Port Iława — żeglarska perła Warmii i Mazur [zdjęcia]

2021-12-11 10:45:40 (ost. akt: 2021-12-11 11:27:53)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: archiwum Portu Iława

— Od najmłodszych lat jestem związana z iławskim Portem, kiedyś popularną Bazą. To właśnie w tym miejscu rozpoczęłam swoją karierę i przygodę z żeglarstwem, to jedno z moich cudownych miejsc na świecie...
... To magiczne miejsce powoduje, że chce się tutaj wracać. Kiedy opowiadam znajomym, że wychowałam się nad pięknym Jeziorakiem zawsze czuję dumę z tego powodu. Wielu z nich odwiedziło Iławę i mój Port. To żeglarska i turystyczna perła Warmii i Mazur — tak o Porcie Śródlądowym w Iławie mówi Agata Barwińska, tegoroczna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w olimpijskiej klasie Laser Radial, multimedalistka urodzona w Iławie.

Komfort, funkcjonalność, aleja żeglarska


Kiedy 10 lipca 2015 roku oddano do użytku Port Śródlądowy to bez wątpienia był on uznany za najnowocześniejszy tego typu obiekt na Warmii i Mazurach. Do dzisiaj cieszy się taką opinią.

Port powstał na miejscu wysłużonych obiektów Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Jego budowa pochłonęła blisko 15,5 miliona złotych, z czego ponad 9 milionów złotych pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

W ramach realizacji inwestycji portowej powstały cztery obiekty. W pierwszym z nich, „sercu portu”, znajduje się Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej, gdzie przybywający otrzymają fachową wiedzę dotyczącą nie tylko Jezioraka, ale także całego regionu. Mogą również dokonać opłat portowych, dzięki którym uzupełnią prąd i wodę na swoich jachtach bezpośrednio z pomostów przy których cumują. W budynku znajduje się także restauracja, smażalnia ryb „Pod Żaglami” z tarasem widokowym, z którego możemy podziwiać rozlewisko Jezioraka.

W bezpośredniej bliskości znajduje się drugi z budynków, gdzie zlokalizowany jest bosmanat, dwie sale konferencyjne na 60 i 15 osób oraz pokoje biurowe. Wspomniany budynek połączony jest z trzecim, w którym znajdują się między innymi pokoje dla osób poszkodowanych na wodzie, pokój pierwszej pomocy, a także warsztat do bieżących drobnych napraw szkutniczych. Tu także znajduje się zewnętrzny punkt zmywania naczyń, pralnia i umywalnie.

Czwarty budynek pełni funkcję hangaru, w którym zimowanych jest 12 jednostek pływających. Tuż obok na umocnionym nabrzeżu, znajduje się dźwig oraz slip dla łodzi. Przy falochronie - molo i trzech pomostach, udostępnionych jest ponad 60 stanowisk cumowniczych dla różnego rodzaju jednostek.

W Porcie Iława znajduje się Aleja Żeglarska, która powstała w połowie 2015 roku. Wzdłuż niej znajdują się pamiątkowe tablice, upamiętniające wybitnych żeglarzy, miłośników żeglarstwa i osoby, które przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju sportów wodnych w Polsce i nad Jeziorakiem. Nieodłączną częścią alei jest Żeglarska Izba Pamięci. W szklanych witrynach znajdujących się w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej prezentowane są pamiątki po osobach wyróżnionych w Alei Żeglarskiej. Zobaczyć tam można między innymi należące do kapitana Tomasza Lewandowskiego Srebrny Sekstans – najwyższe polskie wyróżnienie żeglarskie, prestiżowego Kolosa – pierwszą polską nagrodę podróżniczo-eksploracyjną, banderę, ryngraf i cyrkiel nawigacyjny z jachtu Luka, medale i odznaczenia honorowe Mariana Skubija, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, odznakę Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego oraz prestiżowy Medal 40-lecia Sportu na Warmii i Mazurach, przyznany w 1985 roku.

