A może to Januszewo jest najfajniejsze?

2021-07-28 14:15:51 (ost. akt: 2021-07-28 15:14:05)
Andrzej Szarszewski z pamiątkową statuetką

Andrzej Szarszewski z pamiątkową statuetką

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Sołtys Januszewa w gminie Susz po raz drugi z rzędu wygrał w naszym plebiscycie na SuperSołtysa. Tymczasem jego miejscowość startuje w konkursie na najfajniejszą wieś.
Zwycięzca naszego plebiscytu wcześniej pracował 10 lat za granicą jako budowlaniec. Niestety, dopadła go choroba. Z nowotworem jelita grubego zmagał się już w Polsce. Żeby oderwać myśli od choroby, poszedł w ślady żony, która we wsi sołtyską była przez 12 lat. – Była też radną. Dużo mnie nauczyła – rok temu opowiadał nam pan Andrzej. Kiedy został wybrany, zauważył spory problem w swojej wsi: ludzie nie wychodzą z domów. – W Januszewie nie ma już nawet sklepu. Być może dla ok. 300 mieszkańców się nie opłaca – przypuszcza sołtys. – Mamy świetlicę, a istniejąca wiele lat stajnia też już nie funkcjonuje.

Wieś dzieli się na centrum i wybudowania. Świetlica w centrum wioski została wspólnie odnowiona, a współpraca jest najważniejsza, jak zapewnia pan Andrzej. – Społeczeństwo się angażuje, rodzina mi pomaga – a mam córkę i syna.
Januszewo jest wsią popegeerowską. Pracy mało, nie ma co robić, pan Andrzej ma zmartwień niemało. – Najbardziej to mi zależy, żeby młodzież nie wpadała w uzależnienia. Ta młodsza i starsza – śmieje się.

W tej chwili pan Andrzej dojeżdża do pracy w Iławie. W wolnych chwilach zajmuje się myślistwem.

Gratulujemy zdobytego po raz kolejny tytułu i informujemy jednocześnie, że na wieś, w której mieszka pan Andrzej, można już głosować w naszym najnowszym plebiscycie. Może właśnie to Januszewo otrzyma tytuł najfajniejszej wsi powiatu iławskiego?

Aby zagłosować na Januszewo, należy wysłać SMS o treści GI.MW.2 na numer 7248. Koszt jednego smsa to 2,46 zł.Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1312 roku, gdy Januszewo było jeszcze niewielką osadą leśną, założoną na miejscu osady pruskiej i grodu warownego. Ślady grodu w postaci nieznacznie zagłębionej fosy i resztek wału obronnego zachowane w parku pałacowym, odnaleźli w połowie lat 90-tych archeolodzy z Elbląga. Otoczona lasami osada prawa wiejskie otrzymała od kapituły pomezańskiej w 1362 r. W XVII w., kapituła biskupa Pomezanii sprzedała Januszewo rodzinie von Auerswald, posiadającej duże majątki ziemskie w okolicach Boreczna. Nowi właściciele wsi zbudowali tu okazały pałac.
W XVIII w. Januszewo od Auerswaldów kupił polski szlachcic Ostrowski herbu Topór. Polski właściciel Januszewa musiał być dość zamożnym dziedzicem, gdyż stać go było nie tylko na przebudowę pałacu w charakterystycznym dla XVIII w. stylu klasycystycznym, lecz również na postawienie nowych zabudowań dworskich, dużej gorzelni przy drodze prowadzącej z Januszewa do Solnik, oraz szkoły wiejskiej.
W XIX w. właścicielem dóbr został Karl Wilhelma von Besser. Piastował on w latach 1808-1830 stanowisko landrata suskiego (starosty powiatu Susz) i przebudował pałac w stylu późnobarokowym. W 1873 r. majątek Januszewo razem z folwarkami: Boleszów, Solniki i Zabłocie kupił szambelan von Oldenburg. Oldenburgowie okazali się dobrymi dziedzicami i zapobiegliwymi gospodarzami dóbr januszewskich, pod ich rządami majątek powiększył się i został zmodernizowany. W 1885 r. szambelan Elard von Oldenburg dokupił dobra ziemskie Brusiny o pow. 3800 mórg, oraz liczące 2700 mórg dobra leśne Solniki. Na pocz. XX w.dokonał kolejnej przebudowy pałacu. W wyniku przebudowy pałac otrzymał neobarokowe skrzydło..Zachowany do naszych czasów korpus pałacu w Januszewie składa się z kilku niejednolitych brył, zgrupowanych w cztery zespoły, które powstawały podczas kolejno dokonywanych przebudowań. Po śmierci szambelana Elarda von Oldenburg w 1937 r. właścicielem pałacu i majątku został jego wnuk Heinfried graf von Lehndorf, zamordowany 25 stycznia 1945 r. przez żołnierzy radzieckich, którzy splądrowali i spalili pałac, oraz zabudowania dworskie.
Po 1975 r. PGR opracował plany remontu, którego nie ukończono ze wzgl. na likwidację w 1994 r.

We wsi znajduje się pałac z 1 poł. XVIII w.


fot. z archiwum UG Susz


To budynek neobarokowy, piętrowy z mezaninem, z ryzalitem zwieńczonym wolutowym szczytem. W środkowym ryzalicie na osi pałacu znajdowały się hol i salon, w częściach bocznych zastosowano, podobnie jak na piętrze układ dwutraktowy, charakterystyczny dla pałacowego budownictwa okresu baroku i klasycyzmu. Wszystkie sale parterowe przykryto stropami kasetonowymi z fasetą wydzielona pasmem gzymsu i oświetlono dużymi, prostokątnymi oknami sięgającymi podłogi.
Inne interesujące obiekty to: park krajobrazowy z XIX w., budynek gospodarczy,
kuźnia, obecnie kaplica, z poł. XIX w., dzwonnica cmentarna z dzwonem z 1764 r.
(za zabytkipolskie.pl)


Zgłoszenia wsi do plebiscytu przyjmujemy drogą elektroniczną na adres ilawa@gazetaolsztynska.pl od 12.07.2021r. do 25.08.2021 r. W tytule maila wpiszcie „Moja wieś jest najfajniejsza”, a w treści podajcie jej nazwę. Najlepiej wraz ze zdjęciem i krótkim opisem ukochanej przez Was małej ojczyzny, którą zamieszkujecie.

Plebiscyt rozgrywany jest w 2 kategoriach:

- Tytuł Najfajniejsza wieś 2021 w danym powiecie (wsie nie będące siedzibą gminy)

- Tytuł Najfajniejsza wieś 2021 w regionie (wsie będące siedzibą gminy)


Głosować na daną wieś można od chwili jej zgłoszenia, do godziny 23.59. dnia 30.08.2021 roku. Każdemu nadesłanemu zdjęciu nadamy zostanie numer, na który wraz z kodem będzie można wysyłać smsy poparcia. 1 SMS to 2,46 zł z VAT.

Jeśli uważasz, że to właśnie Wasza wieś zasługuje na miano najfajniejszej, zgłaszajcie się do plebiscytu. Czy to ze względu na jej malownicze położenie, ze względu na piękne i zadbane domostwa, a może dzięki ludziom daną wieś zamieszkującym i ich osiągnięciom? To Wy decydujecie dlaczego, i która wieś wygra. Niech zwycięży ta najlepsza i najfajniejsza wśród wszystkich wsi.


Redakcja Gazety Iławskiej
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5