Sport, rekreacja, turystyka i wypoczynek w powojennej Iławie. Przed nami kolejna wycieczka z cyklu "75 lat polskiej Iławy"

2021-10-28 11:04:49(ost. akt: 2021-10-28 11:10:02)
Zdjęcie archiwalne. Widok na stadion w Iławie

Zdjęcie archiwalne. Widok na stadion w Iławie

Autor zdjęcia: materiały Jezioraka Iława

Znany jest już termin kolejnego spaceru po Iławie z regionalistami i radnymi miejskimi Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim. Wyprawa, która poświęcona zostanie historii sportu, rekreacji i turystyki w powojennej Iławie, odbędzie się w najbliższą niedzielę 31 października.
To już piąta wycieczka z cyklu "75 lat polskiej Iławy", podczas którego Michał Młotek i Dariusz Paczkowski przybliżają iławianom historię miasta po 1945 roku. Do tej pory w ramach cyklu odbyły się już wycieczki zatytułowane "Trudne początki", "Kolej", "Ratusz i Stare Miasto" oraz "Czas wolny".

- Teraz przyszedł czas na sport, rekreację i turystykę - zapowiada niedzielną wycieczkę Dariusz Paczkowski. - Chcemy opowiedzieć iławianom o historii naszego klubu piłkarskiego, który istnieje przecież od 1945 roku, także o historii klubu żeglarskiego, ale też o tym, w jaki sposób i gdzie wypoczywali pierwsi polscy mieszkańcy naszego miasta - dodaje.

Atrakcją niedzielnej wycieczki będzie możliwość wejrzenia we wspomnienia Bogdana Mieczysława Białego-Białeckiego. "Mój sztambuch sportowy" to zapiski młodego sportowca, który był związany z iławskim "Kolejarzem", spisane w latach 1952-1959. Wspomnienia Białeckiego to nie tylko zapis funkcjonowania klubu piłkarskiego, ale też liczne wzmianki dotyczące Iławy z lat '50 XX wieku. Wspomnienia zilustrują fotografie zebrane i wydrukowane w autorskim albumie przez Tomasza Rybickiego. Regionaliści sięgną też do wspomnień prof. Lecha Kobylińskiego, który po raz pierwszy pływał jachtem po Jezioraku w 1947 roku.

Część wycieczki poświęcona zostanie omówieniu powojennych projektów zagospodarowania wyspy Wielka Żuława.
- Chcemy pokazać iławianom, jak wyglądały pierwsze projekty i koncepcje zagospodarowania wyspy - mówi Michał Młotek. - Zaprezentujemy i omówimy cztery koncepcje, które powstały między 1959 a 1990 rokiem. To naprawdę bardzo ciekawy i pouczający materiał do dyskusji - dodaje.

Piąta wycieczka z cyklu "75 lat polskiej Iławy" odbędzie się w niedzielę 31 października. Początek wyprawy o godz. 15:00. Zbiórka uczestników przewidziana została na Skwerze Stefana Żeromskiego. Wycieczki w ramach cyklu "75 lat polskiej Iławy" odbywać się będą do końca 2021 roku.

Uzupełnieniem cyklu wycieczek jest seria podcastów "Kronika zaginionego miasta", w których Michał Młotek przybliża historię Iławy w latach 1945-1956. Podcasty publikowane są na stronie internetowej www.ilawasprzedlat.pl.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5