Wybierz się w plener śladami burmistrza Iławy, Carla Friedricha Giesego! [zdjęcia]

2021-11-16 09:30:57 (ost. akt: 2021-11-16 10:41:38)   Artykuł sponsorowany
Uczestnicy projektu stworzyli grę plenerową z wykorzystaniem aplikacji Geocaching. Powstawanie scenariusza wspierała Sylwia Lewandowska – nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 3, która w trakcie realizacji zadania służyła konsultacjami historycznymi oraz przygotowała wycieczkę po Iławie

Uczestnicy projektu stworzyli grę plenerową z wykorzystaniem aplikacji Geocaching. Powstawanie scenariusza wspierała Sylwia Lewandowska – nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 3, która w trakcie realizacji zadania służyła konsultacjami historycznymi oraz przygotowała wycieczkę po Iławie

Autor zdjęcia: ICK

Od lipca br. Iławskie Centrum Kultury we współpracy z lokalnymi historykami i regionalistami realizowało projekt pt. ”Iława znana i nieznana – 75 lat polskiej Iławy”.
W ramach projektu odbyły się:
— warsztaty zakończone stworzeniem gry plenerowej;
— wycieczka historyczna;
— piknik historyczny;
— warsztaty dla nauczycieli: „Lider kompetencji cyfrowych”;

Podczas trwających pięć dni wakacyjnych warsztatów, młodzież pod kierunkiem Karola Zielińskiego, postawiła sobie za cel zainteresowanie mieszkańców Iławy oraz turystów historią naszego miasta w przyjazny oraz niekonwencjonalny sposób. Uczestnicy stworzyli grę plenerową z wykorzystaniem aplikacji Geocaching. Powstawanie scenariusza wspierała Sylwia Lewandowska – nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 3, która w trakcie realizacji zadania służyła konsultacjami historycznymi oraz przygotowała wycieczkę po Iławie.

Młodzież szczególnie zainteresowała postać dawnego burmistrza Iławy Carla Friedricha Giesego i to na faktach z jego życia oparty został scenariusz gry. W mieście ukryto cztery pojemniki zawierające kody QR, które po sczytaniu ujawniają zagadkę. Po rozwiązaniu zadania w aplikacji Genial.ly gracz otrzymuje współrzędne prowadzące do następnej zakamuflowanej skrytki, którą należy poszukać w terenie. Potrzebne tu będzie bystre oko.

Zapomniana butelka, czy pudełko, które wyglądają jak odpad, mogą okazać się skrytką. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek gracz odnajdzie ostatnią piątą finałową skrzynkę, w której może podzielić się gadżetami oraz zostawić wpis w dzienniku. Cały spacer zajmuje około dwóch godzin, a do zabawy potrzebny jest tylko smartfon z dostępem do Internetu. Skrytkę odnajdziecie w aplikacji Geocaching pod nazwą: (CFG:503).

Możesz też odnaleźć skrytkę sczytując poniższy kod QR:

Instrukcję do gry można pobrać ze strony internetowej Iławskiego Centrum Kultury: www.ick.miastoilawa.pl i zagrać w dowolnym dla siebie czasie.


Premiera gry odbyła się na pikniku historycznym dnia 12 września 2021 r. Pierwszy znalazca o godzinie 12:46 zgarnął nagrodę pozostawioną w ostatniej ze skrzynek: kartę Geocaching premium.

Piknik historyczny był nie tylko zwieńczeniem pracy mieszkańców Iławy, biorących udział w projekcie, ale także okazją do dobrej zabawy. W programie: „Spotkanie ze średniowieczem” animacje dla dzieci poprowadziło Bractwo Rycerskie Konwentu Świętego Piotra z Olsztynka (Park przy Ślimaku). Podczas imprezy odbyły się pokazy walk rycerskich, prezentacje tańca średniowiecznego oraz obsługi hakownicy. Wieczorem na scenie plenerowej wystąpił zespół Scala Sancta w edukacyjnym repertuarze obejmującym wykonania w dawnych językach.

Ponadto przez cały dzień festynowy była możliwość zapoznania się z ciekawymi faktami na temat historii Iławy oraz wzięcia udziału w konkursach przy stoiskach wiedzy historycznej. Zagadki przygotowane zostały przez Sylwię Lewandowską, uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 oraz młodzież z Centrum Naukowo-Biznesowego FENIKS w Iławie (Liceum Mundurowe).

Uczestnicy warsztatów, którzy z takim zaangażowaniem stworzyli grę miejską, zostali wynagrodzeni podczas uroczystości niepodległościowych w Kinoteatrze „Pasja” 11 listopada 2021 r. albumami i grami historycznymi, które otrzymali z rąk Dawida Kopaczewskiego Burmistrza Miasta Iławy. Nagrody otrzymali: Emilia Czubak, Klara Dziedziak, Kinga Nawrocka, Norbert Nawrocki, Mateusz Nowicki, Magdalena Pernak i Aleksandra Wojtal.

Geocaching to wspaniała zabawa w poszukiwanie skarbów, ale też oryginalna metoda prowadzenia zajęć w szkole. Dowiedzieli się o tym uczestnicy zajęć: „Lider kompetencji cyfrowych”. Iławscy nauczyciele podczas warsztatów mieli okazję zapoznać się m.in. z możliwościami wykorzystania aplikacji Geocaching podczas lekcji, tworzeniem własnej aplikacji (Genial.ly), programami do projektowania graficznego, do tworzenia, gier, quizów i konkursów. Wiedza pozyskana podczas szkolenia sprawi, że niejedna lekcja stanie się ciekawsza i bardziej angażująca uwagę uczniów.

Informacje, obserwacje oraz przemyślenia koordynatorów projektu, czyli Karola Zielińskiego oraz Sylwii Lewandowskiej, ujęte zostały w broszurkach, które już wkrótce opublikowane zostaną na łamach strony internetowej Iławskiego Centrum Kultury: www.ick.miastoilawa.pl. Materiały będzie można pobrać bezpłatnie.

Projekt: „Iława znana i nieznana – 75 lat polskiej Iławy” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" 2021.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5