Szanty nad Jeziorakiem już w tę sobotę! Zapraszamy, wstęp jest darmowy

2021-07-27 09:34:29 (ost. akt: 2021-07-27 13:19:22)   Artykuł sponsorowany
W iławskim amfiteatrze wystąpi m.in. zespół Atlantyda

W iławskim amfiteatrze wystąpi m.in. zespół Atlantyda

Autor zdjęcia: materiały organizatorów koncertu

Już w tę sobotę 31 lipca święto żeglarzy, Szanty nad Jeziorakiem! Wstęp na koncerty, które odbędą się w amfiteatrze miejskim nad Małym Jeziorakiem, jest oczywiście bezpłatny.
Szanty nad Jeziorakiem rozpoczną się o godzinie 19.30 od programu artystycznego w wykonaniu dzieci z przedszkola "Pluszak" w Iławie.

Następnie odbędą się koncerty, na deskach amfiteatru im. Louisa Armstronga wystąpią:

ATLANTYDA
Zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych stron Polski: Gdyni i Warszawy. Repertuar muzyczny stanowią tradycyjne utwory, współczesne piosenki morskie i żeglarskie autorstwa założyciela zespołu, Sławomira Klupsia.

„Marco Polo”, „Żegluj”, „Pacyfik”, „Stara latarnia”, „Pożegnalny ton”, to tylko część hitów, które znane są wszystkim żeglarzom. Absolutny top muzyki morskiej, doskonali instrumentaliści i przeboje to cała Atlantyda. Zespół od lat jest gościem i laureatem największych festiwali muzyki morskiej i żeglarskiej. Rok 2019 był dla zespołu rokiem jubileuszy - 25 lat Atlantydy i 35 lat twórczości Pana Sławomira.
Zespół zdobył Grand Prix największego festiwalu tej muzyki w Europie „Shanties 2019”.

NORTH CAPE
Pięciu mężczyzn, pięć głosów i pięć mikrofonów - tyle wystarczy, by tworzyć muzykę! Zaczęło się w 1995 r. od muzycznej fascynacji tradycyjnymi szantami, pieśniami morza i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-wieczni żeglarze. Za nią przyszła fascynacja pieśniami spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu NORTH CAPE.
Kilka lat później, pojawiło się pragnienie sięgnięcia po trudniejszy technicznie, ale bardziej rozpoznawalny repertuar. Wokaliści zajęli się więc przeróbkami motywów muzycznych, powstałych na przestrzeni ostatnich 60-ciu lat. Utwory znane z pierwszych miejsc list przebojów - ale także z telewizyjnych filmów, seriali i bajek – odżyły na nowo w wersji, w której nie pojawia się żaden instrument prócz ludzkiego głosu.

Jesienią 2015 r. zespół zakończył trasę koncertową związaną z jubileuszem 20-lecia pracy scenicznej. Oprócz koncertów w Polsce NORTH CAPE wystąpił między innymi w fińskim Mariehamn, w Amsterdamie, Calais, w niemieckim Bremen, a także na największym festiwalu szantowo-folkowym w Europie - we francuskim Paimpol. Wystąpił także dwukrotnie na deskach sceny Opery Śląskiej w Bytomiu.
W 2016 r. oprócz koncertów w Polsce zespół zorganizował swój własny festiwal „Szanty w Operze”, pojawił się m.in. w niemieckim Bremen, holenderskim Appingedam, angielskim Harwich, oraz dał serię koncertów na największym zlocie wielkich żaglowców we francuskim Breście.
źródło: materiały organizatorów "Szanty nad Jeziorakiem" (Iławskie Centrum Kultury i Urząd Miasta Iława)2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5