Julia Majkowska: Spędziłam w "Żeromku" wiele miłych chwil i chętnie będę odwiedzać tę szkołę w przyszłości

2021-11-24 13:41:33(ost. akt: 2021-11-24 14:04:35)
Julia Majkowska jest już studentką Uniwersytetu Gdańskiego, na kierunku Kryminologii i Wymiaru Sprawiedliwości, na studiach anglojęzycznych

Julia Majkowska jest już studentką Uniwersytetu Gdańskiego, na kierunku Kryminologii i Wymiaru Sprawiedliwości, na studiach anglojęzycznych

Autor zdjęcia: powiat-ilawski.pl

Julia Majkowska, dziś już absolwentka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie, znalazła się w gronie 62. najlepszych maturzystów w Polsce, wyłonionych spośród 273 419. Ranking przeprowadzony został w ogólnopolskim projekcie „Matura na 100 procent”, realizowanym przez Fundację Zawsze Warto we współpracy z Państwową Komisja Egzaminacyjną (CKE) w Warszawie oraz Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi (OKE) już po raz ósmy.
— Serdecznie gratuluję Julii wspaniałego wyniku matury i wysokiego miejsca w tak szacownym gronie maturzystów z całej Polski. To ogromny sukces – mówi Roman Groszkowski, dyrektor ZSO im. S. Żeromskiego w Iławie.

— Jesteśmy niezmiernie dumni i cieszymy się bardzo. Julia jest naszą bohaterką i wierzę, że przykładem i inspiracją dla innych uczniów.

Projekt „Matura
na 100 procent”

Aby zostać laureatem projektu, trzeba było spełnić następujące kryteria:
— w danym roku szkolnym po raz pierwszy zdać egzamin maturalny organizowany przez CKE,
— przystąpić do wszystkich egzaminów obowiązkowych,
— przystąpić do co najmniej dwóch egzaminów w części pisemnej na poziomie rozszerzonym,
— z każdego egzaminu (przedmiotu) maturalnego uzyskać wynik co najmniej 90% i z co najmniej jednego przedmiotu maturalnego uzyskać wynik 100%.

Julia Majkowska spełniła wszystkie te wymogi. Maturę na poziomie podstawowym zdawała z języka polskiego, języka angielskiego oraz matematyki, natomiast poziom rozszerzony z języka polskiego i języka angielskiego. Julia uczęszczała do klasy o profilu humanistycznym. Jak przebiegała jej nauka w trybie zdanym w minionym roku szkolnym? – Dla mnie nauka zdalna była wspaniałym rozwiązaniem, gdyż od zawsze lubiłam i lubię pracować samodzielnie i można powiedzieć, że paradoksalnie pandemia mi pomogła – mówi Julia Majkowska. – Wymagało to, owszem, samodyscypliny, ale nie mam z tym problemu. Po prostu się uczyłam, dużo czytałam i nic mnie nie rozpraszało — dodaje.

Dziś Julia Majkowska jest już studentką Uniwersytetu Gdańskiego, na kierunku Kryminologii i Wymiaru Sprawiedliwości, na studiach anglojęzycznych. Czuje się w pełni studentką i jest skupiona na nowych wyzwaniach naukowych.

– Na tę chwile nauka na studiach przebiega w trybie zdalnym – mówi Julia. – Kierunek studiów jest bardzo ciekawy, dający na pewno duże perspektywy na przyszłość. Chciałabym kiedyś pracować w instytucji międzynarodowej i wykonywać ciekawą pracę. Nowością w nauce jest to, że wykłady odbywają się w języku angielskim. Na początku czułam lekki stres, ale okazało się, że niepotrzebnie. 

