Gmina Iława zerwała współpracę z rosyjskim okręgiem Sovetsk

2022-03-07 10:48:04(ost. akt: 2022-03-07 11:49:51)

Autor zdjęcia: Krystian Knobelzdorf

Radni gminni podjęli uchwałę podczas nadzwyczajnej sesji rady. Gmina współpracowała z tym okręgiem od 2009 r.
Podczas nadzwyczajnej sesji rady gminy Iława podjęto dwie uchwały w reakcji na wojnę na Ukrainie.

Podczas nadzwyczajnej sesji radni gminy Iława podjęli dwie uchwały. Obie są reakcją samorządu na agresję sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Pierwsza uchwała dotyczy przyjęcia stanowiska rady gminy Iława potępiającą agresję sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę.
W uzasadnieniu uchwały czytamy:

"W dniu 24 lutego 2022 roku nastąpił bezprecedensowy w obecnych czasach atak na suwerenne demokratyczne europejskie państwo. Społeczność międzynarodowa oraz obywatele poszczególnych państw nie powinni i nie mogą pozostać wobec tego faktu obojętni. Ukraina jest bezpośrednim sąsiadem Polski i atak na naszego sąsiada to nie tylko agresja wobec zaprzyjaźnionego państwa, to również potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Samorząd Gminy Iława, choć z racji swoich ustawowych zadań nie ma bezpośredniego przełożenia na politykę międzynarodową, ma prawo i moralny obowiązek wyrażenia sprzeciwu i potępienia rosyjskiej agresji. Rada Gminy Iława jest głęboko przekonana, że każda nawet najmniejsza forma dezaprobaty i sprzeciwu wobec obecnej polityki Rosji jest potrzebna i uzasadniona, zwłaszcza,że nieodpowiedzialne działanie rosyjskich władz zagraża bezpieczeństwu całej społeczności międzynarodowej, w tym Polski, Europy i całego świata".


Druga podjęta tego dnia uchwała dotyczy uchylenia uchwały o współpracy partnerskiej z Okręgiem Miejskim Sovetsk Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.

Historia współpracy gminy Iława z Okręgiem Miejskim Sovetsk Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej rozpoczęła się w 2009 r. Partnerskie samorządy podjęły wówczas odpowiednie decyzje, które zaowocowały podpisaniem porozumienia w tej sprawie. Uchwała, którą wówczas podjęto w gminei Iława, zakładała wieloletnią wszechstronną współpracę, a jej przedmiotem było dążenie do rozwijania partnerskich stosunków z udziałem możliwie jak najszerszych kręgów społeczności lokalnych. "Przez te wszystkie lata współpraca układała się bardzo dobrze. W pierwszej kolejności samorządy, a za nimi społeczności lokalne, wymieniały się wzajemnymi doświadczeniami, prezentowały swój dorobek oraz wzbogacały wiedzę na swój temat. Przedstawiciele obydwu samorządów odwiedzali się wzajemnie, prezentując przy okazji swój dorobek historyczny, kulturalny i sportowy, budując jednocześnie wzajemny szacunek i uznanie dla prezentowanych wartości. Ostatnie jednak wydarzenia polityczne, w tym bezprecedensowy w obecnych czasach atak na suwerenne europejskie państwo, nie pozwala na dalsze utrzymywanie oficjalnej współpracy obydwu samorządów. Agresja rosyjskich wojsk na Ukrainę spowodowała, że jakakolwiek forma współpracy na poziomie samorządu wyklucza całkowicie dalszą współpracę. Gorąco wierzymy, że mieszkańcy Sovetska wykażą zrozumienie dla tych działań i decyzji, bo nie są one skierowane w żadnym względzie przeciwko nim" – czytamy w uzasadnieniu uchwały o zakończeniu współpracy.

Obie uchwały zostały przyjęte jednomyślnie i weszły w życie z dniem podjęcia.

oprac. eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5