MEDYCYNA ESTETYCZNA DZIŚ – NALEŻYTY WIZERUNEK dla każdego

2021-07-23 08:15:41 (ost. akt: 2021-08-17 08:43:48)   Artykuł sponsorowany
Gabinety medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością, warto wybrać więc sprawdzony gabinet. O zabiegach medycyny estetycznej rozmawiamy z lekarzem Sławomirem Kosmalskim, specjalistą chirurgiem, właścicielem Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Kormed.

Panie doktorze, dla kogo są przeznaczone zabiegi medycyny estetycznej?


Minął już pogląd, który mówi, że medycyna estetyczna zarezerwowana jest tylko dla wąskiego grona kobiet uzyskujących przerysowany efekt tego typu zabiegów. Gabinety medycyny estetycznej odwiedza coraz większa rzesza pacjentów, którzy świadomie wybierają zabiegi rewitalizujące skórę zabiegi regeneracyjne oraz te, które poprawią defekty. Nasza skóra zaczyna się starzeć w wieku 30 lat i dlatego zarówno młode kobiety, jak i mężczyźni powinni mieć to na uwadze i odpowiednio wcześnie zacząć o nią dbać. Medycyna przeciwstarzeniowa rozwija się na rynku w bardzo szybkim tempie, a społeczeństwo ma świadomość upływającego czasu, wpływu środowiska na nasz stan zdrowia i dlatego stawia sobie coraz większe wymagania dotyczące własnego wyglądu, samopoczucia i oczekuje, że mu w tym pomożemy. Jednym słowem mówiąc, zabiegi medycyny estetycznej są przeznaczone dla szerokiego grona dorosłych ludzi obojga płci, ceniących sobie poczucie własnego piękna, wartości, chcących zadbać o siebie bądź poprawić swoje niedoskonałości.

Obrazek w tresci

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej?


Większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej uznajemy za bezpieczne i mało inwazyjne, choć zawsze to ingerencja w nasz organizm. Istnieje szereg schorzeń wobec których nie możemy przeprowadzić zabiegu jak choćby aktywne, nieleczone infekcje skóry, opryszczka, choroba nowotworowa zwłaszcza w okresie leczenia, choroby powodujące istotne zaburzenia krzepnięcia krwi, alergie, rozregulowana cukrzyca. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegów jest ciąża i okres karmienia. Należy podkreślić, że również jednym z przeciwwskazań jest wygórowane oczekiwanie pacjenta co do efektów przeprowadzonego zabiegu. Dokładnie zebrany wywiad i szczegółowe badanie lekarskie jest gwarancją zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań i uzyskania jak najlepszego efektu.

W jaki sposób zapewnia pan bezpieczeństwo swoim pacjentom?


Każdy pacjent przychodzący do gabinetu ma swoją wizję. Chce być przyjęty w odpowiednich warunkach, chce aby poświecić mu odpowiednia ilość czasu. Ma potrzebę wyjaśnienia mu istoty proponowanego zabiegu, przedstawienia efektów, możliwych powikłań, okresu rekonwalescencji itp. Stosuję przede wszystkim zasadę przekazywania rzetelnej informacji. Dokładnie zebrany wywiad od pacjenta, uzyskanie informacji o jego potrzebach i oczekiwaniach, a następnie zaproponowanie i szczegółowe omówienie wybranych procedur powoduje, iż pacjent czuje się komfortowo, bezpiecznie. Ponadto ważne jest, aby pacjent wiedział, że pracujemy tylko na produktach najwyższej jakości, oryginalnych, certyfikowanych, pochodzących ze sprawdzonych źródeł.
Personel naszej placówki to wykwalifikowana kadra z doświadczeniem, umiejętnościami podpartymi licznymi certyfikatami odbytych szkoleń. Zabiegi przeprowadzane są w warunkach zgodnych z zachowaniem wszelkich obowiązujących procedur. Gabinety wyposażone są w sprzęt najnowszej technologii stosowanej w medycynie estetycznej. Ponadto każdy pacjent musi się czuć bezpiecznie po opuszczeniu gabinetu otrzymuje numer telefonu i jest z nami w stałym kontakcie – dzwoni w przypadku wątpliwości. Jesteśmy jego opiekunami.

