SUSZ TRIATHLON || Trzy dekady triathlonu w jednym miejscu [rozmowa z J. Piechotką]

2021-07-03 09:25:33 (ost. akt: 2021-07-03 09:56:06)
Jarosław Piechotka, tuż przed metą Susz Triathlon 2019

Jarosław Piechotka, tuż przed metą Susz Triathlon 2019

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Tradycja rozgrywania zawodów triathlonowych w Suszu ma już 30 lat! Z dyrektorem Susz Triathlon Jarosławem Piechotką, jednocześnie dyrektorem suskiego Centrum Sportu i Rekreacji, rozmawiamy o przygotowaniach do tegorocznych zawodów Susz Triathlon.
Susz Triathlon 2021 właśnie się rozpoczął. Jak przebiegały przygotowania do imprezy?
- Wszystko poszło zgodnie z planem. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, nie mogliśmy zorganizować naszych sztandarowych zawodów, więc w tym roku ruszyliśmy do przygotowań z podwójnym zapałem. Pracujemy intensywnie od wielu miesięcy i nie mogliśmy się doczekać startu. Z otwartymi ramionami witamy wszystkich naszych gości i z wielką radością rozpoczynamy Susz Triathlon 2021.

Czego możemy spodziewać się w Suszu w pierwszy weekend lipca?
- Przede wszystkim świetnych zawodów sportowych z sobotnimi wyścigami rangi Pucharu Polski i Mistrzostw Polski oraz słynną suską ”połówką” Iron Man w niedzielę. Ale Susz Triathlon to oprócz sportu na najwyższym poziomie, także wydarzenie o charakterze kulturalnym, więc w imieniu władz gminy oraz własnym serdecznie zapraszam również na wieczorne koncerty gwiazd - w piątek na suskiej scenie triathlonowej wystąpił Lady Pank, a w sobotę zespół Wilki.

Tegoroczna impreza ma także, nie tylko dla jej organizatorów, wymiar historyczny?
– Tak, świętujemy w tym roku jubileusz naszych zawodów, których pierwsza edycja odbyła się 30 lat temu, w 1991 roku. Już od początku roku staramy się celebrować tę rocznicę w naszych mediach społecznościowych, wspominamy tam pierwsze i kolejne suskie zawody, publikujemy filmy i zdjęcia z imprez sprzed lat. Jesteśmy dumni z naszej triathlonowej historii i będziemy się nią chwalić także podczas Susz Triathlon 2021. Impreza będzie także okazją do wyrażenia podziękowań wszystkim osobom, które na przestrzeni minionych trzech dekad tworzyły i wspierały Susz Triathlon.

Czy rocznica zawodów, o której Pan wspomina, wpłynęła na liczbę zawodników? Ile osób wystartuje w Suszu w tym roku?
– W stolicy polskiego triathlonu w ten weekend wystartuje łącznie prawie 1000 zawodniczek i zawodników. I myślę, że przynajmniej dla części z tego szerokiego grona, obchodzony w tym roku jubileusz 30-lecia Susz Triathlon nie jest bez znaczenia. Wiele triathlonistek i triathlonistów, którzy startowali tu w przeszłości, w tym roku wraca, aby to właśnie w 2021 roku stanąć na linii startu raz jeszcze. Wśród nich są prawdziwe gwiazdy triathlonu, jak Ewa Bugdoł, która po pięciu zwycięstwach w Suszu w latach 2010–17 na dystansie ½ IM, w tym roku chce tego dokonać po raz szósty. Piękna sprawa.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5