Poniżej rozmowa z Julią opublikowana w październikowym wydaniu "Życia Powiatu Iławskiego"

ROZMOWA Z JULIĄ MAJKOWSKĄ

Spędziłam w tej szkole wiele miłych chwil i chętnie będę ją odwiedzać w przyszłości


Czy cieszysz się ze swojego sukcesu maturalnego, z tego, że znalazłaś się w gronie maturzystów projektu „Matura na sto procent”?
- Ogromnie cieszę się z mojego sukcesu maturalnego, zwłaszcza, że wiem jak dużo pracy mnie to kosztowało. Z tego powodu jestem z siebie ogromnie dumna, bo wiem, że jestem w stanie zrealizować moje cele na przyszłość, nawet te najbardziej ambitne. Zarówno ja, jak i moja rodzina, byliśmy bardzo zaskoczeni gdy dowiedzieliśmy się, że znalazłam się w tak wąskim gronie najlepszych maturzystów z całej Polski. Szczerze, nie spodziewałam się tak dobrych wyników maturalnych, a zwłaszcza tego, że zakwalifikuję się do projektu Matura na sto procent.

Czy lubisz się uczyć, jeśli tak to jakich przedmiotów najbardziej, co sprawia Ci przyjemność w nauce? A może jest coś za czym nie przepadasz?
- Wiadomo, miałam pewne gorsze dni, kiedy nie chciałam zaglądać do książek oraz zagadnienia, które mnie nie interesowały lub których nie rozumiałam, jednak od zawsze nauka była dla mnie ważna. Starałam się być systematyczna i dokładna. Jako humanistka najbardziej lubiłam uczyć się języków, języka angielskiego i hiszpańskiego. Od zawsze uwielbiałam także język polski, literaturę oraz filozofię. W gimnazjum uczęszczałam nawet na kółko filozoficzne. Wbrew pozorom lubiłam także uczyć się matematyki, nigdy nie miałam z nią problemów. Nie przepadałam za to za fizyką.

Jak będziesz wspominać szkołę i jak ją dziś wspominasz?
- Do iławskiego Żeromka chodziłam tylko do liceum. Przedtem uczęszczałam do Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Iławie, obecnie jest to Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskich Noblistów. Mimo, że były to tylko 3 lata, to liceum będę wspominać bardzo dobrze. Naprawdę pozwoliło mi się rozwinąć. Nauczyciele starali się, aby nauka była dla nas jak najbardziej przystępna i interesująca. Nawet w czasach pandemii i zdalnego nauczania chcieli każdego z nas jak najlepiej przygotować do matury. Spędziłam w tej szkole wiele miłych chwil i chętnie będę ją odwiedzać w przyszłości.

Wybrałaś bardzo ciekawy kierunek studiów: Kryminologia i wymiar sprawiedliwości. Co chciałabyś robić w przyszłości w związku z tymi studiami? Gdzie widzisz siebie za kilka lat?
- Kierunek ten jest tak naprawdę idealny dla mnie. Łączy moje zainteresowania, czyli kryminologię, zagadnienia prawne i język angielski. Poza tym jest kolejnym wyzwaniem, które sobie postawiłam, ponieważ studiowanie w języku angielskim wymaga ode mnie dużo więcej wysiłku, ale także pozwala mi się rozwijać. Ciężko mi mówić o przyszłości, na pewno nie jest to jedyny kierunek studiów jaki podejmę. W przeciągu kilku następnych lat chcę jak najwięcej inwestować w moją edukację. Największym marzeniem jest dla mnie chyba praca za granicą, poznawanie świata, być może praca w jakiejś organizacji międzynarodowej, która by mi to umożliwiła.

Jakie masz zainteresowania, jak lubisz spędzać czas wolny?
- Bardzo lubię czytać książki, jednak co ciekawe, oprócz lektur szkolnych i klasyków literatury czytam praktycznie tylko kryminały. Oglądam również filmy i seriale detektywistyczne. Często słucham podcastów o prawdziwych zbrodniach tzw. true crime. Uwielbiam także chodzić do kina. Jeżeli chodzi o mój gust muzyczny to wydaje mi się dość nietypowy jak na dzisiejsze czasy, bo prócz popu i r&b czy rock&rollu uwielbiam również słuchać soulu i jazzu, najczęściej z przedziału lat 50 i 60. Uwielbiam Arethe Franklin czy Ette James. Wolny czas staram się spędzać z rodziną oraz przyjaciółmi.

Julia Majkowska, absolwentka liceum, laureatka Ogólnopolskiego Programu „Matura na 100 procent” w towarzystwie dyrektora iławskiego liceum Romana Groszkowskiego, wicedyrektor Agaty Dąbrowskiej oraz wychowawczyni Marii Madej


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5