Trzecia przychodnia w Iławie? "Ma być, ale gdzie indziej"

2022-06-20 08:23:38(ost. akt: 2022-06-20 09:50:04)
To tu miała się mieścić nowa przychodnia

To tu miała się mieścić nowa przychodnia

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Nowa iławska przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie powstanie przy ul. Jagiellończyka. Gdzie powstanie? I czy w ogóle? Sprawa jest otwarta. "KEMED chce przyspieszyć proces inwestycyjny" - zapewnia burmistrz.
Jeszcze w lutym informowano, że przy ul. Jagiellończyka 16 w Iławie zostanie otwarta kolejna przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Urząd Miasta informował o tym, że prowadzi rozmowy ze spółką KEMED, zainteresowaną stworzeniem w tym miejscu przychodni.

Pisaliśmy tutaj: Nowa iławska przychodnia będzie się mieściła w centrum miasta


Tymczasem w maju podaliśmy, że sprawa nie jest tak prosta, jakby się to na początku wydawało.

Pisaliśmy tutaj: Nowa przychodnia w Iławie - czy powstanie i gdzie?I rzeczywiście, lokal przy ul. Jagiellończyka, w którym wcześniej mieściła się siłownia, a który znajduje się w zasobach Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (czyli spółki miejskiej) został wystawiony pod wynajem.
Informowaliśmy o tym na początku czerwca.

Zapytaliśmy burmistrza miasta Iława, Dawida Kopaczewskiego, co takiego się stało, że miasto jest zainteresowane wynajęciem lokalu (w domyśle: innemu podmiotowi, niż KEMED).

– Nadal prowadzimy rozmowy ze spółką KEMED. Jednak patrząc na to, co się dzieje z cenami na rynku budowlanym w związku z wysoką inflacją, firma analizowała sytuację pod kątem ekonomicznym. Stwierdzono, że sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie nie sprzyja inwestowaniu środków finansowych w tę nieruchomość. Byłby to koszt zapewne kilkuset tysięcy, by taką nieruchomość zaadaptować na cele przychodni – mówi burmistrz. Jednak w ślad za tym właściciele KEMED-u zaproponowali inne rozwiązanie, chcąc zainwestować w "coś swojego".

Mowa o dwóch innych lokalizacjach w Iławie, które wskazali właściciele KEMED-u. Pismo, które w tej sprawie wpłynęło kilka dni temu do ratusza, zawiera wymienione dwie inne lokalizacje na terenie miasta i do miasta należące. – Za wcześnie, by je wymieniać – podkreśla burmistrz. Zapewnia jednak, że ratuszowi urzędnicy sprawdzają obecnie zaproponowane lokalizacje pod kątem planu zagospodarowania przestrzennego, czy pozwala on na usytuowanie przychodni w jednym z tych miejsc. Przygotowywana jest też oferta finansowa. W tym przypadku, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, już nie chodzi o wynajem, lecz o sprzedaż. – Chodzi o to, żeby taka przychodnia powstała jak najszybciej i nie generować dodatkowych kosztów, bo one rosną z miesiąca na miesiąc.

Temat trzeciej przychodni budzi w mieszkańcach ogromne nadzieje. Obecnie mamy dwie przychodnie tego typu: "Rodzina" i "Zdrowie" i jak nam przekazują czytelnicy, trudno dostać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Wygląda jednak na to, że utworzenie nowej placówki to jeszcze daleka droga. Dodajmy także, że spółka KEMED nie odpowiedziała jeszcze na nasze pytania dotyczące ewentualnej innej lokalizacji, skierowane drogą mailową.

Zapytaliśmy także burmistrza Iławy, czy zamierza prowadzić rozmowy z innym przedsiębiorcą, który mógłby otworzyć przychodnię POZ. Dawid Kopaczewski odpowiada, że Urząd jest na razie bardzo lojalny wobec firmy, z którą rozpoczął rozmowy. – Tym bardziej, że widzimy po drugiej stronie dużą otwartość i przychylność na to, by rozszerzyć krąg usług opieki zdrowotnej w Iławie – zaznacza. Mówi też, że potrzeba znacznie większej liczby lekarzy i dostępu do nich jest oczywista i zauważa, że właściciele tej firmy czują realna potrzebę pojawienia się w naszym mieście (wcześniej pracownicy KEMED-u obsługiwali szczepienia przeciw Covid-19). – To pismo ze strony firmy wskazuje, że rezygnacji ze strony KEMED-u nie ma, a wręcz przeciwnie, jest duża determinacja, by przyspieszyć proces inwestycyjny – dodaje burmistrz.

A co, jeśli firma wynajmie pomieszczenia w większym budynku, nienależącym do miasta? Bo i takie pogłoski się pojawiły. – Ja się nie upieram przy żadnej lokalizacji, a jako włodarz miasta będę się cieszył, że nasi mieszkańcy mogą skorzystać z usług trzeciej przychodni – podsumowuje.

Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5