Radzimy, jak zadbać o protezy zębowe

2022-02-17 12:00:00(ost. akt: 2022-02-24 13:24:08)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: pixabay.com


Jak przechowywać protezy?


Zaleca się, aby wszystkie ruchome (wyjmowane) uzupełnienia wyjmować na noc z jamy ustnej. Po dokładnym wyczyszczeniu protezy – najlepiej szczotką z mydłem lub pastą, należy umieścić ją w suchym, zamykanym pudełku. Dzięki temu nie wpadnie ona w niepowołane ręce, nie utknie podczas snu w tchawicy, nikt jej przypadkowo nie wyrzuci (zdarza się to często gdy protezy są np. odkładane na szafkę zawinięte w chusteczkę).

Nie należy przechowywać protez w szklance z wodą. Nie należy pozostawiać na noc protezy zanurzonej w popularnych środkach do czyszczenia protez, gdyż zbyt długie działanie tych preparatów wpływa na pogorszenie wyglądu protezy, może ją trwale odbarwić lub znacznie osłabić materiał z którego jest wykonana.

Co zrobić gdy proteza
pęka lub jest złamana?


Należy jak najszybciej przekazać ją do naprawy. Użytkowanie uszkodzonej protezy może być niebezpieczne, może spowodować uszkodzenia w jamie ustnej, może także trwale ją odkształcić, co uniemożliwi jest szybkie i właściwe naprawienie. Nie wolno samemu sklejać połamanych części klejami technicznymi! Substancje te są toksyczne i sprawiają, że naprawa takiej protezy jest bardziej skomplikowana.

Kiedy należy wymienić
protezę na nową?


W wyniku naturalnego procesu zaniku wyrostka zębodołowego, wszystkie protezy z czasem przestają pasować do dziąseł. Gdy zauważymy, że coraz częściej pod protezę podchodzi jedzenie, lub nie trzyma się ona tak jak dawniej, zaczyna pękać – jest to przesłanka do tego, aby pomyśleć o nowej. Nie ma żadnych konkretnych ram czasowych jak długo można użytkować jedną protezę. Jest to sprawa bardzo indywidualna.

Co zrobić, gdy nowa proteza
nie trzyma się dziąseł?


Niestety zdarza się, że z powodu dużego zaniku wyrostków (dziąseł) proteza nie ma się czego trzymać, nie przysysa się do podłoża. W tej sytuacji pomocny może okazać się klej do protez. Na rynku występuje on w wielu wariantach w kremie, w proszku lub formie podkładek. Rozwiązania często rozwiązują ten problem. Należy pamiętać, aby używać klejów do protez zgodnie z instrukcją oraz dokładnie czyścić protezę i jamę ustną.
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5