Na co warto zwrócić uwagę podczas pierwszej wizyty w pana gabinecie, jak się do niej przygotować?


Wizyta konsultacyjna nie wymaga istotnego przygotowania. Podczas pierwszego spotkania przeprowadzany jest szczegółowy wywiad i badanie lekarskie. Omawiane są oczekiwania pacjenta. Przedstawiamy wszelkie możliwości rynkowe i naszą ofertę – rodzaj zabiegu, przygotowanie do niego, przebieg zabiegu, możliwe powikłania oraz rekonwalescencja i efekty. W miarę możliwości należy rozwiać wszelkie wątpliwości pacjenta. Jeśli pacjent decyduje się na zabieg bardziej inwazyjny określamy wykonanie odpowiednich badań, datę przybycia i właściwy sposób przygotowania. Ważną kwestią jest aby pacjenci przynieśli ze sobą dokumentację z przebytych zabiegów bądź mieli na ten temat wiedzę – jaki zabieg przeszli, jaki preparat otrzymali, kiedy i w jakiej formie.

Obrazek w tresci

Czy są to zabiegi drogie czy na każdą kieszeń?


Wszystko zależy od oczekiwań danego pacjenta, z jakim problemem przychodzi i na jaki zabieg się zdecyduje. Rozpiętość cenowa to zakres od kilkuset złotych (osocze bogatopłytkowe, mezoterapia, botox) do kilku tysięcy jak np. przeszczep tłuszczu czy plastyka powiek. Coraz więcej osób nie tylko w Polsce, ale i na świecie decyduje się na płatności ratalne i inne wyspecjalizowane systemy finansowania. Dzięki możliwości rozłożenia płatności na raty, większość osób ma szansę skorzystać z najbardziej nowoczesnych metod rozwiązań medycyny estetycznej. W dzisiejszych czasach wyznacznikiem możliwości poddania się drogiemu zabiegowi nie jest już status finansowy danej osoby. Jednakże w naszej ofercie z pewnością każdy znajdzie dla siebie zabieg na jego kieszeń.

Czy zabiegi są bolesne? Jaki jest okres rekonwalescencji po zabiegach?


Większości pacjentów każdy zabieg wymagający interwencji lekarza kojarzy się z bólem – zupełnie niepotrzebnie. Już samo wyjaśnienie istoty zabiegu i jego przebiegu uspakaja pacjenta. W swej praktyce stosuję szereg środków niwelujących ból, począwszy od skutecznie działającego kremu znieczulającego skórę przy zabiegach wymagających nakłuwania skóry (mezoterapia, dermapen), poprzez znieczulenia miejscowe przy chirurgicznym lub laserowym usuwaniu zmian skórnych czy korekcji powiek, znieczulenia stomatologiczne, które prawie zawsze stosuję przy korekcji ust (zabieg wówczas staje się całkowicie bezbolesny), skończywszy na zastosowaniu specjalnego znieczulającego płynu przy pobieraniu tłuszczu do przeszczepu. Oczywiście próg bólowy każdego pacjenta jest inny, jednak zazwyczaj kończy się na odczuwaniu lekkiego dyskomfortu. Okres rekonwalescencji zależny jest od rodzaju zabiegu. Stosowanie mezoterapii, botoksu, korekcje kwasem hialuronowym czy osoczem nie wymagają specjalnego ”odpoczynku” – weekend zazwyczaj wystarcza. Jednak zabiegi bardziej inwazyjne np. przeszczep tłuszczu może wymagać kilkudniowego zaprzestania pracy, nie mówiąc już o chirurgicznej korekcji powiek, gdzie okres rekonwalescencji może dochodzić do 2 tygodni, a związany jest z przedłużającym się okresem wchłaniania ewentualnych siniaków bądź obrzęków operowanej okolicy.

