"Przemoc to nie tylko bicie". Od-Ważne organizują Dzień Białej Wstążki

2021-11-17 11:29:13 (ost. akt: 2021-11-17 12:22:17)

Autor zdjęcia: Unsplash

W sobotę, 27 listopada, stowarzyszenie Od-Ważne współorganizuje całodniowe wydarzenie, mające zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet.
Na całym świecie co roku w listopadzie realizowana jest kampania „16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”, która przypada pomiędzy Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy wobec Kobiet (25 listopada), a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (10 grudnia). Pierwszy z nich nosi nazwę Dnia Białej Wstążki, od niewielkiej kokardki noszonej na piersi, symbolizującej wspieranie akcji. Od lat także w Polsce w tym czasie organizowane są różnego typu działania, m.in. podnoszące świadomość społeczną w zakresie przemocy wobec kobiet.

W tym roku do akcji przyłącza się iławskie stowarzyszenie Od-Ważne, tworzone przez kobiety. Jak mówi Monika Banacka, ze statystyk wynika, że każdego tygodnia w Polsce z powodu przemocy domowej giną aż 3 Polki. Rocznie śmiertelnych ofiar agresji w rodzinie jest ponad 500. – Te tragiczne dane poruszają do głębi nasze członkinie. Postanowiłyśmy aktywnie dołączyć do ogólnopolskiej akcji – dodaje. W sobotę, 27 listopada, stowarzyszenie współorganizuje całodniowe wydarzenie.


W programie m.in.:9.00 – bieg „Białej wstążki” 5 km w ramach parkrun Iława (start przy basenie)

10.00 – wspólny marsz wokół Małego Jezioraka. Można zabrać ze sobą kijki do nordic walking i towarzystwo (start za amfiteatrem)

11.00 – stoisko informacyjne na parterze w Galerii Jeziorak:
- spotkanie z osobami pomagającymi ofiarom przemocy w Iławie
- konkursy z nagrodami
- możliwość uzyskanie bezpośrednich kontaktów pomocowych oraz wsparcia
- podpisanie deklaracji „Nie! Dla przemocy!” Zapraszamy szczególnie Panów!
- występ Agaty Otręby na trąbce (naszej wspaniałej hejnalistki)
- pokaz Iławskiej Grupy Aktorskiej IGA

Hasło przewodnie tego dnia to „Widzisz – reaguj!”


"Być może ty nie doświadczasz przemocy, ale ktoś z Twojego otoczenia jest ofiarą. Przyjdź i dowiedz się, jak możesz pomóc!" – w ten sposób Od-Ważne zachęcają do wspólnego działania. Monika Banacka dodaje, że na miejscu, przy stoisku informacyjnym, pojawią się fachowcy, ale już teraz warto podkreślić, że przemoc to nie tylko bicie, siniaki i rany na ciele: – Przemoc może być: fizyczna, psychiczna (np. poniżanie, ośmieszanie, stosowanie gróźb), seksualna, ekonomiczna (np. odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy). Nie bądź obojętna/y, dołącz do nas!


eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5