Policja publikuje film i ostrzega: Zapinajcie pasy swoim dzieciom, woźcie je w fotelikach

2022-06-10 11:39:18(ost. akt: 2022-06-14 16:36:10)
Wypadek z 23 stycznia 2022 w Różnowie (gm. Susz). Bok uszkodzonego forda

Wypadek z 23 stycznia 2022 w Różnowie (gm. Susz). Bok uszkodzonego forda

Autor zdjęcia: KPP Iława

Wakacje lada moment. Na stronie internetowej komendy powiatowej policji w Iławie opublikowano dzisiaj apel o zachowanie rozwagi i bezpieczeństwa w trakcie podróży. Apel ten skierowany jest zwłaszcza do rodziców i opiekunów, którzy przewożą samochodami dzieci.
— Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. To czas odpoczynku, urlopów, wyjazdów i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego przypominamy o tym, jak prawidłowo przewozić dzieci samochodami — mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Aby uzmysłowić skalę niebezpieczeństwa, oficer KPP Iława przypomina sytuację ze stycznia tego roku.
— Do tych właśnie przepisów nie zastosowała się mieszkanka Susza. Przypomnijmy, że 23 stycznia 2022 r. w Różnowie kierująca fordem wyjeżdżając z łuku drogi znajdując się na wzniesieniu, nie dostosowała prędkości do warunków ruchu. Następnie zjechała na prawe pobocze drogi i straciła panowanie nad pojazdem, który został wybity na przeciwległy pas ruchu, a następnie obrócony uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku uderzenia przez boczną szybę wypadła 2-letnia córka kierującej. Jak się później okazało, dziewczynka siedziała w foteliku, jednak nie była zapięta w pasy bezpieczeństwa. Kobieta wspólnie z malutką córeczką oraz młodszym bratem została przetransportowana do szpitala — relacjonuje st. asp. Kwiatkowska.

— Iławscy policjanci apelują do wszystkich rodziców i opiekunów prawnych najmłodszych mieszkańców powiatu iławskiego, by dołożyli wszelkich starań, aby letnie miesiące były dla dzieci bezpieczne i szczęśliwe. Bo za brak fotelika można otrzymać mandat oraz punkty karne, ale największą karą, jaka może spotkać rodziców i opiekunów, jeśli zdecydują się przewozić dziecko bez fotelika, jest kalectwo lub śmierć dziecka — dodaje rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Wypadek w Różnowie (23.01.2022), nagranie od KPP Iława
Opis oryginalny ze strony KPP Iława: "Film rozpoczyna plansza z logo KPP w Iławie. Na kolejnym ujęciu widać auto, które rozpędzone uderza w drzewo. W wyniku uderzenia z auta wypada dziecko"


Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, mówi, o tym, że
art. 39.

1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3, 3b i 3c.
...
3a. Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

red
ilawa@gzetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5