Czy z zabiegów korzystają także mężczyźni? Jeśli tak, to z jakich?


Oczywiście. Coraz więcej panów odwiedza gabinety medycyny estetycznej i to nie w celu zmiany wyglądu. Raczej powodem jest chęć opóźnienia procesów starzenia. I bardzo dobrze. Dzisiejszy mężczyzna to mężczyzna spełniony w każdym calu, chcący wyglądać zdrowo, rześko, pewnie. Wybierając odpowiednie zabiegi rewitalizująco–korekcyjne przełamują powszechne stereotypy i konwenanse, wytyczając jedną z dróg do poprawy swej atrakcyjności. Panowie zgłaszający się do gabinetu, najczęściej mają przemyślany plan, są konsekwentni. Chcą osiągnąć pożądany efekt w krótkim czasie bez długiego czasu rekonwalescencji i bez ograniczenia codziennej aktywności. Korzystają zatem z mezoterapii substancjami odżywczymi (skin booster) bądź osoczem poprawiającymi cerę, które dają również dobre efekty w leczeniu łysienia (często stosowana procedura), niwelują drobne zmarszczki z użyciem botoksu, poprawiają niedoskonałości stosując kwas hialuronowy oraz własny tłuszcz, rewitalizują skórę laserem, w końcu usuwają podejrzane lub szpecące znamiona skórne, włókniaki czy blizny potrądzikowe.

Jaki jest pana ulubiony zabieg, a jaki najczęściej wykonywany?


Dla mnie jako chirurga z wieloletnim stażem najbliższe sercu będą zabiegi z zakresu estetyki korekcyjnej jak np. blefaroplastyka czyli plastyka opadających powiek, zabiegi wolumetryczne (poprawiające owal twarzy), lifting twarzy z użyciem nici, niechirurgiczna korekcja nosa za pomocą kwasu hialuronowego czy wreszcie modelowanie twarzy, piersi oraz innych okolic za pomocą własnego tłuszczu tzw. lipotransfer. Specjalizuję się również we flebologii estetycznej czyli leczeniu żylaków kończyn dolnych metodami mało inwazyjnymi. Jednak do najczęściej wykonywanych zabiegów, na które zgłaszają się pacjenci, należą: korekcja zmarszczek mimicznych toksyną botulinową – popularnym botoxem, którym leczymy z dobrym efektem również nadpotliwość pach, rąk, stóp a także wykorzystujemy go w leczeniu zgrzytania zębami (bruksizm) i tzw. uśmiechu dziąsłowego (Gummy smile). Ponadto modne jest modelowanie ust kwasem hialuronowym a coraz częściej własnym tłuszczem, oraz mezoterapia igłowa pomocą której podając do skóry peptydy, aminokwasy, kwas hialuronowy, witaminy, możemy uzyskać w ciągu kilku dni poprawę jędrności skóry, zmianę kolorytu oraz jej nawilżenie. Dobre efekty uzyskujemy stosując mezoterapię skóry głowy w leczeniu łysienia zarówno u panów jak, i u pań. Bardzo popularne i polecane jest podawanie osocza bogatopłytkowego (PRP-Platelet Rich Plasma) pozyskiwanego z własnej krwi pacjenta oraz fibryny bogato płytkowej (I-PRF Injectable Platelet Rich Fibrin) z wysoką zawartością komórek macierzystych, zwane popularnie wampirzym liftingiem. Oba zabiegi doskonale regenerują skórę, pobudzając organizm do produkcji nowego kolagenu a tym samym poprawy jej elastyczności, barwy – powodują, że twarz wygląda na wypoczętą, zdrową.

Obrazek w tresci

Dlaczego warto, aby taki zabieg wykonywał lekarz, a nie kosmetyczka?


