60-latek miał trzy promile. Prowadził volvo na krajowej "16"!

2021-11-16 11:38:16 (ost. akt: 2021-11-16 14:04:55)

Autor zdjęcia: Archiwum policji

— Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Właśnie dlatego świadek poinformował oficera dyżurnego o kierowcy, który ma problem z utrzymaniem toru jazdy — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji. Aktem oskarżenia zakończyło się natomiast postępowanie wobec 66–latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu.
Dzięki informacji od świadka policjanci zatrzymali pijanego kierowcę. Zgłaszający oświadczył, że drogą krajową nr 16 jedzie volvo, którego kierowca może być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze od razu pojechali na miejsce i...

— ...ustalili, że 60-latek kierował volvo, mając 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna trafił do policyjnej celi. Funkcjonariusze zatrzymali również prawo jazdy mieszkańcowi Kętrzyna — relacjonuje asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa komendy powiatowej policji w Iławie.

Aktem oskarżenia zakończyło się natomiast postępowanie dotyczące 66-latka. Mężczyzna, który w październiku tego roku kierował mercedesem został zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej, kiedy to. Mundurowi pamiętali, że nie miał on prawa jazdy. Jak później ustalili, nie było to jego jedyne przewinienie.

— Okazało się, że nie tylko nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, ale kierował nim, mając 1,5 promila alkoholu w organizmie — mówi rzeczniczka prasowa KPP Iława.

Obaj mężczyźni w najbliższym czasie ze swojego zachowania będą tłumaczyli się przed sądem.

— Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany, to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości, to świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych — przypomina asp. Kwiatkowska.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janek #3081364 17 lis 2021 10:47

    Przecież można jeździć na....y a nawet spowodować wypadek jedyna konsekwencją to parę groszy grzywny i dwa lata odpoczynku od kierowania, WOLNE SĄDY.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5