Masz pan cegłę! Rekordowa wycieczka ulicą Ostródzką [ZDJĘCIA]

2022-03-21 08:41:00(ost. akt: 2022-03-21 11:28:50)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

W pierwszej w tym roku wycieczce pieszej panów: Młotka i Paczkowskiego wzięła udział rekordowa liczba osób. Według naszych obliczeń było to blisko stu uczestników.
Zorganizowany przez Dariusza Paczkowskiego i Michała Młotka spacer edukacyjny z cyklu Historia jednej ulicy przyciągnął wielu spragnionych podanych w ciekawy sposób faktów o historii Iławy. Spotkano się na Wyspie Młyńskiej, gdzie długo rozmawiano o zabytkowym młynie, jazie, Iławce i Młynówce. Następnie ruszono wzdłuż ulicy Ostródzkiej.

Nie "Daj pan cegłę", a "Masz pan cegłę" - rzekł pan Dariusz, uczestnik wycieczki, do współprowadzącego, Dariusza Paczkowskiego. Chodzi o pochodzącą z 1928 r. dachówkę.

– Mieszkam przy ulicy Ostródzkiej, pod numerem 35. Przed siedmioma laty podczas remontu znaleźliśmy jedyną ocalałą kaflę, właściwie dachówkę. Chciałbym ją przekazać do muzeum – mówił pan Dariusz. – Ja ją wypiaskowałem, wyczyściłem. Na odwrocie widnieje napis, który jest imieniem i nazwiskiem właściciela fabryki. Jest nazwa Pappenfabrik. Zgodnie z budownictwem niemieckim dachówka jest cementowa. Na odwrocie jest nazwa Deutch Eylau. Waży około 3 kilogramów. Zapytałem lata temu swojej nieżyjącej już dziś babci, czy wie, gdzie mieściła się ta fabryka... Bez zastanowienia wskazała miejsce, gdzieś dziś jest Kaufland.

Pan Dariusz przyniósł także zdjęcie ryciny, gdzie znajdowała się fabryka kafli. Na tyle widać łąki i drogę kolejową w kierunku Olsztyna.

– Zapraszam pana na kolejną wycieczkę, nie musi pan nic przynosić, ale wiedzę ma pan ogromną! – Dariusz Paczkowski i Michał Młotek podziękowali za podarunek. Tym akcentem zakończyła się pierwsza tegoroczna piesza wycieczka, a kolejna: w przedostatnią lub ostatnią sobotę kwietnia. Znany jest już cały harmonogram wycieczek, który realizowany będzie w najbliższym czasie:

ul. Kościuszki
os. Gajerek
Wyspa Wielka Żuława
ul. Mazurska i Chodkiewicza
ul. Smolki i Andersa
ul. 1 Maja
ul. Dworcowa
ul. Królowej Jadwigi
ul. Jasielska
ul. Sienkiewicza
ul. Wyszyńskiego
ul. Dąbrowskiego
ul. Kościelna
ul. NiepodległościEdyta Kocyła-Pawłowska
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5