Iławskie Schronisko dla Zwierząt: spore zmiany, stabilizacja prawdopodobna za jakiś czas

2022-01-03 13:18:22(ost. akt: 2022-01-03 14:33:45)
Iławskie Schronisko dla bezdomnych zwierząt

Iławskie Schronisko dla bezdomnych zwierząt

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Kto będzie prowadził Schronisko dla Zwierząt w Iławie? Kwestie natury prawnej spowodowały, że dowiemy się tego dopiero za dobry miesiąc.
W styczniu i być może lutym to miasto będzie zarządzało Schroniskiem dla Zwierząt, ale i wykonywało (za pomocą zewnętrznej firmy) wszystkie czynności – informuje burmistrz Dawid Kopaczewski. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku wojewoda pisemnie poinformował urzędników, że uchwała o współpracy z organizacjami pozarządowymi (w tym także stowarzyszeniem ostatnio prowadzącym Schronisko) musi być opublikowana w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.

Dotychczas te uchwały wchodziły w życie z dniem podjęcia. Teraz trzeba będzie zastosować standardową procedurę. Oznacza to, że podjętą uchwałę będzie się wysyłać do wojewody. Uchwała sprawdzana jest w ciągu 30 dni. Po publikacji musi jeszcze minąć 14 dni, by uchwała rady weszła w życie.

– Wojewoda poinformował nas o tym na początku października 2021 r., uchwałę przyjęliśmy zaraz po przygotowaniu, ale wiedzieliśmy, że już jest tak mało czasu do końca roku, że wojewoda jej nie opublikuje do końca grudnia – wyjaśnia Kopaczewski. A żeby konkurs na prowadzenie Schroniska zdążył być rozpisany, musiała by być to połowa grudnia. Niestety, tak się nie stało, zatem w styczniu, a prawdopodobnie i w lutym, to miasto będzie zarządzało Schroniskiem.

Wkrótce, jeszcze w styczniu, ogłoszony zostanie konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Schroniska w roku 2022. Organizacje, które mają do tego uprawnienia, które się specjalizują w tego typu działalności, będą mogły w konkursie wystartować.
– Nie rezygnujemy zatem z organizacji pozarządowych w kontekście prowadzenia Schroniska, ale jako że mamy problem natury prawnej, musieliśmy wstrzymać ogłoszenie konkursu – dodaje Dawid Kopaczewski.

Jak nam powiedziała Aldona Zakrzewska, dotychczasowa kierowniczka, niewykluczone, że w konkursie wystartuje Iławskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Patrol Interwencyjny", które prowadziło placówkę w 2021 r.


Tymczasem zmienił się schroniskowy numer telefonu i strona na fb.
Obecnie to Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Iławie. Nr tel.: 666 873 561.eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5