Żeglarze i motorowodniacy z całej Polski


Jednym z największych atutów lokalizacji Portu Iława jest dostępność komunikacyjna. Port Śródlądowy w Iławie zlokalizowany jest na południowym krańcu najdłuższego jeziora w PolsceJezioraka, w otoczeniu przedwojennego osiedla willowego. To właśnie w tym miejscu Warmia i Mazury otwierają swoje wrota ukazując naturalne piękno. Przybywający tu z zachodu, północy czy południa Polski po raz pierwszy żeglarze, turyści stykają się z urokami Jezioraka. To właśnie stąd przepływając przez całe jezioro i pokonując Kanał Elbląski, dotrzemy nad Bałtyk.

Bezpieczna baza


Port Iława na stałe współpracuje ze wszystkimi służbami, które na co dzień odpowiadają za bezpieczeństwo wypoczywających turystów nad Jeziorakiem. W sezonie letnim stały dyżur w Porcie pełni karetka wodna z pełną obsadą profesjonalnych ratowników medycznych. Swoją bazę ma tu także policja wodna oraz strażacy ochotnicy interweniujący w czasie potrzeby na wodach Jezioraka.

Z pomieszczeń pierwszej pomocy znajdujących się w Porcie korzystają niezawodni ratownicy i ratowniczki z Iławskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pełniący letnie dyżury na pobliskiej plaży miejskiej.

Łączy nas Jeziorak


Kolejnym atutem Portu Iława są profesjonalne warunki do treningu dla młodych żeglarzy, którzy od lat pod okiem doświadczonych trenerów z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego osiągają bardzo dobre wyniki nie tylko na akwenach krajowych, ale także europejskich czy nawet światowych. Sporty wodne to styl życia i swoisty system wartości. Najdłuższe jezioro w Polsce jest łącznikiem między pokoleniami „dorosłych” wodniaków i najmłodszych żeglarzy.

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej w ostatnich miesiącach port zaplanował i zrealizował szereg wydarzeń i imprez dla środowiska wodniackiego. W sezonie letnim odbywały się koncerty szantowe oraz warsztaty tematyczne z udziałem szkutników oraz żaglowni. Nie zabrakło interesujących wystaw i wycieczek plenerowych współorganizowanych z Zespołem Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich z siedzibą w Jerzwałdzie. Dla wielu form wypoczynku letniego dzieci i młodzieży Port Iława był początkiem wspaniałej przygody na Jezioraku, a „zielone szkoły” na stałe wpisały się w portowy krajobraz.

Sezon żeglarski nie kończy się z dniem, kiedy nikną jachty z portowej kei. Cykl spotkań z ciekawymi osobowościami sportu, jak również kultury, pozwalają interesująco doczekać do kolejnego sezonu żeglarskiego. Przez okres jesienno - zimowy swoją bazę w Porcie mają Wesołe Morsy z Jezioraka, które promują orzeźwiające kąpiele w zimnej wodzie i dostarczają wielu atrakcji odwiedzającym Port gościom. Wspólnie z morsami załoga portowa organizuje spotkania związane ze zdrowym stylem życia oraz bezpieczeństwem nad wodą.

Przyszły rok, a tym samym sezon letni planujemy już zimą. Zapraszamy wszystkich do Portu Iława i obiecujemy wiele atrakcji, które dla Państwa przygotowujemy. Ponadto zapewniamy niepowtarzalną atmosferę w prawdziwym żeglarskim klimacie. Cieszymy się, że w opinii naszych gości jesteśmy profesjonalnym Portem, w którym każdy żeglarz i motorowodniak czuje się świetnie. Mamy nadzieję, że spacer po portowym molo z widokiem na największą wyspę śródlądową w Polsce oraz magiczny Jeziorak będzie inspiracją do kolejnych wizyt w Porcie Śródlądowym w Iławie.

Zapraszamy na naszą stronę internetową port-ilawa.pl oraz na naszego facebooka.
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5