Pijany 42-latek chciał wyrzucić petardę przez okno. Trafił do szpitala, czeka go mandat

2021-07-13 11:46:25 (ost. akt: 2021-07-13 12:19:31)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze pięć miesięcy, to jeden z mieszkańców Iławy postanowił odpalić petardę już teraz. — 42-latek z obrażeniami dłoni trafił do szpitala. Pamiętajmy, że pomimo zapewnień producentów i sprzedawców, że są to materiały całkowicie bezpieczne, to mamy do czynienia jednak z materiałami wybuchowymi — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o mężczyźnie, który w mieszkaniu odpalił petardę i urwało mu palec.
— Na miejsce niezwłocznie pojechał patrol policji. Funkcjonariusze ustalili, że petardę odpaliła osoba pełnoletnia. 42-latek znajdując się pod działaniem alkoholu odpalił petardę, którą chciał wyrzucić przez okno — relacjonuje asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa KPP Iława.

Iławianin nie zdążył jednak tego zrobić przed wybuchem, co spowodowało urwanie części środkowego palca prawej dłoni.
— Przybyły na miejsce zespół karetki pogotowia zabrał mieszkańca Iławy do szpitala. Mężczyzna w najbliższym czasie za używanie petard wbrew zakazowi zostanie ukarany mandatem — dodaje oficer prasowa KPP Iława.

Policja przypomina:
Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego.

- Rozporządzenie nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 października 2013 roku w sprawie ograniczania używania wyrobów pirotechnicznych (…), w którym wskazuje dni, w których można używać materiałów pirotechnicznych widowiskowych. Są to 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Niestosowanie się do zakazów wskazanych w Rozporządzeniu zagrożone jest karą grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach (do 500 zł).

- zakazane jest także sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim (zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Dz.U.2012.1017). Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5