AZS wprowadza się do Iławy na cały rok. Wiemy, ile miasto za to zapłaci

2022-01-12 08:51:44(ost. akt: 2022-01-12 09:25:31)

Autor zdjęcia: Artur Kijewski / Indykpol AZS Olsztyn

Zgodnie z przypuszczeniami, władze Iławy porozumiały się z zarządem klubu siatkarskiego Indykpol AZS Olsztyn, a to oznacza, że przez najbliższych dwanaście miesięcy będziemy nad Jeziorakiem gościć rozgrywki najwyższej klasy w Polsce — PlusLigi.
Poprzednia umowa, opiewająca na kwotę 100 tysięcy złotych (siedem meczów pierwszej części sezonu 2021/22 PlusLigi), zakończyła się wraz z 31 grudnia poprzedniego roku. W ostatnią sobotę (8 stycznia) Indykpol AZS grał w Iławie z PGE Skrą Bełchatów, a to oznaczało, że klub z Olsztyna z gościnności hali widowiskowo-sportowej przy ul. Niepodległości 11b będzie korzystał także w tym roku.

Jak podkreślaliśmy w relacji z pojedynku zespołów z Olsztyna i Bełchatowa, to był pierwszy w nowym roku mecz siatkarzy z olsztyńskiego Kortowa rozgrywany na swoim terenie. Swoim, czyli w hali nad Małym Jeziorakiem — właśnie Iława jest "domem" Indykpolu AZS-u na czas gruntownego remontu olsztyńskiej Uranii. Tak było jesienią 2021 roku, tak będzie również w całym 2022.

Władze Iławy, na czele z burmistrzem Dawidem Kopaczewskim i dyrektorem Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji Wojciechem Żmudzińskim, porozumiały się z klubem z Olsztyna w sprawie dalszej współpracy. Ile Iława musi zapłacić za możliwość goszczenia siatkarzy z PlusLigi? Oficjalnego komunikatu przed meczem ze Skrą jeszcze nie było, ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, druga część sezonu 2021/22 będzie "lżejsza" dla budżetu miasta niż pierwsza. Do tego jednak trzeba jeszcze dodać kasę za rundę jesienną sezonu 2022/23, bo właśnie na rok Iława związała się nową umową z Indykpolem AZS-em.


>> Jak wczoraj (wtorek 11 stycznia) poinformował portal internetowy urzędu miasta w Iławie, 7 stycznia podpisano porozumienie z władzami klubu siatkarskiego Indykpol AZS Olsztyn.
"Oznacza to, że również w tym roku będziemy świadkami sportowych emocji na najwyższym poziomie" — podkreślają autorzy komunikatu.

"Iława będzie gościła siatkarzy PlusLigi do końca 2022 r. Na dokończenie rozgrywek sezonu 2021/2022 i rozpoczęcie sezonu 2022/2023 zabezpieczono w budżecie łączną kwotę 150 000 zł.


Środki te pokryją zapotrzebowanie drużyny Indykpolu AZS-u Olsztyn w zakresie zakwaterowania i wyżywienia podczas meczów, opłaty sztabu medycznego, transportu oraz opłat licencyjnych. Dodatkowo ICSTiR zobowiązało się do udostępnienia i przygotowania obiektu hali sportowo – widowiskowej do meczów zgodnie z wymogami Plus Ligi" — czytamy w publikacji.

— Cieszę się, że kontynuujemy współpracę z jednym z najlepszych klubów siatkarskich w Polsce. Pełne trybuny iławskiej hali, podczas rozgrywanych meczów, są dowodem trafności podjętej decyzji — komentuje burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

"Warunki nowej umowy są korzystne dla budżetu miasta. Wynegocjowana kwota, obejmująca cały rok, jest proporcjonalnie niższa od kosztu poniesionego w 2021 r. Indykpol AZS Olsztyn zobowiązał się do przekazania 30% wartości wpływu z biletów. Miasto decydując się na taką konstrukcję finansowania ograniczyło ryzyko związane z możliwością wprowadzenia bardziej restrykcyjnych obostrzeń pandemicznych, co wiązałoby się z mniejszą liczbą sprzedanych biletów. Znaczna część wymagań organizacyjnych m.in. obsługa sędziowska, medyczna, system challenge, ochrona będzie zapewniona przez olsztyńską drużynę." — podaje portal miastoilawa.pl.

Wydział komunikacji urzędu miasta podkreśla także, że rozgrywki PlusLigi w Iławie to dodatkowe korzyści dla lokalnych przedsiębiorców.
"Siatkarskie widowiska oznaczają przychody dla branży turystycznej i gastronomicznej. Nie można zapominać o promocji Iławy w ogólnopolskich mediach. Gwarantuje to pakiet sponsorski o wartości 200 000 zł obejmujący umieszczenie loga Iławy na strojach meczowych siatkarzy, oklejenia wizualizacjami miasta parkietu hali, banerach promocyjnych podczas meczów oraz zamieszczeniu logotypów miasta na biletach, folderach okolicznościowych, kalendarzach oraz oficjalnej stronie internetowej klubu. Podczas sesji Rady Miasta, zaplanowanej w lutym 2022 r., prezes AZS zaprezentuje i omówi wartości medialne współpracy, wynikające z transmisji meczów w ogólnopolskiej telewizji."

W najbliższą sobotę (15 stycznia) Indykpol AZS Olsztyn zagra w Iławie z zespołem Ślepsk Malow Suwałki, początek spotkania o 14.45.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5