Znicz 2021: Kilka podstawowych rad dla kierujących, ale nie tylko dla nich

2021-10-30 09:03:09(ost. akt: 2021-10-30 09:31:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych. To czas szczególny, pełen zadumy, kiedy wspominamy bliskich, którzy odeszli. Wiele osób udaje się na groby swoich najbliższych na miejscowe cmentarze, ale wielu też decyduje się na pokonanie setek kilometrów, by zapalić znicz na rodzinnych grobach.
W tym czasie policja rokrocznie obserwuje zwiększone natężenie ruchu zarówno pieszych jak i pojazdów. Tradycyjnie nad bezpieczeństwem czuwać będą policjanci.

— Apelujemy również do kierujących pojazdami o zachowanie wszelkich środków ostrożności, w szczególności podczas przejeżdżania przez oznakowane przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów, ponieważ każde zdarzenie z udziałem pieszego bądź kierującego jednośladem niesie za sobą bardzo poważne skutki w postaci osób rannych oraz zabitych — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Zmieniająca się aura czy występujące opady mogą spowodować, że droga stanie się śliska, co zobowiązuje kierujących do zdjęcia nogi z gazu, obserwowania otoczenia i nie wykonywania gwałtownych manewrów. Niezastosowanie się do tych zaleceń może zakończyć się tragicznie.

— Przypominamy, że niestety również tegoroczne listopadowe święto przypada w czasie wciąż panującej pandemii COVID-19. Dlatego wciąż niezbędne jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych, zachowywanie społecznego dystansu, korzystanie z maseczek w określonych sytuacjach i środków dezynfekujących. Należy też śledzić oficjalne komunikaty rządowe dotyczące obowiązujących przepisów sanitarnych oraz ich planowanych zmian. Policjanci będą kontrolować również to, czy obowiązujące przepisy są przestrzegane i wyciągać konsekwencje wobec tych, którzy świadomie będą je ignorować — dodaje rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Kilka podstawowych rad dla kierujących:
1. Pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych – szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi, zachowajmy więc ostrożność!

2. Nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania.

3. Wyjazdy na groby bliskich to również okazja do spotkań rodzinnych – pamiętajmy, aby nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu. Pijani kierowcy będą z całą stanowczością pociągani do odpowiedzialności i eliminowani z ruchu drogowego.

4. Pamiętajmy o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki i podwyższenia). Pasy bezpieczeństwa są najtańszym urządzeniem minimalizującym skutki wypadków drogowych, często ratującym życie, warto więc z nich korzystać.

5. Nie irytujmy się podczas "korków" - nie tylko nam się spieszy, a kultura i zdrowy rozsądek pomogą bezpiecznie dojechać do celu podróży.

6. Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy szczególnie po zmroku są niewidoczni na poboczach dróg.

Kilka dobrych rad dla pieszych:
1. Nie wchodźmy i nie wbiegajmy na jezdnię znienacka, bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia,

2. Przez jezdnię przechodźmy zawsze w miejscach wyznaczonych

3. Unikajmy „szaro-burych” ubrań, ponieważ jesteśmy w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców,

4. Używajmy elementów odblaskowych w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych
Na cmentarzach będzie tłoczno. Zdarza się też, że w ogromnym zamieszaniu na cmentarzu tracimy z oczu nasze dzieci. Dobrze jest wcześniej ustalić z maluchami podstawowe zasady zachowania w takich sytuacjach.

Przede wszystkim umówmy się, że jeżeli dziecko zgubi się na cmentarzu spotykamy się w jakimś konkretnym, łatwym do rozpoznania miejscu – np. przy krzyżu w centrum nekropolii, albo przy bramie wejściowej. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadają w panikę tylko spokojnie idą w umówione miejsce przekonane, że spotkają tam rodziców.

Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi, przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi i wszelkich kontaktów „w tajemnicy” przed rodzicami. Koniecznie uświadamiajmy naszym dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy policji, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5