"Najważniejsi są ludzie". Rozmowa z Beatą Grzechnik, prezeską Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Wola Kamieńska [zdjęcia]

2022-02-25 08:05:54(ost. akt: 2022-02-25 09:03:43)
Beata Grzechnik w 2016 roku została laureatką plebiscytu "Gazety Iławskiej" Super Sołtys Powiatu Iławskiego

Beata Grzechnik w 2016 roku została laureatką plebiscytu "Gazety Iławskiej" Super Sołtys Powiatu Iławskiego

Autor zdjęcia: Archiwum UG Iława

Przybliżamy Państwu działalność Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Wola Kamieńska. Stowarzyszenie będzie w tym roku obchodzić 15. lecie swojej działalności. Przez ten czas okolica zmieniła się nie do poznania.
Prezesem stowarzyszenia od samego początku jest Beata Grzechnik, która jest sołtysem sołectwa Wola Kamieńska, a także radną rady gminy Iława w obecnej kadencji.

Robert Jankowski: Jakie były początki stowarzyszenia?
Beata Grzechnik: — Stowarzyszenie zawiązało się 18 kwietnia 2007 roku. Jego celem było ratowanie likwidowanej szkoły podstawowej. Chcieliśmy, jako stowarzyszenie prowadzić szkołę. Niestety okazało się, że uczniów jest coraz mniej, a koszty prowadzenia szkoły niepublicznej są zbyt wysokie. Mieliśmy obawy, że po likwidacji szkoły w sołectwie powstanie pusta przestrzeń. Szkoła na terenach wiejskich, poza swoją podstawową funkcją, jest również swoistym centrum społeczno-kulturalnym. Mieliśmy obawy dotyczące rozwoju sołectwa. Wtedy również zacieśniła się współpraca z wójtem gminy Krzysztofem Harmacińskim, który obiecał nam wybudowanie świetlicy wiejskiej.

Jak widać obietnica została spełniona. Jako stowarzyszenie zaangażowaliście się całym sercem w ten projekt.
— Tak, świetlica wiejska była długo wyczekiwaną i bardzo ważną dla mieszkańców inwestycją. Gdy powstała, była potrzeba zakupienia wyposażenia i zagospodarowania przyległego terenu. Udało nam się pozyskać na ten cel środki unijne. W późniejszych latach, z programu „Małe Granty”, powstała siłownia plenerowa oraz został zakupiony sprzęt nagłaśniający do świetlicy.

Z tego co mi wiadomo, to nie był koniec inwestycji przy świetlicy?
— Owszem. Stowarzyszenie wystartowało w programie „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie. Sołectwo otrzymało dofinansowanie na wyposażenie placu zabaw dla dzieci i zakup grilla, sfinansowało nasadzenie drzew i krzewów ozdobnych wokół terenu przy świetlicy.

Przejeżdżając przez sołectwo można odnieść wrażenie, że jest bardzo zadbane i czyste. Chyba nie zawsze tak było?
— Było kilka miejsc, które wymagały poprawy. Jednymi z pierwszych działań stowarzyszenia było zagospodarowanie terenu przy przystanku autobusowym i skrzyżowaniu. Pozyskaliśmy na ten cel dofinansowanie z PROW i pracą społeczną mieszkańców odmieniliśmy te miejsca.

Efektem realizacji projektu był udział sołectwa w konkursie „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś 2011” zorganizowanym przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, w którym Wola Kamieńska otrzymała wyróżnienie i nagrodę rzeczową.
— Wzięliśmy również udział w konkursie pod nazwą „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” współfinansowanym ze środków gminy Iława i urzędu marszałkowskiego w Olsztynie, który zaowocował budową zadaszonej wiaty, stolików i ławek. Zrealizowaliśmy również projekt „Mały ogród botaniczny” ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Państwa działania nie ograniczają się tylko do terenu przy świetlicy.
— Nie, staramy się żeby we wszystkich miejscowościach naszego sołectwa powstawała infrastruktura służąca mieszkańcom. W 2016 roku złożyliśmy do urzędu marszałkowskiego w Olsztynie projekt dotyczący utworzenia miejsca rekreacji i wypoczynku w Kamieniu Małym nad jeziorem Łabędź. Powstała tam ścieżka rekreacyjna z ławeczkami, miejsce na ognisko z kamiennymi ławkami, kamienny stół do tenisa, tablice informacyjne o historii i przyrodzie tego miejsca. W późniejszym czasie uzupełniliśmy to miejsce o plac zabaw.

Jednym z ostatnich Państwa projektów jest plaża w Kwirach.
— Tak, jest to bardzo popularne wśród mieszkańców miejsce do rekreacji. W 2019 roku napisaliśmy projekt na utworzenie plaży w Kwirach i otrzymaliśmy ponad 47 tysięcy złotych ze środków PROW, przy całkowitej wartości inwestycji wynoszącej niespełna 50 tys. zł. W ramach zadania został przywieziony piasek, została wykonana drewniana palisada, schody oraz elementy małej architektury. To była już kolejna inwestycja w tej miejscowości. W 2016 roku gmina zbudowała dwie małe wiaty z ławeczkami, tzw. „grzybki”, natomiast mieszkańcy, w ramach wolontariatu, uporządkowali teren plaży wiejskiej i oczyścili kąpielisko.

