Po Drużynowych Mistrzostwach Klasy Optimist czas na regaty nad włoską Gardą

2021-10-21 16:03:47 (ost. akt: 2021-10-22 09:58:20)
Regaty Drużynowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, Iława 2021. Na pierwszym planie, na motorówce, trener Marek Karbowski (SSW MOS Iława)

Regaty Drużynowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, Iława 2021. Na pierwszym planie, na motorówce, trener Marek Karbowski (SSW MOS Iława)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Żeglarki i żeglarze z najmłodszej grupy regatowej SSW MOS Iława nie próżnują. W kolejny weekend (30-31 października) zawodnicy klasy Optimist iławskiego klubu wybierają się nad włoskie jezioro Garda, na coroczne regaty Halloween Cup.
Październik, choć zimny, momentami deszczowy, jest pracowitym miesiącem dla żeglarek i żeglarzy z iławskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych. Dla wodniaków najważniejsze jest, że październik jest wietrzny, o czym przekonaliśmy się w ostatni weekend (15-17 października).

Wówczas to na Jezioraku doszło do Drużynowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, są to nieoficjalne drużynowe mistrzostwa Polski w tej klasie. Do Iławy przyjechali młodzi żeglarze reprezentujący kluby z całego kraju. Na listach startowych mieliśmy 13. drużyn, które do rywalizacji zgłosiły kluby: Opti CWM Gdynia, Nauticus Yacht Club Olsztyn, AZS AWFiS Gdańsk, Yacht Klub Polski Gdynia, ChKŻ Chojnice, Legia Warszawa oraz gospodarze, czyli SSW MOS Iława. Łącznie nad Jeziorak przyjechało 58. optimistkarzy plus ich trenerzy.

SSW MOS Iława do walki o medale drużynowego czempionatu wystawił dwie drużyny. Ich składy wyglądały następująco: Oskar Wielczyk, Maciej Kasprzak, Wit Dmuchowski, Jan Rohde i Zuzanna Liedtke (pierwszy zespół) oraz Konrad Nawrot, Jan Wilk, Agata Kowalska, Julia Agnieszczak i Natan Dziedziak (drugi zespół).

— W tym roku bardzo późno, bo dopiero w terminie 15-17 października rozegraliśmy w Iławie Drużynowe Mistrzostwa PSKO. Jak zwykle przy tej formule regat było wiele emocji, dużo walki. Zawodnicy przepłynęli prawie 100 wyścigów, a walka do samego końca była bardzo zacięta — relacjonuje Marek Karbowski, trener młodych adeptów żeglarstwa z Iławy.

Tego typu (drużynowe) regaty mają wodniaków uczyć zespołowości właśnie, dzieci pływające w klasie Optimist w trakcie DMPSKO mają mieć świadomość w trakcie wyścigu, że walczą na wynik całej drużyny, a nie tylko na swój.
— Im dana drużyna zbierze mniej punktów w porównaniu z rywalami, tym wyżej będzie w klasyfikacji. Co ciekawe, w tego typu regatach w przypadku remisu pomiędzy dwiema ekipami nie wygrywa wcale ta, której najlepszy zawodnik był najwyższej w klasyfikacji, tylko druga z nich — tłumaczy Karbowski.

Regaty na Jezioraku wygrała ekipa AZS AWFiS Gdańsk, kolejne miejsca zajęły drużyny: 2. ChKŻ 2 Chojnice, 3. YKP Gdynia, 4. ChKŻ 1 Chojnice, 5. Legia 2 Warszawa, 6. SSW MOS 1 Iława,7. Opti CWM 2 Gdynia, 8. Nauticus 1 Olsztyn, 9. Opti CWM 2 Gdynia, 10. YKP 2 Gdynia, 11. Legia 1 Warszawa, 12. Nauticus 2 Olsztyn, 13. SSW MOS 2 Iława.

Poniżej pod tekstem fotogalerie z regat w Iławie (z lądu i z lotu ptaka) oraz nagranie video, które wykonała

>> Jak już wspomnieliśmy, w ostatni weekend października wodne talenty znad Jezioraka wybierają się na południe Europy do Włoch, nad dobrze sobie znane jezioro Garda.
— Halloween Cup to bardzo duże zawody, na listach startowych w tym roku będzie około 600. żeglarek i żeglarzy — mówi trener Karbowski.

Do Włoch wybiera się siedmioosobowa ekipa zawodników SSW MOS Iława z klasy Optimist.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5