Za nami pierwsza powiatowa akcja sadzenia drzew miododajnych [zdjęcia]

2021-11-05 08:26:51(ost. akt: 2021-11-05 09:21:55)
Drzewa miododajne posadzono m.in. na terenie szkoły w Kisielicach

Drzewa miododajne posadzono m.in. na terenie szkoły w Kisielicach

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie w październiku tego roku zainicjował przedsięwzięcie pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim”.
W dniach od 25 do 27 października posadzono 100 sztuk najbardziej miododajnych drzew gatunku klon pospolity oraz lipa drobnolistna, głównie na terenie jednostek należących do Powiatu Iławskiego znajdujących się w Iławie, Lubawie, Kisielicach i Suszu.

Jak mówi dyrektor Wydziału Mateusz Szauer: — Aktywny udział w przedsięwzięciu wzięła młodzież uczęszczająca do powiatowych szkół. Dziękujemy wszystkim za bardzo pozytywny odzew, pomoc i zaangażowanie. Tegoroczną akcję traktujemy jako pilotażową, zamierzamy ją kontynuować i rozwijać w kolejnych latach — tłumaczy Szauer.

Akcja ma za zadanie przyczynić się m.in. do poprawy bioróżnorodności w powiecie i wpłynąć na wzrost pożytków dla pszczół oraz innych owadów zapylających. Ponadto celem przedsięwzięcia w wymiarze edukacyjnym jest podkreślenie szczególnej roli, jaką zarówno drzewa jak i pszczoły odgrywają w przyrodzie i naszym codziennym życiu.

— W tym celu przygotowaliśmy również broszurkę informacyjną, która ma zachęcić mieszkańców powiatu do indywidualnego dbania o bazę pożytkową dla owadów zapylających oraz ma pomóc w doborze odpowiednich gatunków roślin — dodaje Mateusz Szauer.

Organizatorzy już dziś mówią: — Do zobaczenia za rok, w trochę innej formie, jeszcze bardziej otwartej na wszystkich mieszkańców powiatu iławskiego.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5