Kolejne miejsce w Iławie z przenośnym defibrylatorem AED

2021-08-26 11:36:31 (ost. akt: 2021-08-26 12:21:27)   Artykuł sponsorowany
Defibrylator AED został zainstalowany w szafce, oznakowanej międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu

Defibrylator AED został zainstalowany w szafce, oznakowanej międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu

Autor zdjęcia: ICSTiR

W związku z realizacją inwestycji pn."Rozwój zaplecza pozaszkolnych form szkoleń żeglarskich w oparciu o Ekomarinę w Iławie" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020 został m.in. zakupiony defibrylator AED. Oddanie do użytku nastąpiło w dniu 30 lipca br. w Iławskiej Ekomarinie. Jest on kolejnym defibrylatorem w mieście udostępnionym mieszkańcom i turystom.
W ramach ww. projektu, w iławskich szkołach podstawowych WOPR przeprowadził cykl szkoleń w zakresie pierwszej pomocy (w tym także przy użyciu przenośnego defibrylatora) i bezpieczeństwa nad wodą.

Usytuowanie defibrylatora AED w Ekomarinie, zwłaszcza podczas sezonu letniego i upalnej pogody, może pomóc uratować życie niejednej osobie.
Każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia. Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach. Wczesna defibrylacja jest jedną z najważniejszych czynności zwiększających szanse na przeżycie osoby z zatrzymaniem krążenia. Dlatego zaleca się by przenośne defibrylatory AED znajdowały się tam, gdzie występują duże skupiska ludzi.

Urządzenie zostało zainstalowane w szafce, oznakowanej międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu. Jego obsługa jest nieskomplikowana i może go użyć osoba bez przeszkolenia medycznego. Defibrylator AED sam analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, kiedy defibrylacja jest wskazana. Sposób postępowania wskazywany jest poprzez komendy głosowe wydawane przez urządzenie.

Realizacja projektu z pewnością przyczyni się do wzmocnienia skuteczności działań ratowniczych i zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego osób mieszkających i odwiedzających nasze miasto.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5