Prowadzicie Państwo również działalność edukacyjną.
— Można tak powiedzieć. Wiele inicjatyw sołeckich w Woli Kamieńskiej ma nie tylko charakter rekreacyjno-wypoczynkowy, lecz również edukacyjny. W 2015 roku zrealizowano we wsi będący elementem ogólnopolskiego programu „Działaj lokalnie” projekt pn. „Nie marnuję – segreguje, kompostuje, odzyskuje” - na rzecz poprawy efektywności selektywnej zbiórki odpadów prowadzonej na terenie sołectwa Wola Kamieńska i gminy Iława. Mieszkańcy położyli kostkę brukową, na których stoją kosze do selektywnej zbiórki odpadów oraz tablice z instrukcją, jak poprawnie segregować śmieci.

Jako stowarzyszenie jesteście również organizatorami wielu różnych wydarzeń w sołectwie.
— Owszem. Organizujemy corocznie Dożynki Parafialne naprzemiennie z Festynem Rodzinnym. Te imprezy są bardzo popularne nie tylko wśród mieszkańców sołectwa. Zawsze mamy wtedy mnóstwo gości. Organizujemy również dla dzieci z naszego sołectwa zabawy choinkowe z Mikołajem i prezentami.

Organizujecie również imprezy charytatywne.
— Zawsze chętnie włączamy się w pomoc potrzebującym. W 2014 roku stowarzyszenie wraz z mieszkańcami zorganizowało Festyn Rodzinny „Pożegnanie wakacji” połączony z akcją charytatywną „Gramy dla Vanessy”, przeprowadzoną dla małej mieszkanki sołectwa chorej na mukowiscydozę. Udało się dla niej zebrać ponad 5 tys. zł. W 2016 roku zorganizowaliśmy piknik rodzinny pn. „Wakacji czas dla każdego z nas” połączony ze zbiórką dla powodzian z partnerskiej gminy Mysłakowice na Dolnym Śląsku, w zeszłym roku „Razem dla Ady”.

Bardzo ważna w działalności stowarzyszeń jest otwartość na współpracę.
— Bez współpracy nic by się nie udało. Współpracujemy z innymi stowarzyszeniami, m.in. z Agroturem w Szałkowie, Iławskim Klubem „Amazonki”, z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, ze Stowarzyszeniem LGD „Łączy nas Kanał Elbląski”. Dużym ułatwieniem jest również fakt, że w większości członkowie stowarzyszenia są jednocześnie członkami rady sołeckiej. Każdy członek rady jest odpowiedzialny za jedną miejscowość z sołectwa. Jest to duże ułatwienie również dla mieszkańców, bo każda miejscowość ma swojego „ambasadora” w radzie.

W swojej działalności możecie Państwo liczyć na wsparcie samorządu, wójta gminy oraz radnych.
— Współpraca z samorządem i z samym wójtem układa się bardzo dobrze. Przez te lata wspólnie wypracowaliśmy wzorowy model tej współpracy. My jako mieszkańcy wychodzimy z oddolną inicjatywą do gminy i z konkretną propozycją jak możemy pomóc w jej realizacji. Następnie wspólnie szukamy środków na jej przeprowadzenie. Ta forma współpracy się sprawdza, bo mieszkańcy wiedzą najlepiej czego potrzebują. Bardzo dobrze układa się również współpraca z Powiatem Iławskim. Przykładem tego jest sytuacja, gdy przy świetlicy gmina zbudowała nowy chodnik, a droga była w złym stanie. Zgłosiliśmy to do powiatu i droga została wyremontowana. Współpraca i rozmowa jest bardzo ważna.

Za swoją działalność na rzecz lokalnej społeczności została Pani wielokrotnie wyróżniona.
— Tak, w 2016 roku zostałam laureatką ogólnopolskiego konkursu „Sołtys Roku 2016” oraz Super Sołtys Powiatu Iławskiego.

Jakie jest stowarzyszenie obecnie?
— W stowarzyszeniu działają aktywnie od samego początku te same osoby. Są to m.in. Joanna Drozdowska oraz Barbara Śmigielska. Korzystając z okazji chciałam serdecznie podziękować wszystkim członkom stowarzyszenia, radzie sołeckiej, mieszkańcom, a także swoim rodzicom za ich zaangażowanie i pracę na rzecz naszego sołectwa. Dziękuję również wójtowi gminy Iława Krzysztofowi Harmacińskiemu i wszystkim pracownikom Urzędu Gminy za życzliwość i wspieranie naszych inicjatyw.

Jakie macie Państwo plany na przyszłość, co jeszcze chcielibyście zrobić?
— Chcielibyśmy, aby powstała plaża w Windykach oraz jakiś zakątek rekreacyjny dla mieszkańców w Kamieniu Dużym. Będziemy również dążyć do dalszej poprawy stanu dróg w sołectwie.

Czego mogę Pani życzyć?
— Największą nagrodą jest dla mnie radość i zadowolenie mieszkańców, którym żyje się bezpiecznie i komfortowo a otoczenie, w którym mieszkają, jest czyste, zadbane.

W imieniu wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego tego Pani życzę. Dziękuję za rozmowę.

Robert Jankowski, UG Iława


Beata Grzechnik także w tym roku bierze udział w naszym plebiscycie Super Sołtys. Pełna lista kandydatów i aktualne wyniki w artykule: Znasz SuperSołtysa? Zagłosuj!


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5