Przed nami PPJK. To będzie już 25. edycja eliminacji regat żeglarskich na Jezioraku

2021-08-23 09:30:00(ost. akt: 2021-08-23 09:16:09)
Zdjęcie z pierwszego wyścigu iławskich eliminacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w 2019 roku

Zdjęcie z pierwszego wyścigu iławskich eliminacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w 2019 roku

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Już tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia (28-29.08) na Jezioraku odbędą się eliminacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych — Omega Cup na 40-lecie. Nowością będzie wyścig na trasie Iława — Szałkowo, który wyłoni najszybszą jednostkę i załogę.
To już 25. edycja regat żeglarskich na Jezioraku wchodzących w terminarz eliminacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. A trzeba tez pamiętać, że raz — w 2010 roku — w Iławie odbył się nawet finał popularnej "PePeJotKi", zwyciężył wówczas nasz żeglarz regatowy, iławianin Karol Górski.

Prowadzona przez Stanisława Kasprzaka przystań żeglarska Pod Omegą, która jest "sercem i mózgiem" całej operacji, w przeszłości czterokrotnie była nagradzana za przeprowadzenie najlepszych regat w całym cyklu danego sezonu. Pod Omegą dumnie prezentuje się popularna "blacha", czyli namacalny dowód na otrzymanie tego wyróżnienia. Wpływ na ocenę wystawianą przez głównych organizatorów Pucharu Polski Jachtów Kabinowych ma wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest klimat zawodów.

Tegoroczne eliminacje jednych z najstarszych i najważniejszych regat w kraju dla jednostek kabinowych odbędą się w sobotę i niedzielę, 28 i 29 sierpnia. Dzień wcześniej będzie już można zapisać się do żeglarskich zmagań w biurze regat (tawerna Pod Omegą, Iława, ul. Sienkiewicza 24). Regaty odbędą się w klasach: T1, T2, T3, Open i Omega.

Na sezon 2021/22 PPJK składa się 10 startów eliminacyjnych (na Jezioraku odbędą się przedostatnie), a finał, czyli regaty nr 11, zaplanowany jest na początek października, tradycyjnie na Jeziorze Ryńskim.

Trochę historii
To już 26. edycja popularnej "PePeJotKi", w Iławie jednak będzie to wydarzenie numer 25. Tak się bowiem składa, że pierwsza edycja ominęła wody Jezioraka, jednak już od drugiej miasto nad najdłuższym jeziorem w kraju gości załogi startujące w eliminacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

O początkach PPJK w Iławie mówi organizator regat, Stanisław Kasprzak. — W Iławie odbywały się już wówczas regaty "O Błękitną Wstęgę Jezioraka", które trwają do tej pory. Jako organizator tych zawodów zauważyłem, że ich charakter jest wybitnie towarzyski, a startowali w nich przede wszystkim nasi lokalni żeglarze. Tymczasem polskie żeglarstwo takich klas jak T1, T2, T3 i im podobne zaczęło iść w stronę sportowej rywalizacji. Zaczął liczyć się wynik, ale także przestrzeganie przepisów zawodów, a z tym już niektórzy wodniacy z Jezioraka mieli wówczas "problemy" — wspomina półżartem Kasprzak, którego firma w tym roku obchodzi 40-lecie działalności (stąd też w nazwie regat "Omega Cup na 40-lecie").

Ostatecznie Stanisław Kasprzak wystarał się o przeprowadzenie eliminacji PPJK w Iławie, zdobył licencję na ich zorganizowanie i nawet przez dwa lata łączył te zawody z "Błękitną Wstęgą Jezioraka". Później jednak stwierdził, że ta fuzja nie ma większego sensu.
— Załogi uczestniczące w "Błękitnej" luźno podchodzą do rywalizacji, bardziej liczy się integracja żeglarskiej braci i bardzo dobrze — niech takie dalej będą te regaty, takich imprez też bardzo potrzeba. PPJK to już jednak inny charakter, inne oczekiwania w stosunku do organizatora i załóg, zupełnie inna rywalizacja — zauważa iławianin od dekad organizujący żeglarskie wydarzenia.

PROGRAM REGAT PPJK W IŁAWIE

Piątek 27.08.2021
godz. 17.00 — 22.00: zapisy w biurze regat (tawerna Pod Omegą, Iława, ul. Sienkiewicza 24) oraz elektronicznie na www.podomega.pl, e-mail: podomega@podomega.pl

Sobota 28.08.2021
godz. 7.30 do 8.00: biuro regat - zapisy
9.30: otwarcie regat, odprawa sterników
11.00: starty do I-go wyścigu z Iławy na rozlewisko szałkowskie. Kolejne wyścigi na rozlewisku
godz. 18.00 do 24.00: Biesiada Żeglarska „Pożegnanie lata z Omegą” w tawernie "Pod Omegą" — poczęstunek „Wieprzowina na Polskich Szlakach Kulinarnych”

Niedziela 29.08.21
9.30: odprawa Sterników
10.00: starty do kolejnych wyścigów
14.30: zamknięcie linii mety
15.00 do 16.00: zakończenie regat i ogłoszenie wyników

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5