62-latek przewrócił się na rowerze i wylądował w rowie. Miał ponad 2 promile

2021-07-23 13:15:29 (ost. akt: 2021-07-23 13:27:44)

Autor zdjęcia: mat. policji

Liczne apele, kontrole, przestrzeganie przed często tragicznymi skutkami jazdy "na podwójnym gazie" — jak pokazują policyjne statystyki, choćby z ostatnich tygodni, takie działania niestety nie wiele dają, bo pijanych kierowców wciąż nie brakuje.
Nie brakuje, a nawet można stwierdzić, patrząc tylko na ostatnie przypadki z powiatu iławskiego, że zatrzymanych pijanych kierowców jest coraz więcej!

— Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji, która dodaje, że pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla samego siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami.

— Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego — mówi oficer prasowa KPP Iława.

Wczoraj (czwartek 22 lipca) kilka minut po godzinie 13:00 policjanci zostali poinformowani o mężczyźnie, który leży w rowie z rowerem. Funkcjonariusze pojechali na miejsce.
— Okazało się, że 62-latek jadąc rowerem przewrócił się. Po udzieleniu pomocy policjanci wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Jak ustalili, mieszkaniec gminy Iława kierował jednośladem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie — relacjonuje asp. Kwiatkowska.

Natomiast w Iławie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości.

28-latek kierował jednośladem mając 0,4 promila alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej przez zatrzymanego, a mężczyznę zwolniono po wykonaniu z nim czynności — dodaje oficer prasowa KPP Iława.

— Przypominamy, że polskie prawodawstwo określa dwie progowe ilości alkoholu w organizmie. To stan po użyciu alkoholu, kiedy zawartość alkoholu w organizmie wynosi bądź prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰ lub od 0,1 do 0,25 mg na 1 dm³ w wydychanym powietrzu, oraz stan nietrzeźwości, czyli pow. 0,5‰ lub powyżej 0,25 mg na 1 dm³ w wydychanym powietrzu — przypomina rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

—Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda ilość wypitego alkoholu może negatywnie wpłynąć na nasz stan psychofizyczny. Jeżeli piłeś to nie jedź! Jeżeli posiadasz wiedzę, że osoba pod wpływem alkoholu wsiadła za kierownicę, nie bądź obojętny wobec takich sytuacji. Pamiętaj: brak reakcji jest niejako przyzwoleniem na kierowanie na „podwójnym gazie”. Nie wahaj się i skorzystaj z numeru alarmowego 112 i przekaż niezbędne informacje. Na drodze nie ma miejsca dla nietrzeźwych! — dodaje asp. Kwiatkowska.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5