Popularyzacja tej dziedziny i duża dostępność powoduje wzrost ilości wykonywanych niektórych zabiegów, nie zawsze przez osoby kompetentne. Pomijam już kwestie prawne dotyczące uprawnień do działania w tym zakresie. Pamiętajmy, że poddajemy się zabiegom inwazyjnym – to zawsze ingerencja w ciało ludzkie, przerwanie ciągłości tkanek, w końcu podawanie preparatów, które aplikowane nieodpowiednią techniką bez ugruntowanej wiedzy anatomicznej, mogą wywołać poważne powikłania, a przede wszystkim spowodować nagłą reakcję alergiczną, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Procedury te muszą być wykonywane w warunkach profesjonalnie wyposażonego (także w zestaw przeciwwstrząsowy) gabinetu zabiegowego przez personel medyczny z odpowiednim wyszkoleniem i kwalifikacjami. Bezpieczeństwo naszego podopiecznego musi być priorytetem. Lekarz medycyny estetycznej poddający pacjenta zabiegowi jest w pełni za niego odpowiedzialny, również za leczenie niepowodzeń. Czy kosmetyczka podejmie się leczenia swoich powikłań? Nie sadzę. Odpowiedź nasuwa się sama.

W jakim kierunku zmierza medycyna estetyczna?


Zmiany w dobrym kierunku, jakie poczyniły się z medycynie estetycznej w ostatnim dziesięcioleciu, są wręcz zaskakujące. Wynikają one głownie z potrzeb społeczeństwa,
które samo niejako wskazuje drogę rozwoju tego działu medycyny. To znakomita część szeroko pojętych działań profilaktycznych opóźniających starzenie, pomijając odpowiedni styl życia czy prawidłową dietę. Każdy z nas chce wyglądać dobrze, żyć jak najdłużej w zdrowiu, dobrym samopoczuciu, sprawności fizycznej, samoakceptacji. Stąd to zauważamy szereg coraz to nowych, bardziej bezpiecznych technik oraz dających oczekiwany efekt technologicznych i biologicznych rozwiązań proponowanych przez medycynę przeciwstarzeniową i estetyczną – i z powodzeniem korzystamy z nich. Cieszy mnie również, że zmieniło się postrzeganie efektów naszego działania – wśród pacjentów wzrasta poczucie estetyki i subtelności – dążą oni do uzyskania rezultatów swojego naturalnego wyglądu.

Obrazek w tresci

Dlaczego otworzył pan gabinet akurat w Suszu?


Poradnię chirurgiczną obdarzoną dużym zaufaniem w Suszu prowadzę już od bardzo dawna. Obecnie poradnia i gabinet medycyny estetycznej mieści się w świeżo wyremontowanych obszernych pomieszczeniach: budynku przychodni gwarantujących intymność i dyskrecję, dających możliwości wdrożenia szeregu nowych zabiegów. Przed kilkoma laty wprowadziliśmy małoinwazyjne procedury leczenia żylaków kończyn dolnych cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, rozszerzyliśmy działalność o medycynę estetyczną w szerokim rozumieniu potrzeb pacjentów. Doświadczenie zebrane przeze mnie podczas odbycia licznych kursów z medycyny estetycznej a także podczas studiów w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Warszawie, dającą tytuł dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej, pozwala na stosowanie w naszym gabinecie procedur o najwyższym standardzie zgodnych z obecną wiedzą i sztuką tej rozwojowej dziedziny medycyny.
Susz jest miastem wielkiego potencjału. Mieszkają tu i pracują kreatywni ludzie z wielkim zaangażowaniem społecznym. Bardzo mi to imponuje i inspiruje mnie. Mój gabinet położony jest w uroczym miejscu naszego miasta z pięknym widokiem na zagospodarowane jezioro suskie z licznymi możliwościami relaksu. Uważam jednak, że nie miejsce wykonywania, ale ludzie w nim pracujący – z empatią, zrozumieniem i doświadczeniem są gwarancją pełnego zadowolenia pacjentów.


lek. Sławomir Kosmalski
specjalista chirurg
NS ZOZ KORMED
ul. Wybickiego 9
14–240 Susz
Tel 505 333 966
recepcja@cmkormed.pl
www.cmkormed.pl2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5