To przegląd, a nie konkurs! Seniorskie chóry z regionu śpiewały w Iławie

2022-06-06 13:17:23(ost. akt: 2022-06-06 14:25:41)
Chór Vivat z Iławy

Chór Vivat z Iławy

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

W iławskim kinoteatrze "Pasja" w poniedziałkowy poranek (6 czerwca) odbył się po raz dziewiąty Przegląd Chórów Uniwersytetów III Wieku.
Nie był to konkurs, a przegląd, bo chodziło przecież o nawiązanie kontaktów, wymianę doświadczeń wśród śpiewających seniorów i kuluarowe rozmowy. Każdy z siedmiu chórów przygotował prezentację utworów, które najchętniej wykonuje. Zanim to jednak nastąpiło, to wszystkie chóry wspólnie wykonały piosenkę "Ważne rzeczy" skomponowaną przez Jacka Kwiatkowskiego, dyrygenta z Kętrzyna. Pan Jacek dyrygował połączonymi chórami, a wśród słów utworu nie zabrakło podkreślenia, że najlepiej co roku jest w Iławie. Niestety, pandemia koronawirusa spowodowała dwuletnią przerwę w organizacji tego wydarzenia.
Tym bardziej więc chórzyści z chęcią przybyli do Iławy, by wspólnie pośpiewać. A śpiewano w różnych stylach muzycznych i na różne tematy.
W przerwach Salonik Poetycki przy iławskim Uniwersytecie przedstawiał swoją interpretację bajek Ignacego Krasickiego, a teatr Arlekin wystawił spektakl „Swaty”.

Nie zabrakło także nawiązania do wojny na Ukrainie, już w pierwszym utworze wykonywanym przez chór Vivat z Iławy. Chórzyści wykonali bowiem "Kozaka" Moniuszki.
Na scenie tego dnia wystąpiły chóry:
ZŁOTA JESIEŃ - Ostróda
CANZONA - Bartoszyce
KANTATA - Olsztyn
WRZOS - Kętrzyn
DE NOVO - Olsztyn
PEREŁKI - Pasłęk
VIVAT - Iława.


Całość zorganizowały: Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku w Iławie oraz Iławskie Centrum Kultury

eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5