Fizjoterapia uroginekologiczna – nowe świadczenie dla pacjentek Oddziału Ginekologiczno–Położniczego Powiatowego Szpitala w Iławie

2021-08-27 10:00:00(ost. akt: 2021-08-27 06:37:24)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Problemy z dziedziny uroginekologicznej mogą dotknąć każdą z kobiet niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu społecznego. O bólach głowy możemy rozmawiać w towarzystwie, jednakże o kobiecych problemach jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządów dla większości to niestety jeszcze tematy tabu. Jest wiele zagadnień, z którymi borykają się kobiety nie znając i bardzo często nie zdając sobie sprawy z fizjologicznych zmian i wzajemnych zależności, które zachodzą w ich ciałach.
Fizjoterapia uroginekologiczna, bo o niej mowa jest młodą dziedziną fizjoterapii, która zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentek w różnym wieku. Ma na celu leczenie i zapobieganie różnym zmianom dna miednicy, takim jak nietrzymanie moczu, wypadanie narządów płciowych, czy dysfunkcje seksualne.

— Widząc rosnące zapotrzebowanie na rehabilitację uroginekologczną postanowiliśmy, że w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym tego typu świadczenia dostępne będą dla każdej naszej pacjentki – mówi Iwona Orkiszewska, dyrektor szpitala.
— Ćwiczenia będą wykonywane przez wykwalifikowaną fizjoterapeutkę panią Karolinę Szoka, która przeszła odpowiednie kursy i szkolenia w tym zakresie. Zajęcia prowadzone będą w przyjaznej atmosferze, tak aby pacjentki czuły się jak najbardziej komfortowo. Dzięki prowadzonej fizjoterapii zwiększy się świadomość pacjentek na temat ich ciała, utrwalą się im także prawidłowe nawyki i wzorce ruchowe – dodaje dyrektor.

W zależności od dysfunkcji z jaką pacjentka zgłosi się do oddziału, będzie zależał rodzaj wykonanej terapii, którą ustali indywidualnie fizjoterapeutka. Może to być m.in. terapia manualna, praca z oddechem, terapia ruchem. Korzyści z fizjoterapii uroginekologicznej jest wiele, najistotniejsze z nich to zdrowe dno miednicy, dzięki któremu pacjentka pozbędzie się problemu z nietrzymaniem moczu, zmniejszą się lub zlikwidują bóle miesiączkowe, przygotuje się do porodu, a po porodzie znacznie szybciej wróci do formy.

Zastosowanie fizjoterapii uroginekologicznej:

- w ciąży i w połogu
Terapia ma cenne zastosowanie profilaktyczne i terapeutyczne w przygotowaniu do ciąży i w jej przebiegu oraz w połogu i powrocie do formy. Ciąża to czas intensywnych zmian w ciele kobiety: biomechanicznych, hormonalnych, funkcjonalnych. Powiększająca się macica powoduje rozciąganie więzadeł i przeciążanie struktur powięziowych. Ciąża i poród stanowią również ryzyko pojawienia się problemów z nietrzymaniem moczu czy innych nieprawidłowości ze strony miednicy mniejszej. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka w kierunku utrzymania funkcjonalności mięśni dna miednicy. Fizjoterapia może pomóc w utrzymaniu elastyczności mięśni, zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa czy okolicy miednicy, przeciwdziałać obrzękom, zmniejszać ryzyko wystąpienia rozejścia mięśni prostych brzucha, zwiększyć świadomość ciała oraz przygotować je do porodu.
Terapia w okresie poporodowym ma na celu reedukację mięśni dna miednicy oraz rozciągniętych mięśni brzucha, przywrócenie stabilizacji i kontroli motorycznej, korektę postawy i oddechu, usprawnienie ergonomii codziennych czynności. Ważnym elementem jest również praca z bliznami, zarówno po episiotomii jak i po cięciu cesarskim.

