Bogactwo podwodnego świata powiatu iławskiego. Można je zobaczyć na kalendarzu starostwa [zdjęcia]

2021-12-22 08:32:07(ost. akt: 2021-12-22 09:34:18)
Szczupak z powiatu iławskiego

Szczupak z powiatu iławskiego

Autor zdjęcia: Roman Kujawa / Yannick Ledoré

Jak co roku Starostwo Powiatowe w Iławie wydało tradycyjny kalendarz edukacyjny, którego tytuł tym razem brzmi „Ryby w wodach powiatu iławskiego”.
Jak mówi Mateusz Szauer, dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa starostwa powiatowego w Iławie, od początku koordynującego wydawanie kalendarza: — Tegoroczna edycja wymagała szczególnych starań jeśli chodzi o dobór i poszukiwanie zdjęć. W tym celu nawiązaliśmy współpracę m.in. z kierownikiem Katedry Rybactwa Jeziorowego i Rzecznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. dr hab. Romanem Kujawą — wyjaśnia Szauer.

Podwodne zdjęcia ryb, które zdobią kalendarz są dziełem wspomnianego Romana Kujawy oraz francuskiego fotografa Yannicka Ledoré. Opisy poszczególnych gatunków wykonał Tadeusz Markos, pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Za projekt i wydruk odpowiadała firma MKK Sp. z o.o. z Golubia Dobrzynia, której oferta drugi rok z rzędu okazała się najkorzystniejsza.

— Kalendarz przedstawia zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane gatunki ryb występujące w naszym powiecie. Zawiera wiele cennych informacji, w tym te związane z okresami i wymiarami ochronnymi ryb, które są zgodne z aktualnie obowiązującym Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie. Powinien więc być gratką szczególnie dla miłośników wędkowania — podkreśla Mateusz Szauer.

Powiat iławski obfituje w wody, zarówno stojące jak i płynące. W jeziorach, z najdłuższym w Polsce jeziorem Jeziorak oraz ciekach wodnych będących zlewnią rzeki Drwęcy występuje wiele różnych gatunków ryb, których fotografie są tematem tegorocznego kalendarza. Jako konsumenci znamy szczególnie gatunki ryb ważne z punktu widzenia amatorskiego połowu oraz gospodarki rybackiej. Do takich należą na pewno: sandacz, szczupak, węgorz czy okoń.

Na obszarze powiatu iławskiego zamieszkują jednak również gatunki mało znane większości społeczeństwa, które są ważne z punktu widzenia bioróżnorodności środowisk wodnych. Wiele z nich to gatunki chronione prawem krajowym i unijnym. Do takich niewielkich i chronionych ryb należą m.in. piskorz, koza czy różanka.


– Cieszę się, że po raz pierwszy udało się poruszyć tę właśnie tematykę, ważną dla wielu mieszkańców powiatu iławskiego. Kalendarz trafi m. in. do placówek oświatowych, kół wędkarskich oraz strażników Społecznej Straży Rybackiej, od ponad dwudziestu lat działającej na terenie naszego powiatu – dodaje dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa starostwa powiatowego w Iławie.

Dla pierwszych 20 osób, które zgłoszą się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie (gabinet nr 303 dyrektora Mateusza Szauera) przygotowaliśmy bezpłatne egzemplarze kalendarza. Serdecznie zapraszamy!


red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: Życie Powiatu Iławskiego

Mateusz Szauer, dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa starostwa powiatowego w Iławie, prezentuje kalendarz. Okładkę zdobi ławica wzdręg
Mateusz Szauer, dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa starostwa powiatowego w Iławie, prezentuje kalendarz. Okładkę zdobi ławica wzdręg




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5