Iława. Procesje Bożego Ciała – którędy i o której?

2022-06-13 12:04:55(ost. akt: 2022-06-13 13:27:39)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

W czwartek (16 czerwca) także w Iławie odbędą się procesje związane z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożym Ciałem. Zebraliśmy informacje o godzinach i trasach, którymi przejdą wierni.
Parafia pod wezwaniem św. Brata Alberta w Iławie

W Boże Ciało Msze św. będą odprawione o godz. 6:30, 7:30, 9:00, 10:00, ok. 13:00 i 18:00.

Procesja z kościoła rozpocznie się około godz. 11:00. Wierni przejdą ulicami: 1 Maja, Wiejską, Brodnicką, Gdańską, Toruńską, Działdowską, Wiejską i 1 Maja.

Duchowni namawiają, by przyozdobić domy znajdujące się na trasie procesji. Po zakończeniu procesji w świątyni zostanie odprawiona Msza św. dla tych wszystkich, którzy tego dnia nie brali udziału w Eucharystii. Duchowni przypominają także, że udział w procesji nie zwalnia wiernych z obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego, czyli "czerwony kościół" w Iławie
oraz parafia św. Andrzeja Boboli

Msze święte tego dnia o godz. 7.00, 8.30, 10.00 z procesją do czterech ołtarzy, następnie po zakończeniu procesji około godz. 13.00 i o godz. 18.00.

Procesja przejdzie ulicami: Kościelną, Niepodległości, Jagiellończyka, przecinając Barlickiego, Ireny Sendlerowej, Aleję Jana Pawła II, przejdzie ulicą Dąbrowskiego, Konstytucji 3 Maja i zakończy się na rynku Starego Miasta błogosławieństwem na cztery strony świata.

Parafia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli "biały kościół" w Iławie

Msze Święte tego dnia według porządku niedzielnego. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy po Mszy Świętej o godz.10:45. – Włączmy się czynnie w przygotowanie procesji, niech będzie to wyraz naszej miłości do Zbawiciela. Zapraszamy do niesienia chorągwi, feretronów, dzieci pierwszokomunijne – namawiają duchowni.


Duchowni proszą także o przygotowanie chorągwi, przyozdobienie okien i obejść naszych domów i mieszkań. Jeśli to możliwe, proszą również o udekorowanie trasy przejścia procesji. Do sypania kwiatków zapraszane są wszystkie dziewczynki pierwszokomunijne i inne chętne, a chłopcy pierwszokomunijni również zapraszani są do udziału w uroczystej procesji.

Proboszczowie wszystkich parafii proszą o przynoszenie płatków kwiatów do sypania dla dziewczynek z własnych ogródków.


Pandemia koronawirusa wymusiła w ubiegłym roku roku na proboszczach, by nie łączyć procesji Bożego Ciała z innymi parafiami. Zazwyczaj kościół ojców oblatów łączy się w procesji z kościołem z Lipowego Dworu, czyli p.w. św. Andrzeja Boboli. W 2021 było inaczej: wierni każdej parafii szli osobno.


W 2022 r. nastąpi powrót do starej tradycji.

eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5