary — informuje szpital na łamach najnowszego wydania "Życia Powiatu Iławskiego", które ukazało się w piątek 24.06, czyli w dzień akcji w centrum Iławy.

— W razie konieczności zespół wodny transportuje poszkodowanych pod opiekę załogi karetki lądowej oczekującej w wyznaczonym miejscu przy brzegu, następnie pacjent przekazywany jest do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Ambulans wodny wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt do monitorowania pacjentów i ratowania życia, nie różniący się niczym od wyposażenia, jakie mają tradycyjne karetki. Zespół ratowników jest w gotowości do niesienia pomocy nieustanie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu od pierwszego dnia czerwca do końca września każdego roku — czytamy w publikacji.

Ważne numery. Zapamiętaj je!
601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą
112 – ogólny numer alarmowy

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Piątkowa akcja ratunkowa na Małym Jezioraku, fot. czytelnik Gazety Iławskiej

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5