Cała "planszowa" Polska zjechała do Susza, by zagrać w Suskim Festiwalu Gier Planszowych [zdjęcia]

2021-07-20 08:37:36 (ost. akt: 2021-07-20 09:15:30)
Jeden z turniejów Suskiego Festiwalu Gier Planszowych

Jeden z turniejów Suskiego Festiwalu Gier Planszowych

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

W piątek (16 lipca) rozpoczął się Suski Festiwal Gier Planszowych. Pierwszym punktem programu było otwarcie wystawy ilustracji z gier Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Wystawa nietypowo została ulokowana w różnych miejscach budynku festiwalowego, tematycznie do wystawy odbył się także turniej w grę SEN, którego zwycięzcą został Wojciech Wojtalak.

Głównym elementem pierwszego dnia był niesamowicie widowiskowy spektakl "Pokój" w wykonaniu teatru ulicznego "Teatr Snów". Wydarzenie zostało zorganizowane w plenerze, cieszyło się dużym zainteresowaniem oraz odbiorem pełnym pozytywnych wrażeń.

Na sobotę zaplanowany został dzień dla fanów jednej z najpopularniejszych w Polsce gier - Rummikub DAY. Uczestnikami byli ludzie z całej Polski, w Suskim Ośrodku Kultury zagościli m.in. przyjezdni z Warszawy, Torunia, Trójmiasta, Kielc, Piły, Sztumu, Ostródy, Szczecina oraz okolicznych miast. Dzień rozpoczął się od niecodziennego turnieju PAR, w którym uczestnicy grali wspólnie przy jednej tabliczce, podejmując decyzje i działania w parach.

O godz. 12:00 wystartowały najbardziej wyczekiwane Mistrzostwa Polski Północnej oraz Mistrzostwa Polski Dzieci. Turnieje cieszyły się bardzo dużą frekwencją, wszyscy z zaangażowaniem i skupieniem walczyli o wygraną. W trakcie całego dnia każdy z uczestników rozegrał około 40 partii gry, co jest ogromnym wynikiem.
Mistrzynią Polski Północnej Rummikub została Tatiana Kostecka.

W ciągu ponad 13. godzin ciągłych rozgrywek odbyło się wiele turniejów tematycznych m.in. Ekspert, Twist czy 1x1, którego uczestnicy grali wytrwale do samego końca Festiwalu, który zakończył się tuż przed północą. Rozdanych zostało kilkadziesiąt nagród oraz statuetek, które dzięki swojej nietypowej formie Róży (związanej z historią Susza) oraz Jabłka (związane z marką SOK i hasłem: "Posmakuj Emocji") cieszyły się pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem graczy.

Statuetki i nagrody zostały wręczone osobiście przez Lucynę Górnik, zastępcę burmistrza Susza oraz dyrektora Suskiego Ośrodka Kultury, Piotra Pancera. Wkład w organizację w trakcie Festiwalu miał zaprzyjaźniony klub Pionkolandia, wraz z założycielem Sławomirem Wiechowskim na czele i klub gier planszowych Suskiego Ośrodka Kultury - SKAMA, we współpracy z wieloma czołowymi wydawnictwami ze świata gier planszowych.

Ostatni dzień Festiwalu odbywał się częściowo w plenerowej formie. Głównym punktem były Mistrzostwa Polski Północnej w Molkky. Mistrzem Polski Północnej w Molkky został Marcin Morżyk.

Wszystkie wyniki mistrzostw były na żywo relacjonowane w formie online w internecie, więc wszyscy chętni mogli na bieżąco śledzić co działo się w SOK, zarówno punktację jak i relację na żywo. W programie nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych odbiorców; w niedzielę zorganizowane zostały warsztaty Lego Robotyki, które poprowadził Szymon Szypczyński. Dzieci budowały mobilne słonie, wyścigówki itd. Zajęcia bardzo się podobały i pozostał niedosyt na więcej.

Ostatnim elementem festiwalu w Suskim Ośrodku Kultury były turnieje z nagrodami m.in. w gry takie jak "Karak" czy "Na końcu języka Junior". W trakcie całego Festiwalu dostępne były różne strefy tematyczne takie jak gry XXL, strefa chillout, klocki, sala turniejowa oraz wypożyczalnia gier, w której dostępne było ponad 1000 tytułów, w tym cała masa nowości, które niedawno trafiły na planszówkowy rynek.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: Suski Ośrodek Kultury


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5