- w nietrzymaniu moczu
Problem nietrzymania moczu głównie dotyczy kobiet. Zazwyczaj jest wynikiem nakładania się wielu czynników takich jak: ilość ciąż, waga urodzeniowa dzieci, przebieg porodu, rodzaj wykonywanej pracy, wiek, choroby współistniejące. Postępowanie kliniczne zależy od przyczyny problemu, obrazu klinicznego i czynników indywidualnych. W sytuacji, gdy w słabym stopniu nasilone są zaburzenia statyki narządów (wnm I stopnia, obniżenie do stopnia POPQ II włącznie), fizjoterapia pełni ważną rolę terapeutyczną oraz profilaktyczną.
W przypadku, gdy zmiany w obrębie miednicy wymagają działania operacyjnego, terapia ma na celu przygotowanie operowanego obszaru do zabiegu oraz pełni funkcję edukacyjną w zakresie profilaktyki pozabiegowej oraz ergonomii dnia codziennego. Późna fizjoterapia pooperacyjna prowadzi do reedukacji nerwowo-mięśniowej oraz poprawy funkcji, siły i wytrzymałości mięśniowej, mobilizacji blizny.

- w zespołach bólowych miednicy mniejszej
W tym przypadku postępowanie terapeutyczne ma na celu znalezienie możliwej przyczyny bólu i jej usunięcie. Z punktu widzenia fizjoterapeutycznego może to być dysbalans mięśniowy, przeciążenia powięziowe, brak równowagi napięć w rejonie mięśni dna miednicy, zaburzenia posturalne, czy nie mniej ważny aspekt psychosomatyczny. Fizjoterapia jest tu pomocna w takich zaburzeniach jak bolesne miesiączki, dyspaurenia, wolwudynia, kokcygodynia.
Fizjoterapia uroginekologiczna jest również ważną częścią profilaktyki i edukacji zdrowotnej kobiety. Poprzez edukację, upowszechnianie działań profilaktycznych i zwiększanie świadomości ciała, możemy zminimalizować bądź nie dopuścić do wielu problemów ze strony miednicy mniejszej. Podstawa to codzienna profilaktyka i ergonomia podczas czynności dnia codziennego. Przeciążanie, nieodpowiednie kichanie, kasłanie, dźwiganie, niewłaściwa mikcja i defekacja, zła postawa, ciężkie treningi w konsekwencji doprowadzą do przeciążeń i zmian strukturalnych i funkcjonalnych.

Chęć rozpoczęcia fizjoterapii uroginekologicznej pacjentki będą mogły zgłaszać personelowi oddziału podczas hospitalizacji.


Przypominamy!
Niezbędnik porodowy pacjentki Oddziału Ginekologiczno-Położniczego

Pakowanie torby do szpitala to ważny rytuał przygotowujący kobietę do urodzenia dziecka. To okazja, by zastanowić się, w jaki sposób przyszła mama może oswoić szpitalną przestrzeń, by w sali porodowej poczuć się bezpiecznie. Przed udaniem się do porodu pacjentka powinna zabrać ze sobą:

Niezbędne dokumenty:
1. Dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport)
2. Karta przebiegu ciąży
3. Skierowanie (jeżeli zostało wystawiona przez lekarza) – nie jest wymagane

Niezbędne wyniki badań z okresu ciąży:
1. grupa krwi i czynnik Rh
2. wynik badań laboratoryjnych HBS, HIV, HCV
3. posiew w kierunku GBS
4. posiadane wyniki badań (np. morfologia, badanie moczu, itp.)
5. inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itd.

Zażywane leki.
Plan porodu.

Rzeczy dla mamy:
— koszule porodowe, najlepiej rozpinane z przodu - wygodne przy karmieniu
— wkładki poporodowe
— jednorazowe majtki poporodowe siateczkowe
— wkładki laktacyjne
— biustonosz do karmienia
— szlafrok
— ręczniki kąpielowe, ręczniki papierowe, papier toaletowy i chusteczki higieniczne
— kapcie i klapki pod prysznic
— przybory toaletowe i kosmetyki (gumka do włosów, mydło, szampon, krem do twarzy, szczoteczka i pasta do mycia zębów, szczotka do włosów, żel do higieny intymnej)
— woda niegazowana
— pomadka ochronna do ust
— talerzyk, kubek i sztućce
— ładowarka do telefonu

Rzeczy dla dziecka:
— pieluchy jednorazowe
— pieluchy tetrowe
— chusteczki do pielęgnacji pupy niemowląt
— krem do pielęgnacji pupy noworodka
— ubranka dla noworodka
— kocyk lub rożek dla noworodka

źródło: Życie Powiatu Iławskiego

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5