Wiemy, kiedy uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole na Lipowym Dworze w Iławie

2022-03-01 12:54:31(ost. akt: 2022-03-01 13:17:57)
Nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie, widok od strony ul. Sucharskiego

Nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie, widok od strony ul. Sucharskiego

Autor zdjęcia: Gazeta Iławska

Szkoła już stoi, odbiór budowlany miał miejsce pod koniec listopada 2021, więc teraz tylko rozpocząć w niej naukę. Sprawdziliśmy, kiedy nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Sucharskiego w Iławie rozpocznie pracę z pełną parą.
W skład Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych prowadzonych przez starostwo powiatowe w Iławie wchodzą specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze w Iławie i Kisielicach, a także internat, który aktualnie mieści się na terenie Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja przy ul. Mierosławskiego w Iławie (internat ZPSW znajduje się tuż przy "Mechaniku"). O ile szkoła w Kisielicach zostaje w aktualnej lokalizacji, o tyle szkoła z Iławy (a wkrótce być może także jej internat) zmienia swój adres.

Dawna szkoła podstawowa nr 6 (tzw. specjalna), czyli obecny Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Iławie mieści się w budynku przy ul. Kościuszki: dość małym, ciasnym, a już na pewno nie będącym w pełni przystosowanym, z uwagi na bariery architektoniczne itd., do nauki dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności (w różnym jej stopniu i rodzaju).

Władze powiatu (a przede wszystkim kadra nauczycielska) zdawały sobie sprawę, że prędzej czy później zaistnieje potrzeba wybudowania nowej placówki. 1 października 2019 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod szkołę. Lokalizacja: plac przy ul. Sucharskiego na osiedlu Lipowy Dwór, w najbliższym sąsiedztwie boiska Orlik oraz zabudowy jednorodzinnej.

Przez ponad dwa i pół roku trwały prace budowlane, który już praktycznie zakończyły się. Warta ponad 24 miliony złotych inwestycja jest gotowa do rozpoczęcia właściwej sobie pracy. Naukę w niej będzie mogło pobierać ok. 240 uczniów, w tym także dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, które odbywa się przed rozpoczęciem właściwej nauki (jak nam podpowiada strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki, wczesnym wspomaganiem rozwoju obejmowane są dzieci niepełnosprawne oraz ich rodziny od chwili stwierdzenia u dziecka niepełnosprawności do momentu rozpoczęcia nauki w szkole).

W szkole znajduje się pełnowymiarowa sala sportowa. W przyszłości, kolejnym etapem oświatowej inwestycji powiatu, będzie także przeniesienie internatu z "Mechanika" do nowej siedziby, która będzie sąsiadowała ze szkołą przy ul. Sucharskiego.

— W roku szkolnym 2021/22 w naszym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Kościuszki uczy się 170 dzieci w szkole oraz jest 60. dzieci, które są objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju — mówi Renata Motylińska, dyrektor wydziału edukacji, kultury, sportu i promocji w starostwie powiatowym w Iławie. Nowa siedziba szkoły na Lipowym Dworze jest więc przewidziana na podobną liczbę uczniów, jaka obecnie jest w szkole przy ul. Kościuszki.

Szkoła jednak stoi... pusta, oczywiście pomijając wyposażenie, które pojawiło się w niej w ostatnim czasie. Jak nam bowiem tłumaczy Renata Motylińska, polskie prawo oświatowe określa daty zakończenia działalności jednej placówki ("stara" szkoła przestaje formalnie działać 31 sierpnia danego roku) i jednocześnie rozpoczęcia żywota przez nową (zwyczajowo: 1 września). I właśnie 1 września 2022 (wypada w czwartek) nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Sucharskiego zostanie oficjalnie oddana do użytku i jednocześnie będzie to pierwszy dzień pobytu w niej uczniów na lekcjach właściwych.

Szkoła ma pracować w systemie jednozmianowym, budynek jest oczywiście przystosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

Jak już wspomnieliśmy, wszelkie odbiory miał miejsce pod koniec listopada zeszłego roku. Szkoła została już wyposażona w niezbędne wyposażenie, także to związane m.in. z rehabilitacją uczniów.
— W szkole tej, jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, będą mogły odbywać się wszelkie zajęcia specjalistyczne dla naszych uczniów. Mam tu na myśli m.in. zajęcia rehabilitacyjne, rewalidacyjne a także te związane z wczesnym wspomaganiem rozwoju — dodaje dyrektor Motylińska.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5